Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

A.Sekmokas: IAE uždarymui skirtas milijardas eurų nepavogtas

A.Sekmokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / A.Sekmokas
Šaltinis: 15min
0
A A

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigia, jog Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui skirtas milijardas eurų nebuvo pavogtas ir nedingo, tačiau didžioji dalis lėšų buvo sumokėta darbų nevykdantiems rangovams.

Tai ministras pareiškė antradienį Seime atsakydamas į opozicijos parlamentarų klausimus apie neva dingusį milijardą, skirtą IAE uždarymui.

Kalbėdamas parlamente A.Sekmokas pateikė duomenis, kiek lėšų ir kokiems projektams jau buvo skirta, taip pat kiek pinigų buvo sumokėta, tačiau darbai vėluoja. Ministro teigimu, iš viso iš uždarymui skirtų 1,024 mlrd. eurų šiuo metu rangovams yra išmokėta per 60 proc. lėšų, o likusi dalis taip pat yra suplanuota, prisiimti įsipareigojimai.

Nėra priimtina, kai 60 proc. lėšų projektams yra išmokėta, kai didžioji darbų dalis nėra atlikta, – teigė A.Sekmokas.„Mano pasakymas nereiškia, kad tie pinigai buvo pavogti ar pasisavinti. Mano pasakymo esmė buvo ta, kad nėra priimtina, kai 60 proc. lėšų projektams yra išmokėta, kai didžioji darbų dalis nėra atlikta“, – teigė A.Sekmokas.

Anot jo, statybų praktikoje įprasta darbams prasidėjus išmokėti iki 30 proc. darbų sąmatos, o 10 proc. lėšų apskritai paliekama išmokėti darbams pasibaigus. „Jei yra klaidinga kažkieno interpretacija, aš apgailestauju, kad mano žodžiai buvo suprasti neteisingai“, – teigė ministras.

Jis pabrėžė, jog daugiausia – 30-40 mėnesių – vėluoja patys svarbiausi ir daugiausia lėšų reikalaujantys darbai – panaudoto branduolinio kuro saugyklos statyba, pažeisto branduolinio kuro saugojimas, elektrinės kombinuoto ciklo dujų turbinos statyba ir t.t. Šių darbų vertė siekia šimtus milijonų eurų.

„Vėluojančių projektų svarba yra kritinė – jie sąlygoja tolesnę IAE nutraukimo eigą. Realus procesas prasideda tada, kai kuras iš reaktorių iškrautas ir prasideda realūs likvidavimo darbai“, – teigė energetikos ministras.

A.Sekmokas taip pat pastebėjo, jog sutartis su generaliniu darbų rangovu „NUKEM Technologies“ sudaryta pagal Didžiosios Britanijos teisę. Už lėšų administravimą atsakingas Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, o jo finansuojami darbai, paslaugos ir prekės neapmokestinamos mokesčiais. Jų nemoka ir „NUKEM Technologies“. Todėl, anot ministro, sutartį su banku „reikės keisti“.

Gali kreiptis į arbitražą

Pasak jo, preliminariais skaičiavimais, visas IAE veiklos nutraukimas pareikalaus ne 1,2 mlrd. eurų, kaip planuota anksčiau, o maždaug 2,3 mlrd. eurų. Ministro teigimu, laukia „sunkios ir atkaklios“ derybos su EK dėl šių lėšų finansavimo.

Ministras pabrėžė, jog toliau tęsiasi derybos su pagrindiniu darbų rangovu „NUKEM technologies“, tačiau jos vyksta „komplikuotai“.

„Ši bendrovė buvo perpirkta, keitėsi jos valdyba. Todėl tos derybos yra sudėtingos. Derybų baigtį šiandien sunku prognozuoti, o sutartys sudarytos pagal Didžiosios Britanijos teisę ir jos nėra palankios užsakovui“, – teigė A.Sekmokas. Jis užsiminė, jog Lietuva neatmeta galimybės kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl vilkinamų ir brangstančių jėgainės uždarymo projektų.

„Nukem Technologies“ pernai iš Vokietijos bendrovės nupirko Rusijos bendrovė „Atomstroyexport“.

Paklaustas kiek IAE uždarymo fonde yra lėšų ir ar jos yra investuojamos bei kokios palūkanos gaunamos, ministras teigė, jog fonde yra 218 mln. Lt, šios lėšos yra investuojamos atsižvelgiant į sąlygas – investavimo trukmę, palūkanas ir t.t. Pernai iš to gauta 16 mln. Lt palūkanų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką