Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 2d. 08:42

Kaip perėjimas prie euro pakeis aukas Bažnyčiai ir labdarai?

Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia
„We love Lithuania“/Laimonas Ciūnys nuotr. / Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia

Žinant nustatytą lito ir euro valiutų keitimo santykį yra lengva konvertuoti prekių ir paslaugų nominalus. Nors gautąją išraišką dažnai siekiama suapvalinti, nieko baisaus, net jei skaičius ir liks „nedailus“. Tačiau nei preke, nei paslauga nelaikomą labdarą ir sielovadą išreikšti kita valiuta gali būti keblu. Jeigu esame įpratę aukoti lygiomis 10 ar 20 litų nominalo kupiūromis, perėjus prie euro, reali banknotų vertė skirsis daugiau nei 3 kartus. Teks aukoti euro monetomis? O gal tiesiog negailėsime daugiau?

„Prognozuoti, ar keisis bažnyčiose surenkamų aukų sumos, reiškia aklai spėlioti, neturint jokių duomenų, – teigia Kauno arkivyskupijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas. – Sekmadienio rinkliava pamaldų metu – laisvas dalykas, ir žmonės patys nutaria, kiek gali paaukoti. Tad nuspėti tendencijų – neįmanoma.“

Paklaustas, kokio nominalo monetomis ar kupiūromis įprasta aukoti, D.Chmieliauskas atsako, jog miesto parapijose dažniausiai aukojama popierinėmis kupiūromis, o mažesnėse provincijų parapijose – geležinėmis monetomis.

„Kauno bažnyčiose dažniausiai pastebiu, jog aukojama 20 litų banknotais, rečiau – 10. „Maironis“, matyt, mėgsta sugrįžti į bažnyčią“ – juokaudamas prasitaria pašnekovas.

Pokyčiai – neesminiai

Auka yra auka, nesvarbu kokia išraiška ji pateikiama. Kas kiek gali, jeigu gali, prisideda

Kita vertus, mišių stipendijos – aukos, kurių pagrindu išsilaiko kunigija, yra apibrėžtos. „Kunigai pagal apibrėžimą gyvena iš altoriaus – tai, ką žmogus aukoja už mišias, ir kunigų konferencijose prieš daug metų yra nustatyta, jog mišių stipendija yra nuo 40 iki 70 litų“, – teigė Kauno arkivyskupijos atstovas.

Lietuvos Vyskupų konferencijos sekretoriato generalinis sekretorius Kęstutis Smilgevičius teigė, jog euro įvedimas bažnyčios rinkliavų nepaveiks. „Auka yra auka, nesvarbu kokia išraiška ji pateikiama. Kas kiek gali, jeigu gali, prisideda. “

K.Smilgevičiaus teigimu, mišių stipendijų klausimas dar nebuvo įtrauktas į plenarinio posėdžio darbotvarkę, tačiau kunigas abejoja, kad tai galėtų sukelti opių diskusijų: „Kaip ir kiekviena šeima ar įstaiga turėsime šiokių tokių pokyčių, tačiau jie tikrai nėra esminiai.“

Labdarų sumos gali augti

Vilniaus Arkivyskupijos „Carito“ direktorius Linas Kukuraitis teigė, jog apie galimus labdaros rinkimo pokyčius galima tik prognozuoti.

Trumpam laikotarpyje tikėtinas sumažėjimas, nes žmonės bus linkę labiau taupyti. Bet ilgesnėje perspektyvoje gali būti, kad euras prisidės prie vartojimo, tad padidės ir labdaros sumos

„Trumpam laikotarpyje tikėtinas sumažėjimas, nes žmonės bus linkę labiau taupyti. Bet ilgesnėje perspektyvoje gali būti, kad euras prisidės prie vartojimo, tad padidės ir labdaros sumos. Tačiau tai tik prognozės“ – teigė L.Kukuraitis.

Pašnekovo teigimu, kiti aukojimo įpročiai – rūbais, knygomis ar kitais daiktais – neturėtų keistis.

„Tiesa, tikiu, kad mes dar sulauksime litų tuo metu, kai jų bus nebegalima naudoti. Žmonės tokiu būdu mėgins juos išleisti“, – juokaudamas prognozuoja pašnekovas.

Eurą pasitinkant
Eurą pasitinkant

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

10:22
03:13
00:52

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką