Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti
2022 05 19 /2022 05 31

Ką reikia žinoti renkantis elektros tiekėją: kur pigiausia, ar fiksuoti kainą ir kuriam laikui

Kurie tiekėjai šiuo metu siūlo brangiausius, o kurie pigiausius planus? Rinktis fiksuotą ar lanksčią sutartį, o jei fiksuoti, tai kuriam laikotarpiui palankiausia? Ar nutraukiant sutartį su klientu bus taikomi mokesčiai ar baudos? Išanalizavę tiekėjų pasiūlymus ir pakalbinę ekspertus, 15min pateikia atsakymus į šiuos klausimus.
Elektros tiekėjai
Elektros tiekėjai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

52 proc. vartotojų, turinčių iki birželio 18 dienos pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, to dar nepadarė, rodo ESO duomenys. Net ir kai kurie energetikos ekspertai neslepia sprendimo dar nepriėmę – pavyzdžiui, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Pagrindinė delsimo priežastis – neapibrėžtumas rinkoje ir per mažai informacijos.

Nors Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbia nepriklausomų elektros tiekėjų planų palyginimo skaičiuoklę, gyventojams sunku suprasti, kieno siūlomos kainos yra patrauklesnės. Be to, iki gegužės pabaigos nebuvo aišku, nei kokia bus visuomeninė elektros tiekimo kaina, nei kaip atrodys planuojama subsidija vartotojams.

123RF.com nuotr./Elektros kaina
123RF.com nuotr./Elektros kaina

Kurį laiką buvo kalbėta apie du skaičius – pirmasis, kad vartotojams būtų kompensuojami tarifai, viršijantys 23 centus už kilovatvalandę. Gegužės 30 dieną Vyriausybė pagaliau patvirtino 24 centų ribą. Tačiau yra ir viena sąlyga – maksimali nuolaida būtų ne didesnė nei 9 centai už kilovatvalandę.

A.Sekmokas tokį delsimą kritikavo – jo nuomone, įpareigojant vartotojus rinktis tiekėją, reikia suteikti visą informaciją, nes gyventojai turi teisėtą interesą žinoti, kokiomis sąlygomis išeina į laisvą rinką.

„Labai nekokybiška visa teisėkūros bazė. Spaudžiant, stumiant vartotojus pasirinkti tiekėją, esant neapibrėžtoms sąlygoms, nežinant, kaip kompensuojama, kokia kaina vartotojams bus – to neturėtų būti. Vartotojams ir taip sunku pasirinkti“, – gegužės 18 d. 15min sakė energetikos ekspertas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Arvydas Sekmokas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Arvydas Sekmokas

„Nieko nuostabaus, kad vartotojai neskuba rinktis – kaip gali rinktis, kai nežinai, gal ištrauksi loterijos bilietą, kur tavo pralošimas tik didėja“, – pridūrė jis.

Jam pritarė Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys.

„Žmonėms turbūt nepatinka neaiškumas, nesupratimas iki galo – jie gi neturi laiko gilintis. Čia kaip draudimo sutartys – daugelis iš mūsų neperskaitę pasirašo ir pan.“, – 15min sakė V.Poderys.

Nieko nuostabaus, kad vartotojai neskuba rinktis – kaip gali rinktis, kai nežinai, gal ištrauksi loterijos bilietą, kur tavo pralošimas tik didėja.

O energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas atkreipė dėmesį į praktinę dilemą – jei jau gegužės viduryje būtų buvę aišku, kad kompensacijos mechanizme išliks 23 centų už kilovatvalandę planuojama kaina ir 9 centų nuolaida, nepermokėtų tie gyventojai, kurie pasirinktų tiekėją, siūlantį iki 32 centų už kilovatvalandę. Šiuo metu, jau patvirtinus 24 centų už kilovatvalandę ribą, reikėtų rinktis planą iki 33 centų už kilovatvalandę.

Vis dėlto nors tiek kai kurie ekspertai, tiek opozicija ragino atidėti antrąjį liberalizavimo etapą, to daryti neplanuojama. O iki birželio 18 dienos liko mažiau mėnuo. Tad, kaip pasirinkti? 15min portalas, apžvelgęs VERT skaičiuoklės rezultatus, Lietuvos energetikos agentūros palyginimus, apklausęs visus nepriklausomus tiekėjus ir pakalbinęs ekspertus išskyrė svarbiausius dalykus, kurie padės apsispręsti.

Žinoma, vieno atsakymo, kokį tiekėją rinktis, nėra, nes tai priklauso nuo to, kiek žmogus suvartoja elektros per mėnesį, ar sutiktų skalbimo mašiną įjungti ne dieną, o naktį, ir pan. Tačiau štai keli dalykai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį.

Kaina: kas brangiausi, kas pigiausi

Pirmas dalykas, kurį renkantis nepriklausomą elektros tiekėją siūlo apsvarstyti ekspertai, – kaina.

„Pirma, reikia nesirinkti brangiausio tiekėjo. Nebūtinai rinktis pigiausią – bet bent jau iš viduriuko“, – pataria A.Sekmokas.

Energetikos ekspertas V.Jankauskas antrina – dalį kainos valstybė kompensuos, visi vartotojai mokės panašią kainą, tačiau nereikėtų pasirinkti brangiausio pasiūlymo, kad netektų permokėti.

Asmeninio archyvo nuotr./Vidmantas Jankauskas
Asmeninio archyvo nuotr./Vidmantas Jankauskas

Tad, kurie tiekėjų siūlomi planai brangiausi, o kurie – pigiausi? Kad tai sužinotume, pasinaudojome dviem šaltiniais – pateikiame tiek apskritai rinkoje esančius pigiausius planus, tiek palyginimą pagal skirtingų tiekėjų planus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius