Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 sausio 4d. 23:46

2013-ieji Europos ekonomikos metai: greitėjantis atsigavimas, nedarbo košmaras Ispanijoje, Baltijos šalių šuolis

Finansai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Finansai
Blogiausi Europos finansiniai laikai – praeityje. 2013 metais prasidės lėtas, bet užtikrintas kilimas į viršų, tiesa, ne visoms valstybėms seksis vienodai, skelbiama portale rg-rb.de. Čia apžvelgiama, kaip šiais metais vystysis svarbiausios žemyno ekonomikos.

Vokietija ruošiasi augimui

Pagrindiniu Europos Sąjungos stabilumo garantu išlieka Vokietija, tačiau būtent ši rolė labiausiai ir varžys šalies augimą 2013 metais. BVP augimo prognozė sumažinta nuo 1,6 iki 0,4. Visų pirma tai aiškinama vokiečių investuotojų atsargumu, kurie dėl nestabilumo kitose Europos Sąjungos šalyse neskubės ir su investicijomis Vokietijoje – tai mažins gamybos plėtrą ir naujų darbo vietų kūrimą. Prognozuojamas nedidelis nedarbo augimas, kuris sieks apie 7 proc. Nepaisant to, šalies ekonomika išliks geroje būklėje, ir jau 2014 metais, kuomet daugelis Europos šalių išbris iš krizės, BVP augimas gali siekti apie 1,9 proc.

Prancūzijoje – pasikeitę vartotojų įpročiai

Nepaisant to, kad Prancūzijos ekonomika 2013 metais išvengs didesnių sukrėtimų, krizė ir socialistinės vyriausybės politika smarkiai paveiks šalies gyventojų kasdienį gyvenimą. Prancūzai ims daugiau taupyti ir grįš prie ankstesnių vartojimo įpročių ne anksčiau 2014-ųjų. Nepalankus ekonominis klimatas sulaikys investicijas, visų pirma – užsienio. Situaciją apsunkins didžiuliai naujosios valdžios biudžetiniai įsipareigojimai, prognozuojamas ir tolesnis valstybės skolos augimas. Tačiau šalies valdžia įsitikinusi, kad biudžeto išlaidų didinimas padės įveikti recesiją.

Didžioji Britanija – vėl migloje

Britų viltys įveikti recesiją visų pirma susijusios su kanadiečiu Marku Carney, neseniai tapusiu Anglijos centrinio banko vadovu. Jis turėtų grąžinti svaro sterlingo stabilumą, o taip pat sustiprinti Londono kaip vienos iš pasaulio finansų sostinės vardą. Iš vienos pusės, turint galvoje problemas euro zonoje ir JAV dolerio susilpnėjimą, tai neatrodo neįgyvendinama užduotis. Tačiau situaciją apsunkins britų eksporto susilpnėjimas, kuris pirmas nukentės dėl svaro sterlingo stiprėjimo.

Šiaip ar taip, Didžiosios Britanijos ekonominio augimo perspektyvos atrodo gana miglotos, nes šalis pernelyg smarkiai priklausoma nuo išorinių faktorių – visų pirma nuo vartojimo euro zonos šalyse ir JAV valiutinės politikos.

AFP/Scanpix nuotr./Graikija
AFP/Scanpix nuotr./Graikija

Graikijoje – pigimas

Didžiausia Europos Sąjungos problema 2013 metais išliks Graikijos skolos, tai ir toliau lėtins Europos atsigavimą. Tuo pačiu daugelis analitikų sutinka, kad šalies pasitraukimas iš euro zonos bus mažai tikėtinas. Naujiena, kuri turbūt pradžiugins turistus – Graikijoje mažės kainos. Šalyje mažėja pinigų, tai susiję su masiniu kapitalo nutekėjimu į užsienį. Be to, žmonės nuolatos jaučia mažėjančias realias pajamas. Ekspertų manymu, tai jau privedė prie vietinės defliacijos, dėl jos netrukus bus pastebimas ir bendras kainų mažėjimas. Europos Komisijos skaičiavimais, 2013 metais kainos turėtų mažėti bent jau 1 proc., kartu su tuo Graikijoje atpigs darbo jėga, padidės eksportas. Metų pabaigoje, jeigu neįvyks nieko netikėto, Graikijoje turėtų sumažėti nedarbas. Taigi, ateityje šalis įgis galimybę palaipsniui išbristi iš gilios krizės.

Ispanai praranda darbus

2013 metais dideli išbandymai laukia Ispanijos. Ši šalis šiemet itin skaudžiai pajaus krizės ir nekilnojamojo turto burbulo sprogimo pasekmes. Ispanijos ekonomikos restruktūrizavimas pareikalaus kur kas didesnių aukų, nei anksčiau prognozavo analitikai. Netgi Europos Komisijos ekspertai, kurie dažniausiai pasižymi optimizmu, pripažino, kad šalies laukia neregėtas nedarbo augimas, kuris metų viduryje gali siekti apie 27 proc. Be to, jeigu praėjusiais metais darbo dažniausiai neteko mažiau kvalifikuoti darbuotojai, įsidarbinę pagal trumpalaikius kontraktus, dabar nedarbo šmėkla įsisuks ir tarp gerą išsilavinimą ir darbo patirtį turinčių žmonių.

Tiesa, gera žinia yra ta, kad šis nedarbo smūgis nebus ilgalaikis, ir jau per kelis ateinančius metus situacija turėtų stabilizuotis.

AFP/Scanpix nuotr./Žmonės laukia prie įdarbinimo biurio Madrido rajone
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žmonės laukia prie įdarbinimo biurio Madrido rajone

Baltijos šalyse – didžiausias augimas

Su ekonominės recesijos pasekmėmis geriausiai kovoti seksis Rytų Europos valstybėms, priklausančioms Europos Sąjungai.

Didžiausias BVP augimas, viršijantis 3 proc., prognozuojamas Baltijos šalyse, kurios pirmosios Europos Sąjungoje nukentėjo nuo 2007-2008 metų krizės. Europos Komisijos prognozėmis, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje mažės nedarbas, o griežta biudžeto politika padės mažinti valstybės skolas.

Smarkus pagyvėjimas laukia Čekijos ir Slovakijos. Austrijos „Erst Bank“ prognozėmis, čia bus fiksuojamas didžiulis automobilių pramonės augimas. Šių šalių gamintojai ir toliau iš Europos rinkų stums prancūzų ir ispanų konkurentus.

Didelius gamybos augimo tempus išlaikys ir Lenkija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

23:28
00:46
00:40

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką