TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės pažadais patikėjusi saulės jėgainės savininkė liko apgauta

aplyta saulės baterijų elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr. / Saulės baterijų elektrinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Anot verslininkės advokatų, teismas nusprendė, kad valstybei pažadų laikytis nereikia. Prašymas priteisti iš Lietuvos valstybės daugiau kaip 250 tūkst. litų patirtos žalos atlyginimą Vilniaus apygardos administraciniame teisme buvo atmestas.

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atmetė valstybės pažadais patikėjusios ir apgautos saulės jėgainės savininkės skundą.

Bylą nagrinėjęs teismas mano, jog verslininkai veikia savo rizika ir turi tikėtis, kad valstybė išsižadės savo įsipareigojimų, net jeigu tie įsipareigojimai numatyti įstatyme. Taip atmestą skundą pakomentavo Advokatų profesinės bendrijos ADLEX teisininkas Mantas Gerdauskis.

Stasė Pulkaunikienė iškėlė bylą siekdama prisiteisti iš Lietuvos kiek daugiau kaip 250 tūkst. litų patirtos žalos.

Nors tai pirmasis skundas, atmestas Advokatų profesinės bendrijos ADLEX bylose, teismai atmeta ir kitus panašius skundus (vienas tokių atmestas net paskutinėje instancijoje – Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme), teigė teisininkas.

Pareiškėja Stasė Pulkaunikienė iškėlė bylą siekdama prisiteisti iš Lietuvos kiek daugiau kaip 250 tūkst. litų patirtos žalos, bylinėjimosi išlaidas bei kreiptis į Konstitucinį teismą, kad šis nustatytų ar 2012 m. sausio 17 d. Seimo priimtas Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 2, 11, 13, 14, 16, 20, 21 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas Nr. XII-169 atitinka Konstituciją.

Būtent dėl šių įstatymo pakeitimų saulės jėgainę įrengusi verslininkė, kaip ir daug kitų saulės jėgainių plėtotojų, patyrė finansinę žalą. S.Pulkaunikienė leidimą plėtoti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių gavo 2012-aisiais. Pagal tuomet galiojančius įstatymus valstybė įsipareigojo iš asmenų, gavusių leidimą plėtoti alternatyvią energiją, 12 metų supirkti elektros energiją po 1,44 Lt/kWh (be PVM).

„Manau tai labai kenkia valstybės įvaizdžiui. Kas norės investuoti šalyje, kur valstybė pažada viena, o jau padarius investicijas pakeičia žaidimo taisykles“, – teigia Saulės energetikos asociacijos vadovas V.Mačiulis.

Tačiau, verslininkei nusipirkus žemės sklypą ir pastačius saulės jėgainę, Seimas pakeitė įstatymą. Pagal naują tvarką fiksuota elektros energijos supirkimo kaina nustatoma ne ta, kuri galiojo Leidimo plėtrai gavimo dieną, bet leidimo gaminti elektros energiją išdavimo dieną. S.Pulkaunikienei fiksuota elektros supirkimo kaina buvo nustatyta mažesnė nei valstybės įstatymu žadėta pradedant vystyti verslą, rašoma ADLEX atstovų paviešintame pranešime.

„Įsivaizduokite, kad valstybė parduoda savo obligacijas ir jau išpirkus jų emisiją paskelbia, kad jas supirks kita kaina, nei žadėjo. Saulės jėgainių vystytojai dabar papuolė kaip tik į tokią situaciją, o teismai visus saulės jėgainių vystytojų skundus atmeta“, – sako Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis.

Prieš priimant Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas daug specialistų, LR Teisingumo ministerija, net patys Seimo nariai abejojo ar tokios įstatymo pataisos atitinka šalies Konstituciją. Tačiau Konstituciniam teismui šis klausimas nebuvo užduotas, nes teismui tokių abejonių nekilo. „Susidaro įspūdis, jog dėl valstybės veiksmų teisėtumo abejonių nekyla tik Lietuvos valstybei ir bylas nagrinėjantiems administraciniams teismams“, – komentavo ADLEX teisininkas M.Gerdauskis.

V.Mačiulio manymu, šiuo atveju nuostolius patiria ne tik verslininkai, kuriuos valstybė apgavo, bet ir pati valstybė. „Manau tai labai kenkia valstybės įvaizdžiui. Kas norės investuoti šalyje, kur valstybė pažada viena, o jau padarius investicijas pakeičia žaidimo taisykles“, – teigia Saulės energetikos asociacijos vadovas V.Mačiulis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką