Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 21d. 10:31

Euras artėja – kainos parduotuvėse mažėja

Įvykio vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr. / Kasa.

Euras Lietuvoje bus įvestas po 71 dienos, tačiau žmonės prie šios minties jau priprato. Psichozės nebėra – bent jau tokios, kokia buvo vos paskelbus apie naujos valiutos įvedimą praėjusią vasarą.

Dalyvavimu „15min“ projekte buvau įpareigotas stebėti kainas įvairiose parduotuvėse, kurios nesikeičia. Rimtai. Didelių prekybos centrų vadovai nėra kvailiai – jie supranta, kad pabandžius vienu centu apgauti vartotoją, bent vienas iš pusės milijono tą pastebės. Ir tada prekybos centro rinkodaros skyrius turės darbo siekiant pagerinti jo įvaizdį.

Paulius Sviklas, Paulius Cubera, Dovilė Jablonskaitė ir Skirmantas Malinauskas
Paulius Sviklas, Paulius Cubera, Dovilė Jablonskaitė ir Skirmantas Malinauskas

Esu įsitikinęs, kad taip bus ir po Naujųjų metų, kai Lietuva bus priimta į prestižinį klubą Europoje. Pomidorų, jogurtų ar kvapniųjų žvakių vertė nepasikeis, kis tik jos išraiška – pavyzdžiui, vietoje 3,99 lito ji taps 1,15 euro.

Keletą kartų per mėnesį apsiperku internetinėje maisto parduotuvėje „Barbora“ ir nepastebėjau kainų šuolio jokiose produktų kategorijose. Netgi priešingai – čekyje nurodomos sumos pamažu, bet mažėja. Juk dauguma akcijų parduotuvėse vyksta ciklais – laikui bėgant perpratus jų sezoniškumą, galima kur kas pigiau įsigyti ilgai negendančių produktų.

Kai kurios „krautuvių“ kasininkės kaimuose apie eurą žino mažai.

Kaimuose euras nelaukiamas

Kita situacija yra mažose kaimo ir miestelių parduotuvėse.

Teko apsilankyti vienoje Akademijos miestelio vietoje, kurią kasininkė vis dar vadino „krautuve“, o jos pačios išvaizda priminė 1985-uosius. Ji pati apie eurą žinojo tiek pat, kiek jūs apie Marsą.

„Žinau, žinau, kad bus. Nepatinka man, kam tas euras? Ir su litais gerai“, – įsitikinusi ji. Bet juk skaičiuoti bus paprasčiau, sumos mažesnės? „Bet kol įprasiu? O jeigu grąžą blogai apskaičiuosiu?“

Tokiai auditorijai išaiškinti euro privalumus šansų tiek pat, kiek įtikinti gyventoją iš Balsių, kad centre gyventi geriau. Būtent tokios parduotuvės kaimuose per euro įvedimą nemažai praras – atsiskaitymas kortele iki jų dar neatėjo, o kainas perskaičiuosiantys žmonės pasistengs nugvelbti vieną kitą centą iš savo lankytojų. 

Photos.com/Eurai
Photos.com/Eurai

Turbūt ir 2016-aisiais nebus naujiena kokioje Ariogalos „krautuvėje“ sutikti vietinį, norintį nusipirkti litrą degaus į skrandį pilamo skysčio už penkiolika litų. Jis nustebs pamatęs, kad degus skystis tekainuoja keturis valiutos vienetus, tačiau dar labiau nustebs praregėjęs, kad litus panaudoti galima tik Lietuvos banke Vilniuje.

13,81 Lt už „Cezario“ salotas – koks kainodaros specialistas gali sugalvoti tokią nesąmoningą kainą? Bet padalini iš 3,4528 ir gauni... Lygiai 4.

Paslaugos brangsta

Kiek kitokia situacija paslaugų sektoriuje.

Nesunku pastebėti, kad 30 Lt kainavęs vyriškas kirpimas vasaros pabaigoje pradėjo kainuoti 35 Lt. Kodėl? „Juk viskas brangsta, patalpų nuoma, įrankiai, tai ir mūsų paslaugų kaina kyla“, – sako administratorė. O darbuotojų atlyginimai padidėjo? „Ne, direktorė sako, kad nėra iš ko“, – teigia ji. 

O po poros mėnesių galės girtis – va, kainas sumažinome. Juk vietoje 35 Lt reikės mokėti 34,53 – lygiai 10 eurų. 

Daug kavinių bei restoranų (išskyrus tinklines, pavyzdžiui, „McDonald‘s“, „Charlie Pizza“, „Čili“ ir kt.) kainos litais jau atrodo kvailai.

Pavyzdžiui, 13,81 Lt už „Cezario“ salotas – koks kainodaros specialistas gali sugalvoti tokią nesąmonę? Bet padalini iš 3,4528 ir gauni lygiai 4 eurus. Kaip ir nebe nesąmonė. Tik kad dar prieš pusmetį tos pačios salotos kainavo 13 Lt. Kodėl pabrango? Nes pabrango produktai, sakys jei ne padavėja, tai bent jau kavinės savininkė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lauko kavinių sezono pradžia Vilniuje.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lauko kavinių sezono pabaiga Vilniuje.

Bet tai normalu. Padaryti, kad salotos kainuotų apvalią sumą eurais, pavyzdžiui, 3, kainuotų labai daug. 3,76 euro kainos juk nebus, tad logiška, kad ji pakeliama iki artimiausio apvalaus skaičiaus – 4. O ką daugiau daryti prekeiviams?

Viskas labai elementaru. Jeigu kažkurios kavinės, parduotuvės ar paslaugos teikėjai sumąsto pasinaudoti euro įvedimu ir taip padidinti kainas, tuo blogiau bus tik jiems patiems.

Įdomu, ką darys didieji kavinių tinklai. Juk nekainuos dienos pietūs 3,47 euro vietoje dabartinių 12 litų? Iki 3 eurų tikrai nepigs, tačiau 3,5 būtų jau normali kaina, kad ir didesnė 3 euro centais.

Žinoma, tai greičiausiai neįvyks sausio 1-ąją, bet atėjus pavasariui – kodėl gi ne?

Viskas labai elementaru. Jeigu kažkurios kavinės, parduotuvės ar paslaugos teikėjai sumąsto pasinaudoti euro įvedimu ir taip padidinti kainas, tuo blogiau bus tik jiems patiems.

Žmonės tokius dalykus skaičiuoja ir pastebi menkiausius netikslumus, tad vieną kartą apgautas pirkėjas į tą pačią parduotuvę negrįš. Kuris parduotuvės savininkas to nori? Jokios. Tad ramiai – kainos dėl euro niekur nekyla. O jeigu šiuo laikotarpiu ir padidėja, tai tik todėl, kad joms didėti atėjo laikas – jos turi kilti.

Eurą pasitinkant
Eurą pasitinkant

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką