15min be reklamos
Publikuota 2022 09 15, 18:15

V.Poderys: pasiūlymas perskirstyti elektros gamintojų „viršpelnius“ Lietuvai nenaudingas

Europos Komisijai (EK) siūlant perskirstyti pigiai elektrą gaminančių ir ją brangiai parduodančių įmonių „viršpelnius“ Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas sako, kad toks pasiūlymas Lietuvai nėra naudingas. Pasak Virgilijaus Poderio, toks modelis pakenktų Lietuvos verslo konkurencingumui.
Virgilijus Poderys
Virgilijus Poderys / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Elektros generatorių, išskyrus dujų generatorius, viršplenių apmokestinimas Lietuvai nėra naudingas dėl to, kad Lietuvos atveju nėra iš ko tų viršpelnių paimti. Kitos šalys pas save nusiėmusios viršpelnius juos naudotų savo verslo skatinimui, tuomet mūsų verslas konkurencinėje kovoje su tų šalių verslininkais, kurie turėtų mažesnes kainas, turėtų nelygias sąlygas“, – BNS ketvirtadienį sakė V.Poderys.

Trečiadienį EK pateikė naujus pasiūlymus, kaip vartotojams skubiai sumažinti rekordines elektros kainas. Tarp pasiūlymų – perskirstyti pigiai elektrą gaminančių – atsinaujinančių išteklių, atliekų, branduolinės ar vandens energijos – įmonių viršpelnius, nustatant jiems 180 eurų už megavatvalandę kainos lubas.

EK vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį teigė, kad iš šios priemonės tikimasi surinkti 140 mlrd. eurų, kurie būtų panaudoti sušvelninti itin aukštų kainų poveikį vartotojams.

V.Poderys pažymėjo, kad kainos lubos būtų nustatytos tik biržose parduodamai elektrai, tačiau gamintojai dažnai ją parduoda ne biržoje, o dvišaliais ilgalaikiais sandoriais.

„Jeigu yra generatoriai, tai vienas dalykas – jie prekiauja biržoje, išstato savo pasiūlymus ir gauna biržos kainą, kuri yra didelė, ir tas viršpelnis būtų apmokestinamas“, – teigė V.Poderys.

„Taip pat yra daug šalių, daug rinkų, kur generatoriai į biržą įdeda mažąją dalį savo pagamintos energijos, o kitą parduoda tiesioginių ilgalaikių sandorių būdu. Tie ilgalaikiai sandoriai dažnai yra sudaromi maža kaina, yra seniai sudaryti, todėl čia viršpelnio niekaip neatrasi“, – aiškino LEA vadovas.

Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius trečiadienį BNS teigė, kad Lietuva bei Liuksemburgas dalį viršpelnių galėtų gauti pagal dvišales sutartis su elektrą eksportuojančiomis valstybėmis.

V.Poderys teigė, kad didžiausią dalį elektros energijos Lietuva importuoja iš Švedijos, kur elektrą daugiausia gamina branduolinės, vandens ir vėjo elektrinės.

Be to, LEA vadovo teigimu, neoficialiame EK pasiūlymo projekte numatyta tik tokio dvišalio susitarimo galimybė, tačiau ne jo prievolė.

„Tai dvišalio geranoriško susitarimo reikalas – tiek susitarti iš principo, tiek nustatyti mechanizmą“, – teigė V.Poderys.

Energetikos ministras Dainius Kreivys sakė, jog dvišalių sutarčių tarp elektrą eksportuojančių ir importuojančių šalių pasirašymas būtų privalomas.

V.Sinkevičius teigė, kad tokios sutartys turėtų būti pasirašytos iki gruodžio 1 dienos, o procesą prižiūrėtų EK.

Dėl EK pasiūlymų galutinį sprendimą priims už energetiką atsakingi Bendrijos ministrai rugsėjo 30 dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką