Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

75 proc. gyventojų, turinčių būsto paskolą, perka tik būtiniausias prekes

Neseniai daugelis skubėjo įsigyti naują būstą. Dabar daugelį naujakurių jau pradėjo smaugti paskolos.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Neseniai daugelis skubėjo įsigyti naują būstą. Dabar daugelį naujakurių jau pradėjo smaugti paskolos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujausio gyventojų nuomonės tyrimo duomenys patvirtina, kad imant paskolą žmonės labiausiai banką įvertintų už pasiūlytą patrauklią palūkanų maržą paskolos ėmimo momentu (54 proc.), tačiau jei šį finansinį įsipareigojimą prisiimtų antrą kartą, Lietuvos gyventojai elgtųsi kitaip. Tai yra, daugiau nei pusė apklaustųjų (53 proc.) labiau įsigilintų į siūlomą palūkanų normą ir galimą įmokos kaitą, 34 proc. sukauptų didesnį pradinį įnašą, o 27 proc. geriau pasvertų galimą riziką bei skolintųsi mažiau.

„Gyventojų nuomonės tyrimas taip pat patvirtino, kad būsto paskolą turinčių žmonių finansinė situacija stipriai keičiasi, todėl net 75 proc. apklaustųjų, turinčių būsto paskolą, teigia, kad jie perka tik būtiniausias prekes, daugiau nei 60 proc. renkasi pigesnes prekes, taip pat daugiau nei pusė rečiau keliauja. Šie faktai sako, kad pagrindinės taisyklės skolinantis būstui įsigyti turėtų būti racionalus ir realus savo finansinės situacijos vertinimas, sukaupta nuosavų lėšų dalis ir ilgalaikis planavimas“, – pagrindines būsto paskolos taisykles pabrėžia „Swedbank“ Finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė.

Tuo tarpu bankai, konsultuodami dėl būsto paskolos šiandien, privalo įvertinti būsimus žmogaus finansinius pokyčius ir poreikius, kuriems pats klientas šiuo metu galbūt nesuteikia didelės reikšmės.

Dar vienas svarbus skolinimo būstui įsigyti kriterijus – pradinio įnašo vertinimas. Remiantis pasauline praktika, rekomenduojama sukaupti kuo daugiau nuosavų lėšų būstui įsigyti. Įvertinus Lietuvos žmonių finansinę situaciją ir galimybes bei NT rinkos tendencijas Lietuvoje.

„Kaip ir būstą įsigyti ketinančiam žmogui, taip ir bankui svarbu įvertinti realias ir nuolatines žmogaus pajamas. Tai yra, nevertėtų vadovautis nepagrįstu optimizmu ar kliautis geriausiais finansiniais ateities scenarijais – pavyzdžiui, būsima premija kitų metų pradžioje, būsimu paveldėjimu ir panašiai. Pavyzdžiui, jei pastovios šeimos pajamos nesiekia 4000 Lt,  rekomenduotume, kad skiriama pajamų dalis paskolai neviršytų 30 procentų“, – teigia J.Gumuliauskienė.

Remiantis tyrimo duomenimis, ilgalaikę partnerystę su banku labiau įvertintų daugiau nei penktadalis (21 proc.) Lietuvos gyventojų, jei būsto paskolą imtų antrą kartą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką