Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 29d. 13:47

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas: „Naujųjų metų naktį siūlau turėti grynųjų“

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas pirmadienį žurnalistams pranešė, kad pasiruošimas euro įvedimui vyksta pagal planą. Pasak jo, netikėtos sėkmės sulaukė žmonėms parduodami euro rinkiniai. Grynieji eurai išplatinti komerciniams bankams ir artimiausiu metu jie turi pasiekti įmones.

Pasak V.Vasiliausko, nedideli nesklandumai galimi Naujųjų naktį, todėl žmonės turėtų pasiimti grynųjų. Taip pat likusiomis dienomis gali kilti problemų išsiimant litus iš bankomatų, nes daugelis komercinių bankų keis banknotus.

„Pirminis eurų paskirstymas komerciniams bankams yra baigtas. Paskirstyta 90 proc. monetų ir 90 proc. banknotų (186 mln. vienetų monetų ir 32 mln. vienetų banknotų). Dabar svarbus antrinis paskirstymas. Iki šiol paskirstyta 18 proc. monetų ir 15 proc. banknotų.

Anksčiausiai užsakę monetas gaus vėliausiai. Vėliausiai užsakę gaus anksčiausiai, kad būtų kuo trumpiau užšaldytos apyvartinės lėšos“, – sakė LB vadovas.

Pasak jo, šiuo metu dar yra techninių nesklandumų, tačiau jie šalinami ir sausio pirmosiomis dienomis tikrai neturėtų kilti didesnių problemų, jei turėsime kantrybės. Sausio pradžioje dirbs Lietuvos banko kasos ir dalis komercinių bankų. Veiks 40 keitimo vietų. Nuo sausio 2 dienos prisijungus Lietuvos pašto skyriams veiks apie 700 keitimo vietų.

Griežto reikalavimo, kad grąža būtinai turi būti duodama eurais, nėra. Reikalavimai lankstūs ir galimos konfliktinės situacijos turi būti išspręstos, – teigė V.Vasiliauskas.

Iš kortelių sausio 1 d. 2 valandą po vidurnakčio bus galima eurus pasiimti bankomatuose. Kortelėmis atsiskaityti bus galima be problemų.

V.Vasiliauskas pasidžiaugė, kad parduota jau 800 tūkst. euro rinkinių. Lietuvos bankas dar turi apie 100 tūkst. rinkinių. „Jei yra poreikis, juos galime pateikti pirkėjams. Rinkinių populiarumas pranoko mūsų lūkesčius“, – kalbėjo LB valdybos pirmininkas.

LB duomenimis, gruodžio 23 d. grynųjų litų apyvartoje buvo sumažėję 40 proc. Iki sausio pirmosios prognozuojama, kad apyvartoje litų bus sumažėję 50 proc. Šiuo metu apyvartoje yra apie 7,2 mlrd. litų.

Paklaustas, ar kortelėmis bus galima atsiskaityti iš karto po vidurnakčio sausio 1 d., V.Vasiliauskas teigė, kad skirtingi bankai veiks skirtingai. „Galimi nesklandumai galėtų būti apie 2 valandas. Rekomenduočiau Naujųjų naktį turėti grynųjų“, – sakė jis.

V.Vasiliauskas ramino verslininkus ir teigė, kad žiaurių represijų prieš litais grąžą atiduodančius verslininkus nebus imamasi: „Visi puikiai suprantame, kad tai nėra eilinė reforma. Visiškai natūralu, kad bus lanksčiai reaguojama į situacijas. Perėjimas prie naujos valiutos nėra logistiškai paprastas dalykas, Niekas nepuls atiminėti licencijų ar bausti. Kontroliuojančios institucijos išaugusios iš laukinio kapitalizmo laikų.

Griežto reikalavimo, kad grąža būtinai turi būti duodama eurais, nėra. Reikalavimai lankstūs ir galimos konfliktinės situacijos turi būti išspręstos“.

Pasak LB vadovo, po sausio pirmosios dienos kai kurie aršūs euro kritikai taps jo šalininkais ir sakys, kad visada pasisakė už euro įvedimą. Taip buvo ir Latvijoje, ir Estijoje.

Eurą pasitinkant
Eurą pasitinkant

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką