Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Algirdas Butkevičius: su „Gazprom“ bus deramasi dėl penkių svarbių dalykų

Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvos premjeras kol kas nekomentuoja Rusijos koncerno „Gazprom“ raštu atsiųstų pasiūlymų dėl dujų kainų ir kitų dujų tiekimo Lietuvai sąlygų. Anot Algirdo Butkevičiaus, bus deramasi penkiais svarbiausiais klausimais, tačiau gautus pasiūlymus jis įvertins po to, kai darbo grupė pateiks išvadas.

„Taip, gavome „Gazprom“ pasiūlymus vakar, mačiau tuos dokumentus. Aišku, jų neskaičiau. Kaina, kuri buvo pasakyta žodžiu, yra ta pati“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

Jis neatskleidė „Gazprom“ siūlomos kainos: „Nepasakysiu, yra konfidenciali informacija, o tai man dar iškels baudžiamąją bylą.“

Jis sakė, jog su „Gazprom“ deramasi ne tik dėl kainos, bet ir dėl dujų tranzito į Karaliaučių, dėl trečiojo ES energetikos paketo, dėl „Gazprom“ turimų „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijų ir dėl kitų klausimų.

„Ne vien tik dėl kainos mes galime susitarti. Pirmiausia turime įvertinti pasiūlymus dėl Trečiojo energetikos paketo – buvo pasakyta, kad jie nekels naujų reikalavimų. Tai lems ir kiti derybiniai dalykai – dujų tranzitas į Karaliaučiaus kraštą, Trečiasis energetikos paketas, „Amber grid“ akcijų klausimas, akcijos „Lietuvos dujose“. Aš taip išskirsčiau penkis svarbius klausimus ar netgi ir daugiau, kuriais turi būti deramasi“, – teigė premjeras.

Jis sakė, jog pirminius pasiūlymus ketinama aptarti su Lietuvos prezidente kitą savaitę.

„Aš manau, kad pirminius pasiūlymus aptarsime su Respublikos prezidente. Tikriausiai ateinančios savaitės viduryje. Aš labai noriu, kad šis procesas nebesitęstų arba būtų priimtas koks nors sprendimas, arba būtų pasakyta, kad keliaujam į teismus“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak premjero, „Gazprom“ pasiūlymus šiuo metu vertina teisininkai, finansininkai ir ekonomistai.

„Jau vakar teisininkai, kurie buvo pasamdyti anksčiau, pradėjo darbą, taip pat ekonomistai, netgi iš šalies pasitelkėme finansininkų, kad jie įvertintų, koks būtų poveikis, jeigu pavyktų suderinti tam tikras nuostatas, – makroekonominei aplinkai, šeimos biudžeto išlaidoms, galutinei šilumos gamybos kainai“, – teigė A.Butkevičius.

A.Butkevičius po vasario 7 dienos susitikimo su „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu Sočyje pareiškė, jog iš esmės pavyko susitarti dėl Lietuvos įgyvendinamo trečiojo ES energetikos paketo, kuris numato, kad „Gazprom“ iki šių metų lapkričio turi pasitraukti iš dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ valdymo – pasak neoficialių šaltinių, „Gazprom“ sutinka likti tik finansiniu investuotoju, o kaip elgsis kitas didžiausias akcininkas – Vokietijos „E.ON Ruhrgas International“, kol kas neaišku.

Nei tuomet, nei vėliau premjeras nekomentavo, ar „Gazprom“ pasiūlė Lietuvai atsiimti ieškinį iš Stokholmo arbitražo mainais už geresnę dujų kainą. Tačiau jis patvirtino, kad kalbėta apie galimybę pasirašyti taikos sutartį – neoficialiais duomenimis, tokiu atveju abi šalys atsiimtų visus savo ieškinius tarptautiniuose arbitražuose.

Be to, „Gazprom“ kelia dujų tranzito į Karaliaučių klausimą ir siekia, kad Lietuva pasirašytą tarpvyriausybinį susitarimą, tačiau Vyriausybė su tuo nesutinka ir siūlo komercinę dviejų įmonių sutartį. Be to, „Gazprom“ siekia pasirašyti ilgalaikę – 10 metų dujų tiekimo sutartį.

Premjeras anksčiau nei patvirtino, nei paneigė, kad A.Mileris pasiūlė daugiau nei 20 proc. nuolaidą dujoms. Pasak šaltinių, deramasi, kad būtų pakeista dujų kainos formulė.

Vyriausybė siekia iš „Gazprom“ pigesnių dujų, kurias dabar Lietuva perka brangiausiai Europoje.

Šiuo metu E.ON valdo 38,9 proc. „Amber Grid“ akcijų, „Gazprom“ – 37,1 proc., po 17,7 proc. priklauso Energetikos ministerijai, iš kurios akcijas netrukus perims „Epso-G“. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką