Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apklausa: paskolų būstui įsigyti mokėjimo sąlygas šiemet keis mažiau namų ūkių

Namas
Photos.com / Namas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, pernai apie penktadalis apklaustų namų ūkių pakeitė paskolų būstui įsigyti mokėjimo sąlygas. Jas keisti šiemet ketina mažiau namų ūkių.

Lietuvos banko duomenimis, paskolas būstui įsigyti yra paėmę daugiau kaip 11,3 procento Lietuvos namų ūkių. Nors namų ūkiams suteiktų paskolų būstui įsigyti portfelis ir skaičius 2009 m. mažėjo, tačiau namų ūkių, paėmusių paskolą būstui įsigyti, dalis, palyginti su praėjusių metų apklausos duomenimis, pakito nedaug dėl daugiau negu 2 procentais sumažėjusio namų ūkių skaičiaus, teigiama pranešime spaudai.

Dažniausiai namų ūkiams buvo atidedamas pagrindinės skolos dalies mokėjimas, keičiama paskolos būstui įsigyti valiuta, paskolos grąžinimo laikotarpis ir palūkanų normų fiksavimo laikotarpis.

Apklausa rodo, kad šiemet tik apie 13 procentų namų ūkių ketina kreiptis į bankus dėl paskolos mokėjimo sąlygų pakeitimo. Daugiausia jie ketina kreiptis dėl pagrindinės skolos dalies mokėjimo atidėjimo, paskolos mokėjimo laikotarpio, bankų taikomos maržos ir palūkanų normos fiksavimo laikotarpio pakeitimo.

Per pastaruosius 12 mėnesių beveik 18 procentų respondentų teigė nors kartą vėlavę sumokėti įmoką už paskolą būstui įsigyti, daugiau kaip 10 procentų respondentų nurodė vėlavę mokėti kitų paskolų įmokas ir beveik 24 procentai respondentų nors kartą vėlavo mokėti komunalinius mokesčius. Dažniausiai buvo nurodytos šios vėlavimų priežastys: sumažėjusios namų ūkio pajamos, padidėjusios namų ūkio išlaidos ir darbo netekimas. Palyginti su praėjusiais metais atliktos apklausos duomenimis, respondentų, nors kartą vėlavusių sumokėti įmoką už paskolą būstui įsigyti, padaugėjo 4 procentiniais punktais.

Vidutinis paskolos būstui įsigyti dydis Lietuvoje, palyginti su 2009 m. atliktos analogiškos apklausos rezultatais, padidėjo 7 000 litų ir sudarė daugiau negu 152 000 litų. Didžiausias paskolas būstui įsigyti yra paėmę namų ūkiai Vilniuje – vidutiniškai 197 000 litų, Kaune – 170 000 Lt ir Klaipėdoje – 179 000 Lt.

Paskolą būstui įsigyti turinčių namų ūkių apklausas Lietuvos bankas užsako kartą per metus nuo 2007-ųjų. Naujausia apžvalga paskelbta Lietuvos banko interneto svetainėje. Lietuvos banko užsakymu apklausą 2010 m. kovo–balandžio mėn. atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Sprinter tyrimai“.  Apklausti 1 002 Lietuvos namų ūkiai, paėmę iš banko paskolą būstui įsigyti.

Komentarai
Temos Paskola
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką