Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apklausa: daugiabučių gyventojai neplanuoja būsto renovacijos

 Šiuo metu renovacija Vilniuje ir visoje šalyje yra beveik sustojusi. Anot specialistų, įstatymų pataisos turėtų ją paskatinti.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Šiuo metu renovacija Vilniuje ir visoje šalyje yra beveik sustojusi. Anot specialistų, įstatymų pataisos turėtų ją paskatinti.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Senos statybos daugiabučių namų gyventojai neturi planų renovuoti savo būstą, rodo „Macroscope tyrimų“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa.

Daugiau nei pusė tyrime dalyvavusių senų daugiabučių gyventojų teigia net nesvarstę galimybės modernizuoti savo namą. Tuo tarpu beveik penktadalis respondentų tvirtina tokia galimybe domėjęsi, tačiau dėl jos nesutarę su kaimynais.

Šildymo sistemų gamintojo „Viessmann“ užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, 80 proc. senų daugiabučių gyventojų mano, kad jų būstas dėl nekokybiškų šilumos tinklų ir prastos izoliacijos eikvoja daugiau nei penktadalį šilumos. „Viessmann“ atstovybės Lietuvoje vadovo Žygimanto Malecko teigimu, tinkamiausią šios problemos sprendimo būdą – kompleksinę renovaciją – stabdo ne tik plona gyventojų piniginė, bet ir žinių apie būsto modernizaciją trūkumas.

„Net du trečdaliai gyvenančių senuose butuose teigia nežinantys, kur kreiptis ir kokios valstybės bei savivaldybės paramos apskritai galima tikėtis, norint renovuoti savo namą. Tam įtakos turi ne tik nepakankamos visuomenės informavimo priemonės, bet ir gyventojų pasyvumas – būdami nepatenkinti namų šildymu, jie dažnai nesutaria net dėl paprasčiausių priemonių komfortui pagerinti. Štai 60 proc. savo buto šildymo reguliuoti negalinčių daugiabučių gyventojų dėl bendro reguliavimovisame namesu kaimynais išvis nesitaria,“ – sako Ž. Maleckas.

Tuo tarpu Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos technologijos ir vadybos katedros doc. dr. Tatjana Vilutienė atkreipia dėmesį ir į paplitusią siaurą būsto modernizacijos sampratą. „Dažnam gyventojui renovacija pirmiausia reiškia namo apšiltinimą – manoma, jog investavę į storesnes sienas ar sandarius langus, gyvensime patogiai, o šildymas kainuos nedaug. Iš tikrųjų patogų ir šiltą gyvenimą užtikrinti gali tik kompleksinė namo modernizacija – ne tik sienų ar langų, bet ir šildymo sistemos atnaujinimas. Tuo tarpu klaidingas požiūris gimdo nepagrįstus lūkesčius, kuriems neišsipildžius gyventojų tikėjimas renovacijos nauda mąžta,“ – teigia doc. dr. T. Vilutienė.

Apklausos duomenimis, dauguma gyvenančių daugiabučiuose taip pat nežino, kokia temperatūra palaikoma jų namuose – į šį klausimą atsakyti negalėjo kas antras butų gyventojas. Be to, 92 proc. apklaustų visų daugiabučių gyventojų nežino, kiek jų būstui šildymo sezono metu reikia energijos šilumai palaikyti.

Gyventojų nuomone, senos statybos daugiabučiuose šalčiau nei naujuose ar renovuotuose namuose. Aukštesnė nei 20ºC temperatūra palaikoma ketvirtadalyje tyrimo dalyvių gyvenamų senų butų ir daugiau nei pusėje naujos statybos ar renovuotų būstų. Vis dėlto senos statybos butų gyventojai teigia už šildymą mokantys dvigubai daugiau nei gyvenantys naujuose arba modernizuotuose daugiabučiuose.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką