Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 28d. 08:59

2010 metais elektra Lietuvoje gali kainuoti 55 ct/kWh

Elektra
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Kiek mokėsime už elektrą kitais metais?

Uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), galutinė elektros kaina buitiniams vartotojams galėtų siekti net 55 centus.

Tokias prognozes išsakė Lietuvos mokslų akademijos ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubo sušauktos konferencijos dalyviai, praneša „Respublika“.

Atominė nepertraukiamai be techninių kliūčių galėtų veikti iki 2012–2017 m., tačiau dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai (ES) ją uždarius teks pajusti elektros energijos stygių. Konferencijoje tema „Ekstremali Lietuvos energetikos būklė“ buvo bandoma numatyti scenarijus, kas atsitiktų, jei netektume energijos, ir kiek tai galėtų kainuoti.

Turime nedelsdami pradėti ruoštis ir nacionalinio intereso gynybai Europos Teisingumo Teisme, – pataria Z.Vaišvila.Prognozuojama, kad 2010 m. galutiniams buitiniams vartotojams elektra galėtų kainuoti 55 ct/kWh. Tokiu atveju Lietuva lenktų visus rodiklius ir būtų aukščiau ES vidurkio.

Lietuvos energetikos institutui atstovaujančio mokslų daktaro Arvydo Galinio teigimu, uždarius IAE, išlaidos elektros energijos gamybai Lietuvoje išaugtų maždaug 3,2 karto, bet jei naftos kainos kristų ir toliau, elektros kaina gerokai sumažėtų. Jis bando numatyti scenarijų, kas nutiktų Lietuvai atsidūrus panašioje situacijoje kai Ukraina, šių metų pradžioje Rusijai visiškai nutraukus dujų tiekimą.

„Jei negautume dujų ir susidarytų ekstremali situacija, papildomai netektume apie 60 megavatų (MW), tačiau galėtume verstis“, – teigė A.Galinis ir Vyriausybei patarė jau dabar pradėti rūpintis papildomų energetinių išteklių rezervu.

Anot jo, apie 90 proc. ar net daugiau elektros energijos šiuo metu Lietuvoje gamina IAE, tačiau ją uždarius susidariusios energijos galios deficitą tektų kompensuoti savais resursais ar importuoti iš kaimynų. Prognozuojama, kad maksimalus elektros energijos galios deficitas 2010 m. būtų apie 176 MW, 2011 m. – 242 MW, iki 2015 m. deficitas tik augtų.

Pasak konferencijos pirmininko dr. Zigmo Vaišvilos, IAE darbo pratęsimas yra vienintelė alternatyva. „Elektros energijos kaina 2010 m. Lietuvos vartotojui gali padidėti iki 100 proc. Yra pagrįstų abejonių dėl kitų elektrinių patikimumo ir katilų techninės būklės“, – sakė Z.Vaišvila.

Pasak Z.Vaišvilos, Lietuva turėtų ginti savo interesus civilizuotai. „Visų pirma reikėtų kreiptis į šalis nares dėl stojimo sutarties pakeitimo. Turime nedelsdami pradėti ruoštis ir nacionalinio intereso gynybai Europos Teisingumo Teisme“, – Z.Vaišvilos žodžius cituoja „Respublika“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką