Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 5d. 09:13

„Vilniaus energija“ prisižaidė: pigesnės šilumos šią žiemą vilniečiai nesulauks

Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

Panašu, kad šią žiemą vilniečiai pigesnės šilumos jau nesulauks. Energetikos ministras Rokas Masiulis atskleidė, kad „Vilniaus energija“ sąmoningai perka penktadaliu brangesnes dujas. Bendrovė rodo šūsnis laiškų valstybinėms institucijoms ir ginasi, kad kitaip elgtis ji negalinti. „Vilniaus energijos“ pusėn stojo ir pigesnę šilumą vilniečiams žadėjęs sostinės meras Artūras Zuokas.

Nors Energetikos ministerija, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bei „Lietuvos dujų tiekimas“ pigesnes dujas „Vilniaus energijai“ primygtinai bruka, bendrovė apie planus dujas pirkti mažesne kaina neužsimena. Net jei įmonės pozicija pasikeistų, šilumos kaina mažėtų tik pavasarį.

Kova dėl 19 milijonų eurų

Dujoms, kuriomis „Lietuvos dujų tiekimas“ prekiauja biržoje, valstybinė įmonė pati sau susikūrė taisyklę netaikyti nuolaidos, – teigė N.Mikalajūnas.

„Pasigirdę kaltinimai, esą „Vilniaus energija“ siekia pasisavinti šilumos vartotojams priklausančią nuolaidą už dujas, tėra su realybe prasilenkianti sąmokslo teorija, skirta nukreipti dėmesį nuo realios problemos.

Reali problema – „Lietuvos dujų tiekimas“ visais įmanomais būdais siekia negrąžinti 19 mln. eurų permokos, kurią Vilniaus šilumos vartotojai permokėjo už dujas 2013 metais ir 2014-ųjų sausio-balandžio mėnesiais.

Neatgavę sumokėtos dujų kainos permokos, negalėtume sumažėjusių sąnaudų dalimi sumažinti VKEKK komisijos nustatomų šilumos kainų vilniečiams“, – teigiama trečiadienį išplatintame „Vilniaus energijos" pranešime.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Vilniaus energija“
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Vilniaus energija“

Pasak bendrovės atstovo Nerijaus Mikalajūno, „Lietuvos dujų tiekimas“ vengia grąžinti permokas ne tik vilniečiams, bet ir kitų miestų šilumos vartotojams. Valstybinės įmonės pasirinkta taktika – pralaimėti dujų tiekimo konkursuose, nors „Lietuvos dujų tiekimas“ turi išskirtines sąlygas ir gali pasiūlyti pačią geriausią dujų kainą. Konkursus pralaiminti įmonė netiekia dujų, o tuo pačiu ir negrąžina permokų už dujas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rokas Masiulis toliau puola „Vilniaus energiją“, o ši kerta jam į paširdžius

„Dujoms, kuriomis „Lietuvos dujų tiekimas“ prekiauja biržoje, valstybinė įmonė pati sau susikūrė taisyklę netaikyti nuolaidos. Taigi, ir per biržą vartotojams nesiūlomos dujos sąžininga kaina“, – teigė jis.

Neįgyvendinamas prašymas

Prekyba biržoje yra anoniminė, o pati nuolaida skirta tik Lietuvos vartotojams. Biržoje dujas gali pirkti ir, pavyzdžiui, Estijos bendrovės. Būtų labai sudėtinga užtikrinti, kad nuolaida pasinaudos tik Lietuvos vartotojai, – paaiškino M.Dubauskas.

Energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas 15min.lt teigė, kad „Vilniaus energijos“ metami kaltinimai neturi jokio pagrindo. Su klientais „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasirašęs sutartis ir jiems jau taikoma nuolaida, kaip tai nustatė Vyriausybė.

„Pradinis terminas nuolaidai taikyti yra dveji metai. Jeigu ne visi pinigai bus išmokėti, terminas bus pratęstas. „Lietuvos dujų tiekiamas“ net teoriškai neturi galimybių pasilikti nors eurą bendrovei. Visas 81 mln. eurų bus išdalintas vartotojams“, – sakė M.Dubauskas.

Pasak jo, dujomis, kurioms taikoma nuolaida, yra draudžiama prekiauti per biržą dėl paprastos priežasties: „Prekyba biržoje yra anoniminė, o pati nuolaida skirta tik Lietuvos vartotojams. Biržoje dujas gali pirkti ir, pavyzdžiui, Estijos bendrovės. Būtų labai sudėtinga užtikrinti, kad nuolaida pasinaudos tik Lietuvos vartotojai, kuriems ji ir skirta.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Birža
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Birža

Energetikos ministro patarėjas taip pat priminė, kad Vyriausybė apsisprendusi dėl nuolaidos taikymo turėjo aiškius argumentus, kurie nepasikeitė.

„Užtikrinti, kad kiekvienam žmogui bus kompensuota lygiai tiek, kiek jis mokėjo „Gazprom“, neįmanoma. Tokiu atveju proceso administravimas kainuotų milžiniškus pinigus.

Būtent todėl pasirinktas variantas, kai visi pinigai pasieks dujų vartotojus per nuolaidą. Tikėtina, kad „Vilniaus energija“ dabar vartos mažiau dujų iš „Lietuvos dujų tiekimo“, nes atsirado reikalavimas dalį dujų pirkti iš terminalo, tačiau ir kiti turės elgtis taip pat. Paprasčiausiai nuolaida bus taikoma ilgesnį laiką, kol pinigai baigsis“, – paaiškino M.Dubauskas.

Tempia laiką

Sunku suprasti, kodėl „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas, – stebėjosi M.Mikalajūnas.

„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas 15min.lt teigė, kad „Vilniaus energija“ daro viską, jog derybos užsitęstų kuo ilgiau.

„Sunku suprasti, kodėl „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas“, – teigė jis.

Pasak M.Mikalajūno, jau įvykusių gamtinių dujų pirkimo konkursų rezultatai rodo, kad Vyriausybės sprendimas dėl papildomos nuolaidos už dujas pasiteisino.

Rinkoje suaktyvėjo konkurencija, dėl kurios dujų pirkėjams šiais metais siūlomos patrauklios kainos, o galutiniai vartotojai – šalies gyventojai ir verslo įmonės dėl to gaus pigesnes paslaugas.

Jis taip pat paaiškino, kad lyginant „Lietuvos dujų tiekimo“ pasiūlymus reikia žiūrėti į datas. Iki Naujųjų teikdamas pasiūlymus „Lietuvos dujų tiekimas“ negalėjo taikyti papildomos nuolaidos, kuri su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija suderinta gruodžio 30 dieną.    

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dujų tiekimo į Ukrainą iš Slovakijos paleidimo ceremonija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dujų sklendė

Tiek „Panevėžio energija“, tiek „Šiaulių energija“ gruodį gavo pasiūlymus iš kito dujų tiekėjo su ženkliai mažesne kaina, todėl šios įmonės nutarė neskelbti naujų konkursų. „Vilniaus energijos“ konkurse buvo numatytas derybų etapas, todėl jiems naujo konkurso skelbti nereikėjo – užteko pakviesti tiekėjus į derybas, bet to nebuvo padaryta.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rubikoninis Vilniaus šildymas: viena ranka perka brangias dujas, o kita pelnosi iš biokuro

M.Mikalajūnas sakė, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasiruošęs dalyvauti derybose. Jeigu dabartinis konkursas bus nutrauktas ir bus skelbiamas naujas pirkimas, sutarties dėl pigesnių dujų tiekimo pasirašymas nusikels į kovo mėnesį. „Dėl šios priežasties šildymas Vilniaus gyventojams šį sezoną pastebimai neatpigtų“, – nurodė jis.

Kol A.Zuokas aiškinasi, vilniečiai ir toliau permoka

Reikia kuo skubiau pašalinti prieštaravimus teisės aktuose ir juos suderinti, – būdą priversti „Vilniaus energiją“ pirkti pigesnes dujas aiškino R.Adomavičius.

Vilniaus miesto savivaldybė trečiadienį išplatino pareiškimą, kad „betarpiškai stebės derybų procesą“ tarp valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ ir įmonės „Vilniaus energija“.

„Valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ vykdoma dujų kainų politika yra visiškai nesuprantama. Įmonė, turėdama išskirtines sąlygas tiekti pigias dujas vartotojams, to nedaro. Tai nepateisinama, todėl sieksime, kad vilniečiams butų pateikta kaip įmanoma geresnė kaina“, – sako Vilniaus mero pavaduotojas Romas Adomavičius.

Vilniaus meras A.Zuokas taip pat žadėjo ginti miestiečių interesus. „Valstybinės institucijos ir valstybės įmonės turi būti sąjungininkai, o ne vieni kitiems trukdyti. Jei nebus priimti reikalingi skubūs sprendimai, kreipsimės ir į Konkurencijos tarybą ir kitas teisėsaugos institucijas“, – sako Vilniaus meras.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

Nors atsakingos institucijos jau ne kartą viešai sakė, kad „Vilniaus energija“ ne tik gali, bet ir privalo vadovautis sveiku protu ir pirkti dujas mažiausia kaina, trečiadienį R.Adomavičius toliau dėstė, kad „reikia kuo skubiau pašalinti prieštaravimus teisės aktuose ir juos suderinti taip, kad būtų sukurtos kuo palankesnės sąlygos šilumos tiekimo  įmonėms  įsigyti kurą kuo žemesne kaina – ir tuo pačiu šilumą pardavinėti gyventojams pigiau.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Aktualu

Kėdainietės istorija gniaužia kvapą: gaisre palaidojusi namus ir mamą, vargsta dėl vandentiekio

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulis kišenėje

Sustojęs laikas: Mirštančio Elėjos dvaro pakraštyje kvepia karališka arbata

Gyvenimas

Pažinčių svetainėse moterys elgiasi kitaip nei vyrai

Aktualu

Po avarijos automobilio iš Airijos vairuotojo ieško tarnybinis šuo

24sek

Adas Juškevičius Prancūzijoje prisistatė firminiais tritaškiais

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Prisvilęs Cristiano Ronaldo debiutas Italijoje – mačo herojumi tapo ne jis

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Vardai

Nickas Jonas pasipiršo 11 metų už jį vyresnei Bolivudo aktorei Priyankai Choprai

24sek

Jaunieji krepšinio karaliai – Lietuvą pašalinusi Kroatija tapo Europos čempione

Sportas

Dramatiškas Londono derbis – „Chelsea“ palaužė atsitiesusį „Arsenal“

Gyvenimas

Po 56 metų – jaudinantis studijų laikų draugių susitikimas

24sek

Baisią tragediją išgyvenusio krepšininko kelias veda į Lietuvą

Naujienos

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Aktualu

Kėdainietės istorija gniaužia kvapą: gaisre palaidojusi namus ir mamą, vargsta dėl vandentiekio

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulis kišenėje

Sustojęs laikas: Mirštančio Elėjos dvaro pakraštyje kvepia karališka arbata

Gyvenimas

Pažinčių svetainėse moterys elgiasi kitaip nei vyrai

Aktualu

Po avarijos automobilio iš Airijos vairuotojo ieško tarnybinis šuo

24sek

Adas Juškevičius Prancūzijoje prisistatė firminiais tritaškiais

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Prisvilęs Cristiano Ronaldo debiutas Italijoje – mačo herojumi tapo ne jis

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Maistas

Ką įdomaus kepsninėse ruošti veganams ir vegetarams: 4 originalūs receptai

Vardai

„G&G Sindikato“ nario Donciavo ir Vaidos Viršutytės vestuvės: jaunavedžių meilės liudininku tapo Lilas

Vardai

Nickas Jonas pasipiršo 11 metų už jį vyresnei Bolivudo aktorei Priyankai Choprai

24sek

Jaunieji krepšinio karaliai – Lietuvą pašalinusi Kroatija tapo Europos čempione

Sportas

Dramatiškas Londono derbis – „Chelsea“ palaužė atsitiesusį „Arsenal“

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką