Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 18d. 18:35

Ž.Vaičiūnas: elektra nuo sausio gali brangti iki 15 proc., dujos tiek pat pigti

Žygimantas Vaičiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Žygimantas Vaičiūnas

Elektra buitiniams vartotojams nuo kitų metų sausio gali brangti iki 15 proc., tačiau maždaug tiek pat, tikėtina, atpigs gamtinės dujos, prognozuoja energetikos ministras. Žygimanto Vaičiūno teigimu, dėl augančių rinkos kainų elektra turėtų brangti panašiai, kaip ir šių metų pradžioje.

„Tikiuosi ir manau, kad mes neturėtume perlipti praeitų metų kainų didėjimo lygio – 15 proc. (...) Priežastis, aišku, yra nuolatinis kainos kilimas rinkoje (...), taip pat ir kitos dedamosios – perdavimo, skirstymo dalis“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.

„Manau, procentine prasme labai nesuklysiu pasakydamas, kad kiek procentine prasme didės elektros kaina, tiek turėtų mažėti dujų kaina. Tikimės tokio dalyko“, – aiškino ministras.

Jo teigimu, dujų kainos buitiniams vartotojams nuo Naujųjų metų turėtų sumažėti, pasaulio rinkoje atpigus suskystintoms gamtinėms dujoms (SGD) ir ketinant sumažinti Klaipėdos SGD terminalo išlaikymo kaštus.

„Viena vertus, tie skaičiai, kuriuos turime, – ir dėl perdavimo tarifo, ir dėl kainos rinkoje, – tą matome iš veikiančio terminalo rekordinių skaičių (...) Siekiame, kad prie to taip pat prisidėtų terminalo kaštų optimizavimas“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

Tačiau jis pabrėžė, kad galutinius sprendimus dėl elektros ir dujų kainų vartotojams iki lapkričio pabaigos priims Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Tikslas tiek reguliatoriaus, ir Vyriausybės, kad būtų kuo mažiau kainų šuolių, ir dėl to praeitais metais taip pat buvo ieškoma variantų, rezervų, tai tie rezervai tam tikri buvo atrasti ir rinkos efektas, kuris buvo pernai pakankamai didelis, jis buvo amortizuotas. Tai šiandien mes turime taip pat tą situaciją, kuri leidžia, sakykime, turėti nuoseklų, bet ne radikalų kainos augimą“, – sakė energetikos ministras.

Jau aišku, kad bendrovės „Amber Grid“ vidutinė dujų perdavimo kaina 2020 metais mažės daugiau nei 16 proc. Be to, VERT jau yra patvirtinusi didesnes viršutines elektros perdavimo, skirstymo, visuomeninio tiekimo paslaugų kainas, nustatė didesnę prognozuojamą elektros rinkos kainą.

Nuo šių metų elektra buitiniams vartotojams brango apie 15 proc. – nuo 11,3 iki 13 centų už kWh (standartinis vienos laiko zonos tarifas), o dujos – 7 centais už kubą, arba 12-18 procentų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektros kaina
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektros kaina

Elektros sisteminių paslaugų kaina auga beveik 28 proc.

Elektros sisteminių paslaugų kaina 2020 metams didėja 27,7 proc. Tai turės įtakos galutiniam elektros tarifui.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) penktadienį nustatė 0,785 cento už kilovatvalandę (be PVM) šių paslaugų kainą (šiemet galioja 0,615 cento kaina), pranešė taryba.

„Esminės priežastys, lėmusios kainos pokytį, yra sąnaudos, reikalingos užtikrinti elektros energetikos sistemos izoliuotą darbą visus metus, taip pat ankstesniu laikotarpiu „Litgrid“ faktiškai patirtos Lietuvos elektrinės 7 bloko išlaikymo ir konservavimo sąnaudos (2018 metais – 5,06 mln. eurų), Lietuvos elektrinės 7-8 blokų išlaikymo ir konservavimo sąnaudos, skirtos Baltijos šalių izoliuoto darbo bandymui atlikti (2019 metais – 7,66 mln. eurų)“, – rašoma VERT pranešime.

2020 metais elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ sisteminėms paslaugoms teikti numatyta suma – 87,174 mln. eurų (2019 metais – 68,833 mln. eurų).

Sisteminės paslaugos užtikrina elektros energijos tiekimo kokybės ir patikimumo lygį, tai yra, palaiko nustatytų ribų įtampą ir dažnį, reikiamas galios ir energetikos išteklių rezervą.

VERT jau yra patvirtinusi didesnes viršutines elektros perdavimo, skirstymo, visuomeninio tiekimo paslaugų kainas, nustatė didesnę prognozuojamą elektros rinkos kainą. Dar turės būti nustatyta viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kaina.

Galutinius tarifus buitiniams vartotojams VERT patvirtins iki lapkričio 30 dienos.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas BNS penktadienį prognozavo, kad elektra buitiniams vartotojams nuo kitų metų sausio gali brangti iki 15 proc., tačiau maždaug tiek pat, tikėtina, atpigs gamtinės dujos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:26
01:34
01:36

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką