Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 21d. 08:59

Antrieji namai – užsienio kurorte

Paplūdimys Dubajuje
„Scanpix“ nuotr. / Paplūdimys Dubajuje

Nekilnojamojo turto užsienyje pardavėjai sako, kad, nepaisant dabartinės ekonomikos situacijos, netrūksta ieškančiųjų antrųjų namų užsienio kurortuose. Keičiasi tik lėšų, kuriomis jie perka, prigimtis – skolintus pinigus keičia savi.

Teigiama, kad nekilnojamojo turto (NT) objektai tiek Lietuvoje, tiek užsienio kurortuose, kur lietuviai dar ekonomikos pakilimo metu pirko būstus, dabar yra atpigę beveik vienodai – vidutiniškai 30 procentų. Pagal kainą patraukliausias išlieka būstas egzotiškose šalyse, o Lietuvos NT rinka turi tik tą pranašumą, kad yra geriausiai žinoma.

„Nuo 2007 metų NT kainos Lietuvoje yra sumažėjusios apie 30 proc., o jei kalbėsime apie ateitį, esu įsitikinęs, kad antrinėje senos statybos rinkoje jos dar mažės. Jau šiuo metu geresnį objektą galima nusipirkti už geresnę kainą. Tikėtina, kad naujos statybos objektų plėtotojai kainas taip pat dar šiek tiek mažins“, – viliasi ekspertas.

Pigiau nei Baltijos pajūryje

UAB „Burbonas“ komercijos direktorius Erikas Armalis LŽ sakė, kad pagrindiniai NT pirkėjai užsienio kurortuose – išsivysčiusių šalių piliečiai, kurie ieško antrųjų namų.

„Lėtėjant šalių ekonomikai, potencialių investuotojų perkamoji galia mažėja, todėl taip pat atsargiau vertinamas brangesnių objektų įsigijimas. Jau prieš metus įspėjome į mus besikreipiančius žmones, kad būtų atsargesni planuodami pirkti objektą ir rinkdamiesi siūlomus ilgalaikius, grandiozinius projektus arba tik pradėtus statyti objektus, nes kyla rizika, kad jie nebus baigti. Tačiau „antrieji namai“ užsienyje iki šiol yra pigesni nei Lietuvoje“, – teigia E.Armalis.

Komercijos direktoriaus duomenimis, Turkijoje (Alanijoje) vieno kvadratinio metro kaina siekia 2500-3500 litų, Egipte (Hurgadoje ir Šarm El Šeiche) – 1500-3500 litų, Tailande (Patajoje) – 2800-4500 litų. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šia kaina pirkėjai gauna ne tik naujo namo sienas, bet ir užbaigtą apdailą, dažnai – ir buitinę techniką bei baldus.

„Vidutinė užsienyje į NT investuojama suma anksčiau buvo apie 300-350 tūkst. litų. Šiuo metu ji kiek sumažėjo ir sudaro 150-250 tūkst. litų. Aišku, yra investuojančių ir didesnes sumas, bet jie nedominuoja. Dažniausiai yra perkami vieno arba dviejų miegamųjų (40-80 kvadratinių metrų) apartamentai netoli jūros“, – tendencijas dėsto E.Armalis.

Pasak pašnekovo, domėjimasis antraisiais namais užsienyje niekada nebuvo masinis reiškinys, o įsigijimo tikslai yra gana įvairūs. „Pirmiausia investicija, kurios tikslas ateityje atsiimti didesnius pinigus kapitalo vertei padidėjus. Antrieji namai, kuriuose žmonės gali gyventi bent mėnesį – kartą per metus. Malonumo derinimas su nauda, t. y. žmonės įsigyja antruosius namus sau, o tuo metu, kai ten negyvena, – juos išnuomoja. Gyvenimo būdo keitimas, nulemtas sveikatos ar kitų motyvų. Siekis pagerinti gyvenimo kokybę, kai vasaros leidžiamos Lietuvoje, o žiemą išvykstama į šiltuosius kraštus“, – vardija jis.

E.Armalio pastebėjimu, atsiranda naujas, bet nemažai įtakos turintis veiksnys, skatinantis lietuvius investuoti užsienyje, – tai nerimstantys gandai ir baimė dėl lito nuvertėjimo.

Vilioja geromis sąlygomis

UAB „Domus extra“ vadovas Audrius Skardžius LŽ sakė, kad dabar yra tas metas, kai itin mažomis kainomis ir geromis sąlygomis galima įsigyti NT egzotiškų šalių kurortuose. Paklaustas, ar tokių gerų pasiūlymų nepritrūksta, jis pabrėžė, jog stiprios užsienio statybų kompanijos nors ir sumažino savo darbų mastą, bet perspektyviose NT rinkose tebestato naujus objektus.

„Visi pirkėjai prieš pirkdami NT užsienyje vyksta į vietą jo apžiūrėti. Mes surenkame informaciją apie kelis objektus, o potencialūs pirkėjai tik juos apžiūrėję galutinai apsisprendžia. Nenuvykę į vietą perka tik tie, kurių draugai ar pažįstami jau turi konkrečiame objekte įsigiję turto ir rekomenduoja pirkėjui. Tokių pirkinių pagal rekomendacijas yra išties nemažai“, – pažymi A.Skardžius. Jo teigimu, didžioji dalis pirkėjų NT užsienyje perka investiciniais tikslais, mažesnė dalis – kaip naują gyvenamąją vietą.

„Objektų kainos užsienio kurortuose yra smukusios trečdaliu. Natūralu, kad investicinė grąža iš turimų objektų jau nėra tokia stulbinama kaip anksčiau. Tačiau dabar yra galimybė nusipirkti mažesnėmis kainomis, kelerius metus palaukti rinkos atsigavimo ir tuomet pasiimti pelną“, – dėsto pašnekovas. A.Skardžiaus teigimu, kai kurie NT užsienyje statytojai pirkėjams duoda 2-3 metų išsipirkimo terminą ir netgi patys pasiūlo nuomininkus. „Pavyzdžiui, jei perkamas būstas už 50 tūkst. eurų, o turto nuoma per metus kainuoja 3 tūkst. eurų, tai šį turtą siūloma iš karto pirkti už 44 tūkst. eurų. Taip įsigyti buvo galima ir anksčiau, bet tik brangesnį, labiau prestižinį turtą, o dabar – ir pigesnį būstą“, – pasakoja jis.

Siūlo dairytis Lietuvoje

Nekilnojamojo turto agentūros „DnB NORD būstas“ direktorius Gediminas Jankauskas, LŽ paklaustas, į kokias NT rinkas šiuo metu būtų protingiausia investuoti turimus laisvus pinigus, nė neabejodamas sako, kad Lietuvoje šiuo metu galima rasti daug patrauklesnių nei anksčiau ir patikimesnių nei užsienio kurortuose NT objektų.

„Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Jeigu NT nusipirkti užsienyje nusprendžia žmogus, neišanalizavęs situacijos ir neišmanantis rinkos, jis rizikuoja. Nėra taip, kad kurioje nors konkrečioje šalyje kokį objektą nusipirkus tai būtų aukso luitas. Tačiau natūralu, kad esant globaliai recesijai galima atrasti NT objektų, kurie šiandien yra pigesni, nei buvo kitados, ir galbūt dabar yra puikus metas juos įsigyti. Bet prieš perkant reikėtų sau užduoti klausimą – kokiu tikslu? Jeigu žmogui labai patinka Turkija ir jis ten norėtų praleisti savo senatvę, tuomet įsigyti turtą ten metas palankus. Bet jeigu pasikliaujama viltimi, kad investavus lėšas bus atsiimta stulbinama grąža, reikėtų to atsisakyti. Labai svarbi priežastis kodėl – užsienio NT rinka mums nėra tokia pažįstama kaip Lietuvos“, – dėsto G.Jankauskas. Pasak jo, pirkdamas NT Lietuvoje žmogus gali išvengti daugelio klaidų, kurias gali padaryti pirkdamas užsienio rinkose.

„Nuo 2007 metų NT kainos Lietuvoje yra sumažėjusios apie 30 proc., o jei kalbėsime apie ateitį, esu įsitikinęs, kad antrinėje senos statybos rinkoje jos dar mažės. Jau šiuo metu geresnį objektą galima nusipirkti už geresnę kainą. Tikėtina, kad naujos statybos objektų plėtotojai kainas taip pat dar šiek tiek mažins“, – viliasi ekspertas.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Pajūris
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką