Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Absurdo viršūnė: šveicarų dovaną Eišiškių senelių slaugos ligoninei apmokestino PVM

Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei Šveicarijoje padovanotos lovos
15min skaitytojo nuotr. / Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei Šveicarijoje padovanotos lovos
Šaltinis: 15min
16
A A

Šveicarijoje paramą Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei organizavusi gyventoja gavo antausį – panaudotos lovos ir spintelės Kirtimų muitinėje apmokestintos pridėtinės vertės mokesčiu (PVM), o dovanas vežęs sunkvežimis buvo sulaikytas muitinėje. Skurdžiomis sąlygomis išsiskiriančios ligoninės vadovybė sutiko sumokėti PVM – kad tik greičiau būtų atgabenti baldai. Muitinė paaiškino, kuo skiriasi parama nuo labdaros.

Į 15min kreipėsi Šveicarijoje gyvenanti lietuvių kilmės Anna Varnelo, kuri teigė, kad jai asmenine iniciatyva pavyko suorganizuoti paramą Šveicarijoje – ten baldai stovėjo nenaudojami ir nereikalingi.

„Gyvenu ir dirbu Šveicarijoje, man pavyko sutarti, kad viena Šveicarijos slaugos ligoninė neatlygintinai padovanotų Eišiškių slaugos ligoninei labai reikalingų priemonių žmonių slaugai. Tačiau šiuo metu sunkvežimis su šiomis priemonėmis sulaikytas muitinėje ir jam neleidžiama įvažiuoti, kol bus sumokėtas apie 2 000 Eur siekiantis PVM. Bet juk PVM paramai nėra taikomas“, – absurdišką situaciją apibūdino A.Varnelo.

Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei Šveicarijoje padovanoti baldai
Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei Šveicarijoje padovanoti baldai

14 naudotų ligoninės lovų su čiužiniais, spintelėmis, lempomis ir kitomis dalimis, viena medicininė lova, fotelis, telefono laikikliai, mokomasis aparatas – tokia įranga sudaro dvi su puse tonos siunčiamos labdaros.

Pamačiau tą rajono lygį, kad iš tikrųjų jie nieko neturi, kad čia būtų naudinga parama – tegul žmonės naudojasi, viskas duota, – teigia A.Varnelo.

„Eišiškių ligoninėje lygis tikrai dar ne toks aukštas, tad pamanėme, kad pakankamai geros funkcinės lovos būtų naudingos. Viena nauja lova gali kainuoti ir 1500 eurų. Aš pati net nesitikėjau, kad galime susidurti su tokiais sunkumais įvažiavus, visi buvome ramūs, kad viskas gerai. Norėjome padėti, pažadėjau, kad atvešime nuotraukas, pažiūrėsime, kaip viskas funkcionuoja“, – apgailestauja A.Varnelo.

Ji 15min pateikė ir dokumentus, kuriuose nurodoma, kad ši įranga dovanojama. Šalia nurodyti kainų įverčiai, pasak A.Varnelo, buvo atlikti ligoninei Šveicarijoje buhalteriškai nurašant nereikalingus baldus . Taigi, jos manymu, ligoninei Eišiškėse už paramą mokėti nereikia.

„Pagalvojau, kad čia juk parama, iš ko jie skaičiavo tą PVM, nuo ko priklauso toks dydis – kažkaip net pačiai skaudu pasidarė. Atrodo, kad padedi kažką, o čia, Lietuvoje, kažkas dar siekia iš to pasidaryti pelno“, – tikina A.Varnelo ir pažymi, kad nuo pirmadienio muitinėje užlaikytas sunkvežimis papildomai kainuoja po 20 eurų per valandą.

Pakeistų senas lovas

Eišiškių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorius Miroslavas Duchnevičius 15min patvirtino, kad krovinys nuo pirmadienio buvo įstrigęs Vilniaus teritorinėje muitinėje Kirtimuose. Ligoninė negali leisti kauptis mokesčiams už transporto prastovą, todėl sutiko su reikalavimu PVM sumokėti – ji rūpinasi transporto ir susijusių išlaidų dengimu.

15min skaitytojo nuotr./Eišiškių slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės gauta parama
15min skaitytojo nuotr./Eišiškių slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės gauta parama

„Aš kalbėjau su departamentu, visi buvo labai malonūs, ir pasiūlė variantą tokį, kad dabar mes sumokame PVM, o po to rašome prašymą, kad mokestį peržiūrėtų, ar viskas gerai. Galbūt galės mokestį perskaičiuoti ir pritaikyti mažesnį tarifą, galbūt apskritai nuo mokesčio atleisti. Bet dabar sumokėti turim. Mums reikia už transporto prastovas mokėti, dėl to priėmėm tokį sprendimą“, – sako M.Duchnevičius.

Antradienį apie pusę trijų sunkvežimis su baldais išvažiavo iš muitinės.

Jis tikina, kad lovos ligoninei yra reikalingos ir sumokėti PVM bus bet kokiu atveju pigiau, nei pirkti naujas lovas.

15min skaitytojo nuotr./Eišiškių slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės gauta parama
15min skaitytojo nuotr./Eišiškių slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės gauta parama

„Mūsų lovos jau yra senos, o čia funkcinės lovos, kur jau galima žmogui lengviau atsigulti, pritaikyti pozą, galima apversti jį lengviau, kad pragulos nesusidarytų, kad raumenų įtempimų nebūtų, čia jau naujovė yra. Na, Šveicarijoje galbūt ne naujovė, ten jau tarnavo kažkiek metų. Bet mums įranga reikalinga, tikiuosi, kad teigiamai bus išspręsta situacija. Suprantu ir muitininkus bei pareigūnus, kurie dirba savo darbą, yra visokių teisinių niuansų, neturiu jiems jokių pretenzijų“, – tikina M.Duchnevičius.

Anot jo, ligoninė Eišiškėse turi 45 globotinius, taip pat slaugo iki 50 asmenų, mažiau jų būna vasarą. Ligoninės steigėja – Šalčininkų rajono savivaldybė.

Svyra rankos

A.Varnelo tikina turėjusi ir daugiau planų suvesti mažesnes Lietuvos ligonines su paramos davėjais Šveicarijoje. Tačiau dėl atsiradusios papildomos „gerumo kainos“ ketina dėl to pasvarstyti.

„Mums svarbiausia, kad iš to būtų kažkokia nauda. Kitą kartą galima kitai ligoninei kažką atsiųsti iš užsienio, jei pavyks kažką suorganizuoti. Mūsų ligoninėms reikalinga tai, kas užsienyje nereikalinga ir atiduodama, tačiau turime už tai mokėti“, – apgailestauja A.Varnelo.

Ji pasakoja, kad Eišiškių ligoninėje teko lankytis pačiai, dėl to ji matė, kokia esama ligoninės būklė.

„Man čia buvo suteiktos paslaugos ir gerai suteiktos. Pamačiau tą rajono lygį, kad iš tikrųjų jie nieko neturi, kad čia būtų naudinga parama – tegul žmonės naudojasi, viskas duota. Bet čia, pasirodo, ne visai taip. Netgi pasiimti nebegalėsime, nes bus per brangu. Jei aš taip paaiškinsiu Šveicarijoje, kaip mes atrodytume“, – svarsto A.Varnelo.

Organizatorių nuotr./Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų II-ojo skyriaus palata
Asociatyvinė nuotr./ Palata

Ji teigia, kad bendravimas su muitinės darbuotojais labai nuvylė.

Mūsų lovos jau yra senos, o čia funkcinės lovos, kur jau galima žmogui lengviau atsigulti, pritaikyti pozą, galima apversti jį lengviau, kad pragulos nesusidarytų, kad raumenų įtempimų nebūtų, čia jau naujovė yra, – teigia M.Duchnevičius.

„Keliauju daug, Vilniaus oro uoste aptarnavimas labai aukštas. Bet paskambinus į muitinę mane tik siuntinėjo – ten paskambinkit, ten paskambinkit, gal ateis vadovė apie 12 val., dabar jos nėra. Supratau, kad kompetencijos ten jokios iš tokių pokalbių. Informavau, kad kreipsiuosi į žiniasklaidą ir jie tai priėmė kaip grasinimą. Kodėl tai priimti kaip grasinimą? Aš nenoriu pyktis, noriu išspręsti šį klausimą“, – teigia A.Varnelo.

Ji pripažįsta, kad būtina vadovautis teisės aktais ir vertina, kad šiuo atveju įstatymai turėtų būti jos pusėje.

Muitinė: ne labdara, o parama

Muitinės departamento 15min atsiųstame komentare teigiama, kad šiuo atveju prekės gaunamos ne kaip labdara, o kaip parama. Muitinė sprendimą apmokestinti gautą paramą motyvuoja ES teisės aktais ir vidaus taisyklėmis, kuriose tiksliai nurodoma, kokiais atvejais prekės, gaunamos kaip parama, neapmokestinamos importo PVM.

„Prekės nėra sulaikytos, sprendžiamas jų apmokestinimo klausimas. Jeigu deklarantas nesutinka su muitinės pareigūno sprendimu apmokestinti importuojamus daiktus, išleidus prekes teisės aktų nustatyta tvarka, galėtų būti pateiktas skundas. Nesusipratimų dėl labdaros ir paramos iškyla dažnai, nes, kas yra priskiriama paramai ir labdarai, yra konkrečiai apibrėžta įstatymuose, ir fantazija šiuo atveju netoleruojama“, – Muitinės departamento atstovė žiniasklaidai Henrika Rukšėnienė.

Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai, kurie įgalioti atlikti muitinį tikrinimą, dar nėra priėmę galutinio sprendimo.

„Muitinei yra suteikta teisė abejoti ir prašyti asmens pateikti visus prekių statusą įrodančius dokumentus, kad sprendimas būtų priimtas teisingas“, – teigia H.Rukšėnienė ir pažymi, kad buvo duotas pasiūlymas pateikti garantiją ir spręsti klausimus po to, bet siuntos gavėjas šio siūlymo atsisakė.

Krovinys išleistas

Vilniaus teritorinės muitinės „Kirtimų“ posto viršininkė Rita Petrauskienė informavo, kad krovinys jau išleistas gavėjui pateikus garantiją ir apskaičiavus mokesčius.

„Apie pusę trijų krovinys išleistas. Tai nebuvo mūsų sprendimas sulaikyti prekes, buvo nuspręsta palaukti, kol galėsime išspręsti mokestinius reikalus. Išleisti krovinį pateikus garantiją mes siūlėme ir vakar“, – sako R.Petrauskienė.

Ji aiškina, kad dažnai painiojama labdara ir parama, ir jei pirmoji nėra apmokestinama, už antrąją – susimokėti tenka.

„Labdaros gavėjai ir paramos gavėjai yra skirtingi. Labdaros gavėjais gali būti neįgalieji asmenys, ligoniai, vaikai našlaičiai, nedirbantys pensininkai, negaunantys kitų pajamų, bedarbiai, šeimos ir panašiai. O paramos gavėjai gali būti juridiniai asmenys kaip Viešoji įstaiga šiuo atveju. Buvo pateikti dokumentai, kur patys Šveicarai pateikė siunčiamų daiktų vertes, nuo jų ir apskaičiuoti mokėtini mokesčiai“, – aiškina R.Petrauskienė.

Ji tikina, kad pareigūnai yra įsprausti į įstatymų rėmus ir negali mokesčių skaičiuoti nuo kitokios sumos, nei nurodyta siunčiamuose dokumentuose.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką