Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 15d. 14:13

Psichologė G.Petronienė: „Įvedus eurą žmonėms atrodys, kad algos ir pensijos sumažėjo“

Genovaitė Bončkutė-Petronienė
Asmeninio albumo nuotr. / Genovaitė Bončkutė-Petronienė

Vertindami savo piniginės storį mes dažnai remiamės ne racionaliais skaičiais, o įspūdžiu. Psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Petronienė 15min.lt teigė, kad 300 eurų pensija atrodys mažesnė nei 1 tūkst. litų, nors 300 eurų už tūkstantį litų yra daugiau.

Ji siūlė prisiminti keliones į užsienio šalis, kur į piniginę netelpantys banknotai gali priversti jaustis milijonieriumi, nors už šiuos pinigus nelabai ką gali nusipirkti. Pasak jos, žmonėms reikės laiko adaptuotis.

Pripratom prie didesnių skaičių

Centų neskaičiavusiems žmonėms gali tekti pagarbiau žvelgti į metalinius pinigus. Štai 87 euro centai bus verti tiek kiek dabar verti 3 litai.

Psichologė teigė, kad senjorams, kurie pensijos gaudavo 1000 litų, o dabar gaus 300 eurų, atrodys, kad jie gauna mažiau. Taip pat matydami mažesnį skaičių bankų sąskaitoje jausis atlyginimus gaunantys žmonės.

„Tai, kad už prekes ir paslaugas reiks mokėti mažiau, daugeliui iš karto į galvą neateis. Visi pirmiausia stebės savo pajamas. Reikės laiko žmonėms priprasti ir požiūriui pakeisti“, – sakė G.Petronienė.

Pasikeitus valiutos vertei žmonėms teks keisti ir savo išlaidavimo įpročius. Pavyzdžiui, centų neskaičiavusiems žmonėms gali tekti pagarbiau žvelgti į metalinius pinigus. Štai 87 eurocentai bus verti tiek, kiek dabar verti 3 litai.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Centai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Centai

„Ar keisis pirkėjų įpročiai, priklausys nuo žmonių charakterio. Taip, vieni ims taupyti centus, tačiau kiti su jais labai lengvai atsisveikins, nes tiesiog yra pripratę, kad centai nieko nereiškia. Reikės laiko ir adaptacinio periodo, kol žmonės suvoks, kad taip atsainiai metalinių pinigų vertinti nereikia, nes jų vertė kita, nei buvo“, – teigė pašnekovė.

Bus lengviau palyginti

Gavęs didžiulį kiekį pinigų gali pasijausti milijonieriumi, tačiau kas iš to, kai už tuos dešimtis tūkstančių negali nusipirkti nieko gero, – keliones po Tadžikistaną, Uzbekistaną prisiminė G.Petronienė.

Psichologė atkreipė dėmesį, kad euras leis kur kas paprasčiau palyginti kainas ir atlyginimus Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Pasak jos, būtent dabar dažnas mūsų sunkiai suskaičiuoja šiuos skirtumus, todėl tūkstantinės lietuvių algos gali atrodyti psichologiškai patrauklesnės girdint, kad kitur uždirbamos panašios sumos eurais.

„Visada jautėsi, kad mes gyvename skurdžiau, tačiau tai likdavo rūke, nes ne visi galvoje sudaugindavo skaičius. Tiek atlyginimai, tiek kainos dabar pasidarys visiškai skaidrios. Bus labai lengva mūsų pajamas lyginti su kitų europiečių. Iki tol tai buvo sunkiau padaryti“, – minėjo G.Petronienė.

„Fotolia“ nuotr./Oligarchas
„Fotolia“ nuotr./Eurai

Ji žmonėms siūlė prisiminti keliones į užsienio šalis, kurių piniginiai vienetai yra gerokai nuvertėję ir situaciją keičiantis valiutoms vertinti blaiviai: „Psichologija, kalbant apie finansus, tikrai veikia. Ir tai labai akivaizdu, kai keičiasi pinigai. Man teko keliauti po buvusios Sovietų Sąjungos islamo šalis – Tadžikistaną, Uzbekistaną. Ten gavęs didžiulį kiekį pinigų gali pasijausti milijonieriumi, tačiau kas iš to, kai už tas dešimtis tūkstančių negali nusipirkti nieko gero.“

Eurą pasitinkant
Eurą pasitinkant

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką