Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

5 dalykai, kurių jums gali tekti atsisakyti dėl prastos kredito istorijos

Pirkinių krepšelis
Photos.com / Pirkinių krepšelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš keletą metų pasaulį, o taip pat ir Lietuvą, užklupusi ekonominė krizė pakoregavo skolinimo ir skolinimosi ypatumus, o jau prieš krizę plačiai vertinta kredito istorija tapo dar svarbesnė „matuojant“ asmens finansinį patikimumą. Vis dėlto, kai kuriems žmonėms kredito istorija atrodo labai tolima ir turinti įtakos tik verslininkams ar bankininkams. Kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė Rasa Maskeliūnienė pateikia 5 atvejus, kai prasta kredito istorija gali sujaukti paprasto vartotojo planus.

1. Telefono pirkimas su sutartimi 

Jei ruošiatės įsigyti išmanųjį telefoną su sutartimi, patikrinkite ir savo kredito istoriją. Telekomunikacijų bendrovės savo paslaugas jums teikia atidėdamos atsiskaitymą mėnesiui – t.y. į skolą, todėl nori būti tikros, kad būsite mokūs ir laiku padengsite sąskaitas.

Jei kredito istorijoje šiuo metu yra arba praeityje yra buvę pradelstų mokėjimų, trokštamo telefono su sutartimi gali tekti palaukti bent kol atsikratysite aktyvių skolų. 

Jei kredito istorijoje šiuo metu yra arba praeityje yra buvę pradelstų mokėjimų, trokštamo telefono su sutartimi gali tekti palaukti bent kol atsikratysite aktyvių skolų. 

2. Galimybė gauti vartojimo paskolą

Finansų įstaigos, skolindamos žmogui, taip pat rizikuoja, todėl ir jų noras apsidrausti toks pat įprastas, kaip ir jūsų, svarstant savo bičiuliui paskolinti šimtinę kitą ar ne.

Mokumo vertinimas ne tik nulemia, ar paskola bus suteikta, ar ne, bet ir padeda nustatyti jos sąlygas: sumos dydį, grąžinimo laiką, palūkanų normą, todėl už papildomą riziką gali tekti sumokėti didesnes palūkanas arba tiesiog gauti kur kas mažesnę sumą nei planavote.

Norint išvengti panašių rūpesčių, dažniausiai užtenka laiku apmokėti įvairiausias sąskaitas bei mokesčius, neprisiimti per didelių finansinių įsipareigojimų bei reguliariai domėtis asmenine kredito istorija. Kredito istorijos žinojimas suteikia galimybę žinoti savo stiprybes, o taip pat ir trūkumus iki kreipiantis dėl paskolos.

3. Automobilis

Mokumo vertinimas atliekamas ir išsimokėtinai perkant automobilį. Jau minėtos pradelstos skolos ar nepamatuoti finansiniai įsipareigojimai gali lemti, jog būsite atmestas kaip kandidatas.

Ir priešingai – jei turimi finansiniai įsipareigojimai atitinka jūsų galimybes, o sąskaitos bei įmokos sąžiningai apmokamos – tai geros kredito istorijos rodiklis. Tokiam klientui lizingo įmonės gali pasiūlyti palankesnes finansavimo sąlygas nei kredito istorijoje turėjusiam „duobių“. 

4. Nuosavo būsto įsigijimas 

Prašant būsto paskolos prasta kredito istorija gali lemti tai, jog bankas galės pasiūlyti griežtesnes sąlygas: gali tekti užstatyti brangesnį turtą, įnešti didesnį pradinį įnašą, mokėti didesnes palūkanas.

Taisyklė galioja ir priešinga kryptimi: gera kredito istorija – tai palankesnės skolinimo sąlygos, tarp jų ir mažesnės palūkanos.

Pavyzdžiui, „Swedbank“ Asmeninių finansų institutas apskaičiavo, kad 200 tūkst. litų paskolą būstui trisdešimčiai metų paėmusio asmens per visą paskolos laikotarpį sumokėtos palūkanos, priklausomai nuo to, ar jo kredito istorija yra gera ar prastesnė, gali skirtis net 30 ar 40 tūkst. litų. 

„Shuterstock“ nuotr./Butas
„Shuterstock“ nuotr./Butas

5. Būsto nuoma

Nuomos atveju šeimininkas jums patiki savo asmeninį turtą, todėl nori būti tikras, kad tiek nuoma bus mokama reguliariai, tiek, turto sugadinimo atveju, bus atlyginta žala.

Norėdamas būti užtikrintas, savininkas gali paprašyti jūsų mokėti didesnę nuomą, palikti didesnį užstatą ar pasirašyti sutartį ilgesniam laikui, o ją nutraukus, sumokėti didesnę baudą nei tokiais atvejais įprasta. Kredito istorija gali nulemti ir tai, jog jūsų svajonių būstas atiteks finansiškai stabilesniam klientui, o jums teks rinktis iš prastesnių variantų.

Jokiu būdu negalima jau turimų kreditų dengti naujomis paskolomis. Tai tiesiausias kelias ne pataisyti, o tik dar labiau susigadinti savo kredito istoriją, – pataria R.Maskeliūnienė.

Kreditų biuro „Creditinfo“ atstovai pažymi, kad, be išvardintų atvejų, galima susidurti su daugybe kitų situacijų, kai nesumokėta įmoka ar sąskaita gali pakišti koją: verslo kūrimas, kreditinės kortelės limito padidinimas ir kitos. Tačiau prasta kredito istorija nėra nepataisoma.

„Kredito istorija reikia domėtis – tai patartina tiek planuojant didelius pirkinius į kreditą, tiek ir ėmus galvoti apie naują išmanųjį su sutartimi.

Jei kredito istorijoje yra nepadengtų skolų, jas derėtų kuo greičiau apmokėti, jei skolinimosi aktyvumas aukštas (kas mėnesį mokamos kelios įmokos už kreditus, arba viena didelė suma), patartina labai gerai apsvarstyti, ar papildomi finansiniai įsipareigojimai nebus pernelyg didelė našta kiekvieno mėnesio biudžetui.

Galiausiai, jokiu būdu negalima jau turimų kreditų dengti naujomis paskolomis. Tai tiesiausias kelias ne pataisyti, o tik dar labiau susigadinti savo kredito istoriją“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė Rasa Maskeliūnienė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką