Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrius Kubilius: Lietuvos netenkina būsima ES parama Ignalinos AE uždarymui ir žemės ūkiui

Andrius Kubilius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius sako, kad Lietuvos netenkina būsimoji Europos Sąjungos (ES) finansinė parama tolesniam Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymui bei šalies žemės ūkiui. Jis sako, kad Lietuva tikisi Vokietijos paramos šiais klausimais, taip pat ir įgyvendinant strateginius Lietuvos energetikos projektus.

„Prezidentė ir Angela Merkel turėjo labai gerą progą atvirai ir dalykiškai aptarti labai svarbius klausimus. Kai kurie jų susiję su būsimuoju naujos Europos Sąjungos finansinės perspektyvos nuo 2013 metų biudžeto planavimu – jis mums svarbus tais keliais aspektais: mes toliau norėtume matyti, kas ES vykdytų savo įsipareigojimus skirti pakankamai pinigų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui – pirmieji skaičiai, kuriuos teko matyti pirmuosiuose projektuose, mūsų netenkina, taip pat mes norėtume, kad mūsų žemdirbiai gautų tokias pat galimybes kaip ir Europos Sąjungos žemdirbiai, turėti tokią pat finansinę paramą, dėl to bus ir toliau diskutuojama“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A.Kubilius, komentuodamas Lietuvos ir Vokietijos vadovių susitikimą Magdeburge.

Anot jo, ne mažiau Lietuvai svarbi ir Vokietijos parama svarbiausiems strateginiams energetikos projektams, kuriuos Lietuva įgyvendina kartu su regioniniais partneriais – naujos atominės elektrinės statyba, dujų sektoriaus pertvarka, suskystinų gamtinių terminalo statyba: „Galimybė tai aptarti su Vokietijos vadove tikrai buvo puikiai išnaudota.“

Lietuvos Vyriausybės vadovas tikisi, kad visi susitarimai su strateginiu investuotoju bei regiono partneriais dėl naujos atominės elektrinės statybos bus pasiekti pakankamai greitai – iki šių metų pabaigos, o „kiti reikalai yra ilgesnio laikotarpio perspektyvos klausimai“, iš jų svarbiausias – ES 2013–2020 metų biudžetas.

Vyriausybė nepatenkinta būsimu nebeveikiančios Ignalinos AE uždarymo finansavimu – 2014-2020 metų Europos Sąjungos biudžeto projekte tam gali būti skirta tik iki pusės būtinos sumos. Lietuva prašo naujoje finansinėje perspektyvoje skirti 870 mln. eurų (3 mlrd. litų), tuo tarpu jai gali būti skirta tik apie 300-400 mln. eurų (1-1,4 mlrd. litų).

Pasak Ignalinos AE korporatyvinių reikalų direktoriaus Osvaldo Čiukšio, ES biudžeto projekte 2014-2020 metais visoms trims Europoje uždaromoms elektrinėms (Lietuvoje, Slovakijoje ir Bulgarijoje) numatoma tik 700 mln. eurų vietoj 1,6-1,7 mlrd. eurų.

Lietuvos premjeras dėl to jau nusiuntė laišką Europos Komisijos (EK) prezidentui Jose Manueliui Barroso.

Skaičiuojama, kad visam Ignalinos AE uždarymui – iki 2029 metų – reikės 2,93 mlrd. eurų (10,1 mlrd. litų), skaičiuojant 2011 metų kainomis.

EK pateiktame 2014-2020 metų ES biudžeto projekte numatoma, kad išmokos Lietuvos ūkininkams didės vidutiniškai trečdaliu per visą laikotarpį – jos palaipsniui augs nuo 459 litų iki 614,6 lito už hektarą. Planuojama, kad išmokos bus skiriamos tik realiai žemę dirbantiems ūkininkams, be to, jiems bus taikomi griežtesni aplinkos apsaugos reikalavimai.

Lietuvos pareigūnai pataria laukti konkretesnių susitarimų dėl paramos žemdirbiams – jie gali paaiškėti rudenį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką