TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Investicinė parama už neįprastą verslo idėją

Augustas Alešiūnas UAB „ART21“ direktorius. Asmennio archyvo nuotr.
Augustas Alešiūnas UAB „ART21“ direktorius. Asmennio archyvo nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Neretai turime genialių minčių kaip vystyti ir plėtoti savo verslą, bet didžiausia kliūtimi tampa ne galimybės ir norai, o trūkstami pinigai, kurie ir užkerta kelią mūsų vizijos ir planų įgyvendinimui. Jau nuo 2010 m. Lietuvoje savo verslą vystančios įmonės plėtrai finansuoti turi galimybę pasinaudoti rizikos kapitalo investicijomis, dalinai finansuojamomis iš ES struktūrinės paramos lėšų.

2010 m. įsteigtas bendrai investuojantis fondas „Verslo angelų fondas I“, kuris kartu su „verslo angelais“ (privačiais investuotojais) investuoja į SVV įmones (iki 1,38 mln. litų į vieną įmonę). Investuotojai dalinasi sukauptomis žiniomis bei patirtimi, padėdami įmonėms tobulinti verslo valdymo įgūdžius ir sėkmingai veikti ilgalaikėje perspektyvoje. Šiai priemonei skirta 27,6 mln. Lt Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšų.

JEREMIE ES paramos lėšomis finansuojamo kontroliuojančiojo fondo, kurį Lietuvoje administruoja Europos investicijų fondas, viena iš priemonių – „Verslo angelų fondas I“ (Fondas) ypatinga yra tuo, kad suburia vadinamuosius „verslo angelus“ – jau patyrusius verslininkus, kartu su fondu investuojančius kapitalą ir patirtį į didelį augimo potencialą turinčias įmones. Fondas retai kada investuoja į visai naujas įmones: minimali jų gyvavimo trukmė turėtų būti bent 1,5-2 metai, taip pat neinvestuojama į tam tikras veiklos rūšis, pavyzdžiui, azartinius žaidimus, ginklų, tabako ir alkoholio gamybą, tiekimą ir prekybą.

Tai puikus būdas pritraukti ne tik pinigus, bet ir labai specifinę, tam tikros srities patirtį.  Fondo valdytojai ir „verslo angelai“ turi ilgą verslų vystymo patirtį, taigi gaunama gera profesionalumo, entuziazmo ir valdymo patirties kombinacija.

Fondo investicija padėjo išplėsti verslą Baltijos šalyse

Įmonės UAB „ART21“ vienas iš įkūrėjų, pagrindinis akcininkas, direktorius ir valdybos narys Augustas Alešiūnas 2010 m. buvo pirmasis Lietuvoje, kuris pritraukė rizikos kapitalo fondą „Verslo angelų fondas I“ ir privačius investuotojus. Šis investicinis pritraukimas padėjo įmonei išplėtoti verslą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse.

A. Alešiūno valdoma įmonė kuria programinę įrangą žemės ūkio sektoriui, o pagrindiniai jų klientai yra grūdų supirkėjai, perdirbėjai, prekybininkai, augalininkystės ir pienininkystės ūkiai. „Šią veiklos sritį pasirinkome, nes ji Lietuvoje buvo visiškai neišvystyta, o vėliau paaiškėjo, kad tokia yra ne tik mūsų šalyje, bet ir kitose Baltijos šalyse Dirbti tik savame regione nesinorėjo, todėl tik pradėjus vystyti verslą iškart mąstėme ir apie jo plėtrą. Besidomint investiciniais fondais, keliai mus atvedė iki „Verslo angelų fondo I“. Jiems patiko mūsų įmonės vizija, tada ir prasidėjo mūsų derybos dėl tolimesnio bendradarbiavimo. Gauta šio Fondo investicija padėjo plėsti verslo galimybes, turėjome progą įgyvendinti nusimatytas veiklas, dirbti ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, nes turėjome tam vieną svarbiausių verslo vystymo priemonių – kapitalą ir žinias“, – pasakoja verslininkas A. Alešiūnas. 

Verslininkas taip pat teigia, kad sėkmingam verslui vien piniginių investicijų neužtenka, svarbiausia – gera idėja, ryžtas, darbšti komanda bei geri partneriai. „Jei turi puikią idėją, nereikia laukti kol kas nors viską už tave padarys, reikia viską pradėti pačiam: sukurti kažką veikiančio, generuoti mintis dėl verslo vystymo bei plėtros ir tada kreiptis į rizikos kapitalo fondus arba „verslo angelus“. Šiais laikais niekas nenorės investuoti į plikas idėjas, reikia kažko originalaus, kas dar nėra išplėtota mūsų šalyje“, – savo mintimis dalinasi A. Alešiūnas.

Įmonė UAB „ART21“ gamina IT produktus žemės ūkiui. Asmenio archyvo nuotr.
Įmonė UAB „ART21“ gamina IT produktus žemės ūkiui. Asmenio archyvo nuotr.

Sėkmingiausias jaunasis verslininkas

Per 2010 m. įvykusius „Pagaminta Lietuvoje“ apdovanojimus „ART21“ įmonės vadovas p. Augustas buvo išrinktas sėkmingiausiu tų metų jaunuoju verslininku. Pasak A. Alešiūno , tokie laimėjimai, kaip sėkmingiausias verslininkas, gaunami tik tada, kai nuolatos sieki naujų tikslų. „Malonu, kai visuomenė įvertina pastangas, kurias įdedi kiekvieną dieną, tuomet supranti, kad su savo komanda eini reikiamu keliu ir tai, ką darai yra reikšminga, prasminga ir svarbu“, – džiaugiasi A. Alešiūnas. Tai ne vienintelis šio jaunojo verslininko apdovanojimas, kuriuo jis gali didžiuotis. 2011 m. A. Alešiūnas buvo apdovanotas Ūkio ministerijos ir Europos Komisijos nominacija „Secret of success“ bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Ūkio ministerijos nominacija „Jaunasis inovatyvus verslininkas“.

Taip pat kalbėdamas apie savo verslo ateities planus, Augustas Alešiūnas teigia, kad artimiausiu metu jų įmonė planuoja aktyvią eksporto plėtrą, nes vietos rinkoje jie turi didžiausią rinkos dalį ir vis mažiau turi galimybių joje plėstis. Todėl šiuo metu „ART21“ komanda dirba Latvijoje ir Lenkijoje bei planuoja plėstis į Rusiją. 

Fondo investicinis periodas tęsiasi iki 2015 m. pabaigos

Tokią rizikos kapitalo investiciją iki 2015 m. gruodžio 31 d. gali pretenduoti pritraukti mažos ir vidutinės įmonės, kurių pagrindinė veiklos vieta yra Lietuvoje. Rekomenduojama investicinį pasiūlymą pateikti iš anksto, likus apie trims mėnesiams iki numatytos investicijų datos. Projektų vertinimą bei investavimo sprendimus atlieka „Verslo angelų fondas I“ valdytojas. „Verslo angelų fondas I“ valdytojas investavimo sprendimus priima remdamasis kiekvienai investicijai parengtu verslo planu, išsamiu patikrinimu, verslo logika ir finansinėmis prognozėmis. Labai svarbus aspektas yra verslo savininkų motyvacija, sąžiningumas ir patirtis. Taigi Fondas veikia kaip bet kuris rizikos kapitalo fondas, atsižvelgdamas į rinkos situaciją ir perspektyvas. Fondo investuojama suma į vieną įmonę siekia iki 1,38 mln. litų (400 tūkst. eurų). Fondas visuomet  investuoja kartu su privačiu investuotoju – „verslo angelu“, tuo užtikrindamas kompetenciją ir efektyvų valdymą. Todėl kiekvieną kartą investuojant ne mažiau nei 50 proc. investicijos sudaro privačių investuotojų lėšos, kurie atidžiai seka įmonės rezultatus ir kaip akcininkai dalyvauja įmonės valdymo organų veikloje.

Projekto partneriai:

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką