Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 18, 14:09

V.Poderys: elektros kainos sumažės tada, kai įsigalės žalioji energija

Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys interviu portalo 15min video laidai „15/15“ teigė, kad dabar Lietuvos energetika išgyvena audringą permainų laikotarpį, kokį kažkada patyrė telekomunikacijų rinka, kai atsirado daug tiekėjų, pasiūlymų, skirtingų kainų. Anot V.Poderio, elektros kainos pradės mažėti tuomet, kai dujas išstums žalioji energija.
Virgilijus Poderys Tik prenumeratoriams
Virgilijus Poderys / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Svarbiausios interviu temos

  • Lietuvos energetika išgyvena istorinį laikotarpį
  • Svarbiausi kriterijai, kaip pasirinkti geriausią elektros tiekėją.
  • Elektros rinkos liberalizavimas neturi nieko bendro su kainų kilimu.
  • Vengrijos bandymas boikotuoti naftos iš Rusijos embargą –nesuprantamas.
  • Nepaisant sumažinto dujų ir naftos importo iš Rusijos ji iš Europos Sąjungos šalių gauna daug daugiau pinigų dėl išaugusių kainų.
  • Nepasiturintiems gyventojams bus siūloma burtis į energetines bendrijas, kurioms galės gauti elektrą pigiau.
  • Aukštas elektros kainas lemia nemažėjančios dujų kainos.
  • Elektros kainų mažėjimą gali lemti žaliosios energetikos plėtra.
  • Kokie pokyčiai parodys, ar elektros rinkos liberalizacija pavyko?

– Tai pirmiausia pradėkime nuo bendros apžvalgos, jūsų tendencijų matymo. Kokį laiką dabar Lietuvoje išgyvena energetikos sektorius?

– Labai įdomų. Aš jį palyginčiau su tuo, kad darėsi telekomunikacijoje prieš kokius 20-30 metų. Pamenu tuos laikus, kai buvo vienas „Telekomas“, fiksuotas laidas ir viso gero, tik tiek. Ir staiga, per 10 metų – daug tiekėjų, daug planų, daug visko, konkurencija tarp tiekėjų.

Ir energetikoje panašiai – energetika demokratėja. Anksčiau, prieš 30 metų, buvo keli didelį gamintojai ir tik pasyvūs vartotojai. Dabar viskas verčiasi aukštyn kojomis. Vartotojai ėmė gaminti, vartotojai žiūri, kas brangiau, kas pigiau, vartotojai turi daug prietaisų: saulės plokštes ant stogo, jie gali turėti ir vėjo jėgainę, jeigu nori, ir akumuliatorius statosi, ir elektromobilius, ir elektros siurblius. Ir jie gali reguliuoti savo vartojimą ir optimaliai naudoti tokį, kad mažiau mokėtų. Jie tampa aktyvūs, jie sumanūs, jie taupo pinigus.

– Kai palyginote su telekomunikacijų rinka prieš kurį laiką, tai iš karto apie tiekėjus pagalvojau. Rinkos liberalizacija energetikoje skatina demokratiją?

– Taip, kaip ir telekomunikacijoje buvo vienas tiekėjas, o po to padaugėjo, taip ir energetikoje. Na, aišku, yra savi niuansai. Buvo nutarta liberalizuoti rinką per tris etapus, dabar esame antrame etape.

Siekis yra sukurti tarp tiekėjų tokią konkurenciją, kad suteiktų geriausią produktą ir geriausią aptarnavimą klientui. Jeigu būtų toks klausimas, kaip rinktis ir nuo ko pradėti, tai turbūt rinkčiausi tokiu būdu: pirma, aš norėčiau turėti tokią sutartį, iš kurios galėčiau greitai išeiti, jeigu tiekėjas man nepatinka. Tai, visų pirma, reikia pažiūrėti, kad būtų sutartis trumpalaikė. Tada, jeigu aš nesidomiu elektros energetika, neseku rinkos kainų elektros biržoje, tai fiksuotos kainos. Ir tada pasižiūrėčiau pagal skaičiuoklę – ar mūsų puslapyje, ar VERT puslapyje (Energetikos reguliavimo tarnybos puslapyje), kurie planai yra pigesni. Plano pigumas, fiksuota kaina, trumpas laikotarpis.

Jeigu būtų toks klausimas, kaip rinktis ir nuo ko pradėti, tai turbūt rinkčiausi tokiu būdu: pirma, aš norėčiau turėti tokią sutartį, iš kurios galėčiau greitai išeiti, jeigu tiekėjas man nepatinka.

– Vis dėlto, vartotojai vangiai renkasi, ir atrodo, laukia paskutinės dienos, nors nedaug šiaip jau ir liko. Kaip manote, kodėl taip yra?

– Tai labai neįprasta, labai neįprasta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką