Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 3d. 16:39

Akcizas padarė savo: dyzelino kaina pasiekė naują rekordą (papildyta 17.28 val.)

Benzinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Degalai

Nuo 2011-ųjų padidėjus akcizo tarifui, dyzelinių degalų kaina mažmeninėje rinkoje pasiekė naują rekordą – kai kuriose degalinėse litras šių degalų sausio 3 dieną kainuoja 4,09 Lt.

Naftos perdirbimo įmonė „Orlen Lietuva“ dyzelino kainą degalinėms pirmadienį ryte padidino maždaug 10 ct už litrą. Į tai netrukus sureagavo ir degalinių tinklai: vienose degalinėse šie degalai pirmadienį pabrango 6 ct už litrą, kitose – visais 10 ct už litrą.

Tinklalapio Degalukainos.lt duomenimis, dar sekmadienį litras dyzelino „Lukoil“ degalinėse Vilniuje kainavo 3,94-3,96 Lt, o jau pirmadienį ši kaina kai kuriose degalinėse pasiekė 4 Lt. „Orlen“ degalinėse šie dagalai per dieną pabrango nuo 3,98 Lt iki 4,08 Lt už litrą.

Rekordinę kainą vartotojams pasiūlė degalinių tinklas „Statoil“ – litras dyzelino jame pabrango nuo 3,99 Lt iki 4,09 Lt už litrą.

Priklauso nuo likučių

„Rytas prasidėjo nuo to, kad „Orlen Lietuva“, reaguodama į įsigaliojusį naująjį akcizo tarifą dyzeliniams degalams nuo sausio 1 dienos, pakėlė produkcijos kainą. Gamykla pabrangino, rodos, apie 10 ct už litrą, tačiau degalinių tinklai kainą padidino skirtingai: vieni 5 ct, kiti 8 ct už litrą, priklausomai nuo turimų likučių“, – 15min.lt pirmadienį sakė Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos (LNPPĮA) prezidentas Lukas Vosylius.

Viskas priklauso nuo turimų likučių: vieni gali sau leisti iškart tos kainos taip ženkliai nekelti, kiti ją didina iškart, – teigė L.Vosylius.Anot jo, nors dalis degalinių tinklų dyzeliną pabrangino ne taip smarkiai, kaip gamintoja, iki savaitės pabaigos degalų kaina neišvengiamai ūgtels ir kitose degalinėse. „Viskas priklauso nuo turimų likučių: vieni gali sau leisti iškart tos kainos taip ženkliai nekelti, kiti ją didina iškart“, – teigė L.Vosylius.

Jis pridūrė, jog rugsėjį Finansų ministerijos atlikti skaičiavimai, esą dėl akcizo padidinimo degalai mažmeninėje rinkoje turėtų pabrangti 12 ct už litrą (su PVM), nėra visiškai tikslūs. Anot jo, šis brangimas gali būti dar didesnis.

„Nenoriu gąsdinti mūsų vairuotojų, tačiau gali būti, kad tas pabrangimas bus didesnis, negu buvo skaičiuota. Jis buvo skaičiuotas rugsėjį, pagal tų dienų naftos produktų kainas, o jos šiandien yra kardinaliai pasikeitusios. Tokių kainų dar nėra buvę. Ir kol kas prognozės finansų analitikų nieko gero nežada. Dėl šalčių, dėl nusilpusio JAV dolerio kitų valiutų atžvilgiu naftos produktų kainos kyla, į tai reaguoja ir gamykla. Kaip bebūtų, mes esame priklausomi nuo gamyklos, kaip mažmenininkai, todėl sunku prognozuoti, koks tas brangimas bus“, – sakė L.Vosylius.

Pašnekovas svarstė, jog artimiausiomis dienomis dyzelinas gali pabrangti dar keliais centais. „Praeitų metų praktika rodo, kad pabrangimo iškart tokio momentinio nėra. Po švenčių likučiai tuštėja, o pikas būna pirmos metų savaitės pabaigoje. Kaip situacija atrodys toliau, sudėtinga prognozuoti“, – sakė jis.

Papildyta 17.28 val.: Vairuotojai skubėjo įsipilti pigesnių degalų

Degalinių tinklo „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktorius Giedrius Bandzevičius patvirtino, jog šio tinklo degalinėse dyzelinas pirmadienį pabrango 10 ct už litrą.

Pasak jo, degalai pabrango todėl, kad išaugo dyzelinui taikomas akcizo mokestis, o „Lietuva Statoil“ degalų terminalas yra akcizinis. „Tai reiškia, kad akcizas yra taikomas tuomet, kai degalai yra išvežami iš terminalo į degalines“, – 15min.lt teigė G.Bandzevičius.

Be to, vairuotojai skubėjo įsipilti pigesnio dyzelinio kuro. „Prieš Naujuosius metus „Lietuva Statoil“ degalinėse buvusio pigesnio dyzelino atsargos baigia išsekti, nes vairuotojai šių degalų pylėsi daugiau nei įprastai, todėl kainos kyla“, – teigė „Lietuva Statoil“ atstovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

17:33
00:25
00:50

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką