TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Analitikai: Baltijos šalys išgyvens gilų nuosmukį, bet išlaikys stabilias valiutas

Finansai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Finansai
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarptautinės SEB grupės paskelbtoje pusmetinėje Vidurio ir Rytų Europos (VRE) ekonomikos apžvalgoje „Eastern European Outlook“ konstatuojama, kad šio regiono ekonomikos nuosmukis gilės dėl silpstančios vidaus paklausos, sąstingio euro zonoje ir pasikeitusių ūkio finansavimo galimybių.

Baltijos šalys sugebės išlaikyti stabilų valiutos kursą, tačiau toliau turės karpyti biudžeto išlaidas, o ekonominius disbalansus šalinti mažinant darbo užmokestį ir kainas.

Naujausioje SEB grupės apžvalgoje „Eastern European Outlook“ teigiama, kad Rytų Europos šalys dėl pasaulinės finansų krizės nukentėjo ypač smarkiai. Sparti šių šalių ūkio plėtra iš esmės buvo finansuojama užsienio bankų skolintomis lėšomis, todėl, pablogėjus finansavimo galimybėms, ekonomikos augimas smuko. Apžvalgoje prognozuojama, kad ekonomikos nuosmukis Rytų Europoje ir toliau gilės.

Mūsų manymu, TVF neprieštaraus, jei Latvijos biudžeto deficitas bus kiek didesnis. Tikimės, kad TVF programa bus tęsiama. Sakė SEB ekonominių tyrimų padalinio specialistas Mikaelis Johanssonas.

2009 metais Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Ukrainos BVP smarkiai sumažės. Nuosmukis Lenkijoje ir Rusijoje bus nuosaikesnis. Šių šalių ekonomika stabilizuosis jau 2010 metais, o Baltijos šalių ir Ukrainos BVP ir toliau mažės. Pradėjus smukti importui, sumažės minėtų šalių einamosios sąskaitos deficitas. Infliacija taip pat gerokai kris, tačiau Rusijoje ir Ukrainoje išliks didelė. Pasak SEB grupės ekspertų, nepaisant milžiniškų pastangų skatinti ekonomiką, Rusija ritasi nuosmukio link, taigi federalinio biudžeto ir einamosios sąskaitos balansas vietoje įprasto perteklinio bus deficitinis.

Baltijos šalyse vyriausybės ir toliau laikysis griežtos taupymo politikos. Šių šalių vyriausybės bus priverstos dar karpyti valstybės biudžeto išlaidas. Ekonominio nesubalansuotumo problemas bandoma spręsti mažinant darbo užmokestį ir kainas, bei tokiu būdu prisitaikant prie pakitusios konkurencinės aplinkos.

„Pagal mūsų numatomą pagrindinį scenarijų, Baltijos šalių valiutos nebus atsietos nuo euro. TVF ir Europos Sąjunga kaip ir lig šiol teiks paramą Baltijos šalims. Mūsų manymu, TVF neprieštaraus, jei Latvijos biudžeto deficitas bus kiek didesnis. Tikimės, kad TVF programa bus tęsiama“, – sakė SEB ekonominių tyrimų padalinio specialistas Mikaelis Johanssonas.

Lietuva kol kas apsiėjo be Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir ES pagalbos, tačiau jos poreikis didėja. SEB grupės analitikų manymu, TVF atnaujins teiktą pagalbą Ukrainai. Politinė Ukrainos raida ir toliau bus netvirta, Ukrainai, kaip ir lig šiol, bus būdinga finansų sistemos griūties rizika.

Vidurio ir Rytų Europos šalyse vėl diskutuojama apie prisijungimą prie euro zonos. Estijos nusistatyta nauja prisijungimo data (2010 m. liepos mėnuo) jau čia pat, tačiau Estijos įstojimą lems politinis ES institucijų sprendimas. SEB grupės vertinimu, Latvija eurą įsives ne anksčiau kaip 2012 metais, o Lietuva eurą gali įsivesti ne anksčiau kaip 2013 metais; Lenkijos vyriausybė yra pernelyg optimistiškai nusiteikusi dėl euro įvedimo datos 2012 m. pradžioje, jai gali tekti euro įvedimą nukelti iš planuojamų 2012 m. į 2013 m. dėl labai sparčiai didėjančio biudžeto deficito.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką