Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vieniems kauniečiams litai buvo nuostabūs, bet jų negaila, kiti laukia lito sugrįžtuvių

Prie Lietuvos banko Kaune žmonių eilės
Skaitytojos Jūratės nuotr. / Prie Lietuvos banko Kaune žmonių eilės
Šaltinis: 15min
0
A A

Aktorė Hana Šumilaitė, architektas Algimantas Kančas, gražiausios Lietuvoje kalėdinės eglės kūrėja, menininkė Jolanta Šimdtienė, verslininkas Tautvydas Barštys, Kauno žydų bendruomenės vadovas Gercas Žakas paskutinėmis lito gyvavimo valandomis pasidalijo savo nuomone apie litą ir svarstė, kas laukia įvedus eurą.

Kalbintus pašnekovus galima skirstyti į dvi stovyklas – optimistų bei pesimistų. Klausėme jų nuomonės apie eurą, domėjomės, ar negaila savos valiutos.

Litai buvo nuostabūs, bet jų negaila

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algimantas Kančas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algimantas Kančas

Architektas Algimantas Kančas:

"Puikiai prisimenu pirmuosius metus, kai buvo įvestas litas. Tada su kolegomis iš Estijos, Latvijos kokiuose nors bendruose renginiuose lygindavome savo valiutas, aptarinėjome jų dizainą. Visi didžiuodavomės, kad turime savo pinigus.

Daug pagyrimų sulaukdavo latai ir litai. Gražiomis laikytos 10 litų kupiūros. Manau, kad apskritai mūsų pinigų išvaizda buvo gera, skoninga.

Tačiau gailėti savo valiutos neverta. Ne tik mano, bet ir daugelio kitų žmonių, ekspertų nuomone, olandų guldenai buvo vieni gražiausių pasaulyje, jie cirkuliavo ne dešimtmečius, o šimtmečius, bet dabar ten seniai įvestas euras.

Laikai keičiasi ir su tuo reikia susitaikyti, įvertinti privalumus.

Mums tai dar vienas būdas psichologiškai pabėgti iš Rytų kaimyno įtakos, labiau integruotis į Europą, kur vyrauja kitokios vertybės. Jei dėl to šiek tiek ir pakils kainos, tai bus maža auka palyginti su gaunama nauda."

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Jolanta Šmidtienė
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Jolanta Šmidtienė

Menininkė, kelerius metus stebinanti originaliomis kalėdinėmis Kauno eglėmis, Jolanta Šmidtienė:

"Lito įvedimo metu degėme patriotizmu, todėl sava valiuta buvo labai svarbi. Ji kėlė daug šiltų jausmų. Dabar eurą pasitinkame be kokių nors ypatingų jausmų, neutraliai.

Pinigus reikia leisti, o ne juos mylėti, todėl tikrai negailiu litų. Manau, kad euras nepablogins gyvenimo, dėl to visai nebijau."

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Tautvydas Barštys „Bike Show Millennium“ renginyje
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Tautvydas Barštys „Bike Show Millennium“ renginyje

Verslininkas Tautvydas Barštys:

"Litas jo įvedimo pradžioje kėlė daug patriotinių jausmų, turėjo simbolinę reikšmę. Dabar mes jau kitokie, kitas laikmetis, todėl eurą pasitiksime su kitokiomis nuotaikomis. Emociškai su litu gaila atsisveikinti, visgi tai buvo vienas iš nacionalinio išskirtinumo bruožų, bet jaunimui, manau, tai nesukels jokių jausmų.

Esu įsitikinęs, kad euras bus naudingas verslui, nebus konvertavimo kaštų."

Lito dar nelaidoja

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Hana Šumilaitė
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Hana Šumilaitė

Aktorė Hana Šumilaitė:

"Manau, kad euro įvedimas yra klaida. Turiu daug pažįstamų Austrijoje, Italijoje, ten žmonės sako, kad paprasti žmonės nieko gero iš euro negavo. Manau, greitai ir mes pajusime neigiamas pasekmes.

Man litai buvo gera valiuta, turiu ir senelio smetoniškų litų. Man tai viena iš nepriklausomybės sudėtinių dalių. Manau, kad litas dar bus sugrąžintas."

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno žydų bendruomenės vadovas Gercas Žakas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno žydų bendruomenės vadovas Gercas Žakas

Kauno žydų bendruomenės vadovas Gercas Žakas:

"Litas buvo gera valiuta, galėjome puikiai su juo ir toliau tvarkytis. Dabar bus tik nereikalingo nerimo, ypač pagyvenusiems žmonėms, nes žmogui psichologiškai sunku žinoti, kad gaus mažesnę sumą nei iki šiol.

Manau, kad dar sulauksime lito, nes labai jau neaiškus euro likimas. Ši valiuta gal palengvins gyvenimą tik daug važinėjantiems. O investicijų, ekonominės gerovės galime sulaukti tik mažindami korupcijos mastus, vien valiutos pakeitimas nepadės."

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką