Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 23d. 21:54

Viceministras A.Spruogis: Baltijos šalys vis dar neturi atsakymo, ar VAE – konkurencinga

Visagino atominė elektrinė
VAE vizualizacija / Visagino atominė elektrinė

Baltijos šalys vis dar neturi atsakymo, ar milijardinės vertės Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas būtų pakankamai konkurencingas, teigia energetikos viceministras. Aleksandras Spruogis sako, kad projektas vis dar domina partnerius.

„Visos trys Baltijos šalys daug dirba, kad VAE projektas būtų subrendęs, ir turiu pasakyti, kad projektas tobulėja. Ar jis yra pakankamai konkurencingas – turi atsakyti įmonės, kurios jį įgyvendintų. Galutinio atsakymo šiandien mes dar neturime“, – po Lietuvos, Latvijos ir Estijos viceministrų susitikimo penktadienį Vilniuje BNS teigė A.Spruogis.

Anot jo, partneriai vis dar domisi branduolinės jėgainės projektu.

„Sausio 14 dieną įvyko potencialių investuotojų į VAE projektą iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susitikimas. Tai buvo pirmas susitikimas po daugiau nei metų pertraukos, aptarta, kokia pažanga padaryta. Tebevykstančios diskusijos rodo, kad projektas partneriams vis dar aktualus“, – tikino viceministras.

A.Spruogis teigė, kad susitikime penktadienį aptarta energetikos sistemų sinchronizavimo su Vakarais studija bei kokie iššūkiai numatomi elektros sektoriuje ateityje.

„Yra vykdomos studijos, šiandien vykusio komiteto posėdžio metu aptarėme jų tarpinius rezultatus. Viena iš studijų yra apie VAE vietą sinchronizacijos su Europos kontinentiniais tinklais projekte. Reikia turėti galvoje tai, kad sinchronizacija ne tik užtikrina energetinį saugumą Lietuvai, bet ir atveria tam tikras galimybes, taigi mes matome, kad tai yra tarpusavyje labai susiję projektai“, – sakė energetikos viceministras.

Šiandien sunku prognozuoti, kokia elektros kaina bus rinkoje 2020 metais. Detalesnė analizė ir minėtų studijų išvados būtų vieni svarbiausių faktorių, visoms trims Baltijos šalims galutinai apsisprendžiant dėl VAE statybos.

Anot jo, kitoje studijoje nagrinėjama, kokie iššūkiai elektros prekyboje numatomi ateityje: „Šiandien sunku prognozuoti, kokia elektros kaina bus rinkoje 2020 metais. Detalesnė analizė ir minėtų studijų išvados būtų vieni svarbiausių faktorių, visoms trims Baltijos šalims galutinai apsisprendžiant dėl VAE statybos“.

Premjeras Algirdas Butkevičius penktadienį pareiškė, kad Lietuva sulaukė „tam tikro pozityvaus atsiliepimo“ iš Estijos dėl prieš kelerius metus sustabdyto milijardinės vertės VAE projekto.

„Galiu pasakyti, kad jau pagaliau tam tikras atsiliepimas pozityvus yra gautas iš Estijos. (...) Kada pradėjau dirbti ministru pirmininku, buvo pasakyta, kad šitas klausimas su jais nebuvo derinamas ir jie nelabai norėdavo kalbėtis. Bet pastoviai, po tam tikrų pokalbių, pateiktos tam tikros informacijos, tam tikrų klausimų atsakymų, jau tam tikri pozityvūs dalykai atkeliauja ir iki Lietuvos“, – penktadienį žurnalistams Seime sakė premjeras.

Tuo tarpu Estijos Ekonomikos ministerijos vicekancleris energetikos klausimais Ando Leppimanas BNS sakė, kad dabar investuoti į VAE nėra ekonomiškai naudinga.

Estijos Ekonomikos ministerijos vicekancleris energetikos klausimais Ando Leppimanas  sakė, kad dabar investuoti į VAE nėra ekonomiškai naudinga.

„Estijos pozicija dėl VAE projekto nepakito – prieš apsisprendžiant reikia atsakyti į klausimus, kuriuos dėl šio projekto yra pateikę potencialūs investuotojai“, – BNS penktadienį sakė A.Leppimanas, komentuodamas Lietuvos premjero pareiškimą penktadienį Vilniuje.

„Principiniai klausimai dėl Baltijos valstybių elektros energijos rinkos organizavimo yra aptariami Baltijos šalių ministrų tarybos Energetikos komitete. Atsakymams į juos gauti atliekami įvairūs tyrimai. Kol jie nebus baigti ir kol nesusiformuos palankios sąlygos investicijoms į šią sritį, mūsų pozicija nekinta: investuoti į VAE ekonominiu požiūriu nėra protinga“, – pridūrė A.Leppimanas.

Pernai gruodį Baltijos šalių premjerų susitikime Taline A.Butkevičius pažadėjo sustiprinti derybas su su Japonijos korporacija „Hitachi“ ir partneriais Latvijoje bei Estijoje dėl VAE statybos.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė šią savaitę Davose susitiko su „Hitachi“ vadovu Hiroaki Nakaniši. Anot jos, bendrovė toliau nori dalyvauti projekte ir investuoti į kitus ekonomikos sektorius Lietuvoje.

Lietuva 2011 metų vasarą parinko „Hitachi“ strateginiu investuotoju į atominę elektrinę, bet po metų surengtame patariamajame referendume projektas nesulaukė paramos. Dabartinė Vyriausybė galutinio sprendimo negali priimti, nes neturi pakankamos paramos iš galimų projekto partnerių – Latvijos, Estijos ir Lenkijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Baltijos šalys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką