Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 21d. 12:59

Ž.Vaičiūnas: rizikos prarasti ES finansavimą GIPL projektui kol kas nėra

Žygimantas Vaičiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Žygimantas Vaičiūnas

Lietuvoje stringant Europos Sąjungos finansuojamo bendro su Lenkija magistralinio dujotiekio (GIPL) statybos projektui, Lietuvos energetikos ministras kol kas padėties nedramatizuoja, nors pripažįsta, kad ji sudėtinga. Žygimantas Vaičiūnas tikina, kad rizikos prarasti europinį finansavimą kol kas nėra, ir žada, kad dujotiekis bus pastatytas laiku – iki 2021-ųjų pabaigos.

Ministras anksčiau tikėjosi, kad sutartis su rangovo konkurso laimėtoja, Lietuvos vamzdynų tiesėja „Alvora“ bus pasirašyta rugsėjį, tačiau tam sutrukdė teismams sprendimus dėl laimėtojos parinkimo apskundusi bendrovė „MT Group“. Dėl to buvo atšaukta ir spalio pradžioje planuota oficiali dujotiekio statybų pradžios ceremonija.

„Situacija, be abejo, nėra iš lengvųjų, bet tikslas yra, kad dujotiekio statyba būtų pabaigta laiku, 2021 metų pabaigoje. Bendrovei „Epso-G“ (Energetikos ministerijos valdoma holdingo bendrovė, „Amber Grid“ akcininkė – BNS) pavedžiau pateikti alternatyvas, kokiu būdu galėtume užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendintas nevėluojant. Laukiu tų alternatyvų ir matysime, kokie tolesni žingsniai“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.

Pasak jo, tai ne pats sudėtingiausias GIPL projekto įgyvendinimo momentas – buvo itin sudėtingų laikotarpių, sprendžiant dėl jo finansavimo, maršruto parinkimo, kaštų pasidalijimo tarp trijų Baltijos šalių.

„Aš tikiuosi, kad tai paskutinis toks epizodas“, – pridūrė ministras.

Ž.Vaičiūnas teigė nenorintis vertinti, ar bendrovė „Amber Grid“ padarė viską, kad projektas būtų įgyvendintas skaidriai. Jis tikisi, kad tai bus skaidriausio projekto pavyzdys, todėl, jei reikės, bus pradėtas jo auditas.

„Šiandien nesiimčiau vertinti „Amber Grid“ veiksmų, kas padaryta ar ne iki galo padaryta. Tai tikrai patrauklus projektas rangovams, dėl to yra didelė įtampa iš jų pusės gauti užsakymą, antra, projektą kontroliuoti pavesta ir „Epso-G“ grupei. Manau, mes turime iš šios situacijos išeiti ir turėti geriausią pavyzdį skaidriausio projekto, kad nebūtų nė menkiausių abejonių“, – kalbėjo energetikos ministras.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./AB „Amber Grid“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./AB „Amber Grid“

Ž.Vaičiūnas tikino, kad net ir turint ES finansavimą projektui, svarbu, kad jo kaina būtų kuo mažesnė ir jis nepabrangintų dujų vartotojams. Todėl bus stengiamasi neprarasti ES finansavimo.

„Dėl europinės paramos, tikrai dar nesame tame etape, kad kalbėtume apie europinių lėšų praradimą kaip realią riziką. Jeigu nepasirašome sutarties dabar, o pasirašymas įvyktų, tarkime, kitų metų pirmoj pusėj, tos rizikos su kiekvienu mėnesiu vis didėja. Bet yra dar tos erdvės, kaip galima projektą spartinti“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Dujotiekiui skirtą ES finansavimą Lietuva galėtų prarasti, jei laiku neįgyvendintų projekto, o iki 25 proc. finansavimo jai grėstų netekti paaiškėjus, kad konkursas vyko neskaidriai ir būtų inicijuotas pažeidimo tyrimas.

Projekto, finansuojamo iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės, eigą stebi ir Centrinė projektų valdymo agentūra. Visam projektui skirta iki 295,4 mln. eurų ES paramos, iš jų Lietuvai – iki 58 mln. eurų.

Konkurse antrąją vietą užėmusiai „MT Group“, jame dalyvavusi kartu su partnere, Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“, kol kas teismuose nepavyko sustabdyti konkurso. Praėjusią savaitę ji paprašė Ž.Vaičiūno įvertinti GIPL statybos rangovo konkurso pasekmes. Bendrovė atkreipė ministro dėmesį į procedūrų pažeidimus bei jo laimėtojos „Alvoros“ sąsajas, galbūt keliančias grėsmę nacionaliniam saugumui.

„MT Group“ prašymu Apeliacinis teismas skubos tvarka nagrinės klausimą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo – jo posėdis turėtų įvykti spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje.

Teismams išvadą pateikusi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teigia, kad „Alvoros“ pergalę lėmė nepagrįstai jai skirti trys balai, be to, „Amber Grid“ galėjo neleistinai keisti konkurso sąlygų aiškinimą ir turinį.

Pati „Amber Grid“ teigia, kad konkursas vyko sąžiningai, užtikrinant dalyvių lygiateisiškumą bei skaidrumą.

„Amber Grid“ dar rugsėjį ketino pasirašyti 79,85 mln. eurų (be PVM) vertės sutartį su „Alvora“.

Kada sutartis bus pasirašyta, kol kas neaišku. Neoficialiomis BNS žiniomis, sutartis nebus pasirašoma, nepašalinus VPT išvadoje nurodytų pažeidimų, be to, tikėtina, bus laukiama ir Apeliacinio teismo sprendimo.

„MT Group“ pasiūlymo kaina siekė 84,985 mln. eurų (be PVM).

500 mln. eurų vertės GIPL projektą „Amber Grid“ įgyvendina kartu su Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatore „Gaz-System“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

07:45
02:10
03:18

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką