Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 26d. 07:52

Apsipirkimo Suvalkuose aritmetika: mažai išleisti neapsimoka

Reklama
Eglės Digrytės nuotr. / Reklama

Nuolatiniai Suvalkų parduotuvių klientai pastebi – maisto kainos ir čia kyla. Vis dėlto kelio į už 25 km nuo Lietuvos sienos nutolusį Lenkijos miestą lietuviai nepamiršta ir noriai veža ten savo pinigus. Sako, labiausiai pirkti apsimoka, kai tam iš karto skiri 700–1000 Lt.

Kada, riedėdamas keliu iš Kauno į Suvalkus, patenki į Lenkiją, gerai net nesuprasi. Dėmesį patraukia nebent kitos spalvos kelio ženklai, visa kita – beveik kaip Lietuvoje.

Pakelėje pastatyti reklamos stendai kviečia aplankyti parduotuvę vaikams, informuoja, kur galima įsigyti šviežios mėsos, mėsos gaminių ir pieno produktų, o prekybos centre išsirinkti plyteles. Reklamuojama žemės ūkio technika, sporto įranga, santechnika, langai, stogai, net žvakės ir fejerverkai.

Eglės Digrytės nuotr./Reklama
Eglės Digrytės nuotr./Reklama

Vieno prekybos centro reklama, pamatyta jau grįžtant į Lietuvą, privertė nusišypsoti: „Apsisuk ir grįžk, kur mažiausios kainos.“

Menkas pasirinkimas

Kone kas antra pakeliui į Suvalkus sutikta lengvoji mašina – su lietuviškais registracijos numeriais, nors nenutrūkstamo srauto, kokio galima tikėtis skaitant apie lenkiškas kainas, nematyti. Gal dėl to, kad jau įdienoję, o gal, kad savaitės vidurys?

Privažiuoju pirmą didesnį Suvalkų prekybos centrą „Kaufland“. Nestoju. Internete pilna patarimų nesusigundyti pirmu prekybos centru, kuris bene brangiausias, ir nepatingėti nukeliauti į miesto gilumą. Kitoje kelio pusėje veikia mažesnė parduotuvė „Biedronka“ („Boružėlė“). Daugelis patyrusių pirkėjų siūlo važiuoti į „Lidl“, kur kainos mažiausios.

Čia išties pigu – primintų didmenos bazę, kur prekės sukrautos dėžėmis ir maišais ant žemės, jei pasirinkimas nebūtų skurdokas. Sauskelnės – atsitiktinių dydžių. Obuolių – gal dviejų rūšių. Panašiai su makaronais, kruopomis ir sausais pusryčiais. Nuo mėsos gaminių įvairovės akys raibsta, užtat jogurtų ir kitų pieno produktų, kurių skoniu bei kainomis žavisi daugelis lietuvių, mažoka. Kiek daugiau – fermentinių ir lydytų sūrių, varškės desertų.

Lietuvoje perka tik karpius

Visi tarp dviejų lentynų stovėję žmonės buvome lietuviai. Net kai kurie užrašai parduotuvėje atspausdinti lietuviškai.

Prekybos centre užkalbintas Julius rinkosi alų – su kartu atvažiavusiu tėvu lygino kainas, svarstė, ar imti didesnę pakuotę labiau apsimoka, ir bandė prisiminti, kuris alus buvo skanus. „Bus desertui, – juokėsi jaunas vyras. – Į Suvalkus važiuojame ne alaus, o kasdienio ir ilgiau negendančio maisto – mėsos, aliejaus, konservuotų produktų, daržovių, jogurto.“ Šių pirkėjų vežimėlis nebuvo pilnas – kadangi gyvena pasienyje, Suvalkuose apsiperka nuolat ir po nedaug.

Eglės Digrytės nuotr./Nijolė ir Andrejus Igumnovai
Eglės Digrytės nuotr./Nijolė ir Andrejus Igumnovai

Aikštelėje vienas vyras, vos išlaikydamas dešimt pakelių ilgai negendančio pieno, bandė atrakinti automobilį su lietuviškais numeriais. Į pasisveikinimą ir klausimą, ar dažnai keliauja į Suvalkus, jei po tiek nedaug perka, tik šyptelėjo: „Luktelėkite.“

Palikęs pasaugoti neužrakintą automobilį, nuskubėjo atgal į parduotuvę. Po minutės pasirodė dviese – moteris stūmė prekių prikrautą vežimėlį, vyras likusias prekes nešė rankose.

Nijolė ir Andrejus Igumnovai iš 12 km nuo Druskininkų nutolusio Lepuškių kaimo Suvalkuose yra dažni svečiai – atvažiuoja po kiekvieno atlyginimo ir apsirūpina maistu mėnesiui. Daugiau į parduotuves jiems nebereikia – pienas tetrapakuose ilgai negenda, o duonos išsikepa savo krosnyje. Moteris prisipažino Lietuvoje perkanti nebent karpius.

Poros vežimėlyje buvo ir mėsos, ir daržovių, ir pieno gaminių. Ponia Nijolė džiaugėsi pigiu lenkišku pienu, gardžia grūdėta varške ir natūraliai išrūkyta skumbre. Sumaniusi iškepti pyragą, pavadintą jį itin mėgusios balerinos Anos Pavlovos vardu, šį kartą paėmė daugiau grietinėlės, ketino įsigyti net 60 kiaušinių.

Kaskart išleidžia 400 Lt

Sutuoktiniai, Suvalkus „atradę“, atslinkus krizei, kaskart apsilanko keliose parduotuvėse – jau pastebėjo, kur yra pigesnių ir skanesnių produktų. Pavyzdžiui, prekybos centre „Kaufland“ perka kiaušinius ir mėsos gabaliukų šuniui. Turgų aplenkia, nes ten nepatogu privažiuoti, nebent vasarą užsuka įsigyti braškių.

12 proc. – tiek žmonių iš Lietuvos reguliariai važiuoja apsipirkti į Lenkiją.

Nuolatiniai Suvalkų parduotuvių klientai pastebėjo, kad kainos ir čia kyla, zloto kursas anksčiau taip pat buvęs palankesnis. Dabar zlotas kainuoja 84–85 lietuviškus centus, o 2009-aisiais tekainavo 74 centus.

Moteris pasakojo, kad kaskart išsikeičia po 400 Lt. Skirtumo, kuris susidaro tarp lietuviškų ir lenkiškų kainų, pakanka padengti degalų išlaidas. Anksčiau veždavosi dukart didesnę sumą – tuomet sutaupytų pinigų užtekdavo ne tik kelionei, bet ir vyrui dvi savaites važinėti į Druskininkus, kur dirba garso operatoriumi.

Retas Igumnovų kaimynas paprašo parvežti maisto iš Lenkijos – daugelis ir patys ten apsiperka, net dalijasi patarimais, kur kokių pigesnių produktų galima rasti.

Pirkėjai iš Lietuvos lengvai atpažįstami

Įkišau nosį į užpernai atidarytą „Tesco“. Dominuoja drabužiai, buitinė chemija, kosmetika, galanterija, virtuvės ir namų priežiūros rakandai, o maistas sudaro nedidelę asortimento dalį ir yra kiek brangesnis. Vidury darbo dienos čia ne tik lietuvių, bet ir apskritai pirkėjų mažai.

Eglės Digrytės nuotr./Prekybos centras Kaufland
Eglės Digrytės nuotr./Prekybos centras „Kaufland“

Popiet grįžusi į „Kaufland“ purvinu patižusiu sniegu užverstoje aikštelėje radau nemažai automobilių. Su lietuviškais numeriais – kas trečias.

Prekybos centre norint atskirti lietuvius, pakanka užmesti akį į prekes vežimėliuose. Lenkai perka duonos, apelsinų, šampūno, sūrio, lietuviai – konservų, šviežios mėsos ir mėsos gaminių, jogurtų, kitų pieno produktų, kiaušinių, bananų, tualetinio popieriaus, sauskelnių. Visko ima daug ir didesnėmis pakuotėmis.

Į Suvalkus vyksta prieš šventes

Nors šis prekybos centras ėmė reklamuotis Lietuvos spaudoje, vargu ar daugumą pirkėjų privilioja skelbimai. „Kaufland“ įsikūręs patogioje vietoje – šalia pagrindinės gatvės, vos įvažiavus į Suvalkus nuo Marijampolės pusės. Kainos nėra pastebimai didesnės nei „Lidl“, o kai kas net kainuoja pigiau, jau nekalbant apie gerokai didesnį pasirinkimą.

Būtent todėl marijampolietis Ričardas prisipažino negaištantis laiko, anot jo, ekskursijoms po kitus prekybos centrus – atlekia valandėlei su žmonos sudarytu sąrašu, perbėga „Kaufland“ ir traukia atgal.

Šį kartą įsigijo aliejaus, didelę pakuotę kiaušinių, maišą obuolių, kelis pakelius pieno ir sulčių, miltų, ryžių, kiaulienos šonkauliukų, rūkytos žuvies, kepiniams skirtos varškės, vaikams paėmė jogurto ir šokoladukų, katei – kraiko ir sauso ėdalo. Dar ketino užsukti benzino į prie pat prekybos centro esančią degalinę, mat jis kainuoja apie 20 centų pigiau nei Marijampolėje.

Jaunas vyras į Suvalkus atvažiuoja retkarčiais, paprastai – prieš Kalėdas, Velykas, gimtadienius ir kitas šventes, mokslo metų pradžią. Iš bičiulių, Lenkijoje besilankančių dažniau, girdėjo, kad ten apsimoka pirkti, jei tam skiri 700–1000 Lt, ypač jei reikia važiuoti iš toliau.

Buitinė chemija ir kosmetika – brangiau

Ričardas tvirtino prie lentynų neskaičiuojantis, ką labiau apsimoka pirkti Suvalkuose, o ką – Marijampolėje. „Iškart matyti, kad kainos skiriasi. Skaičiai – dažniausiai tokie patys ar mažesni nei Lietuvoje, o daug kam ir nuolaidos taikomos“, – aiškino jis. Kadangi zlotas – pigesnis už litą, pirkėjai išlošia bent keliolika procentų.

Lenkijoje dažnai besilankantys žmonės pastebi, kad ten apsimoka pirkti, jei tam skiri 700–1000 Lt, ypač jei reikia važiuoti iš toliau.

Sutaupyti pavyksta ir dėl mažesnių mokesčių: pridėtinės vertės mokestis būtiniausiems maisto produktams Lenkijoje tesiekia 5 proc., kitam maistui – 8 proc. Lietuvoje šis mokestis visiems maisto produktams vienodas – 21 proc.

Perėjusi pieno produktų, mėsos, vaisių ir daržovių skyrius, įsitikinau, kad pašnekovas teisus. Daug kas kainavo mažiau nei Lietuvoje, o kai kuriems produktams dar ir akcijos paskelbtos.

Didelių apelsinų kilogramas su nuolaida – 1,99 zloto (1,7 Lt), kilogramas bananų – 4,19 zloto (3,56 Lt), keturi jogurto „Activia“ indeliai – 4,99 Lt (4,24 Lt), mažas indelis jogurto su uogomis – 0,65 zloto (0,55 Lt), viščiukai – 7,19 zloto (6,10 Lt) už kilogramą, 500 g kukurūzų dribsnių – 2,95 zloto (2,50 Lt), 50 sauskelnių pakuotė – 29,99 zloto (25,5 Lt).

Tačiau ne visų prekių kainos vilioja. Buitinė chemija, plaukų priežiūros priemonės, kai kurios gyvūnų prekės kainuoja brangiau nei Lietuvoje.

Apsipirkimų ekskursijos

Interneto forumai užversti įspūdžiais iš kelionių į Lenkiją. Paslaugūs tautiečiai paaiškina, kaip rasti vieną ar kitą prekybos centrą Suvalkuose, tolimesniame Augustave ir Balstogėje, kur geriausia pirkti maistą, drabužius, vaistus, baldus, statybines medžiagas, buitinę techniką ir kitas prekes, pataria, kur labiausiai apsimoka keisti valiutą, kiek galima parsivežti alkoholio, kaip turėtų elgtis mėsos pirkėjai, net dalijasi informacija apie Lenkijos kelių eismo taisykles.

Jei kam nors nedrąsu važiuoti vienam ar savarankiškai, galima kreiptis į kelionių organizatorius. Bendrovė „Želesa“ kas mėnesį organizuoja apsipirkimų išvykas į Balstogę – į tokią kelionę kvietė prieš Kalėdas, kitą planuoja sausio pabaigoje, bet dar nežinia, ar ji įvyks, mat kol kas užsiregistravo tik 15 keleivių.

Eglės Digrytės nuotr./Lietuviakas užraaas prekybos centre Suvalkuose
Eglės Digrytės nuotr./Lietuviškas užrašas prekybos centre Suvalkuose

Vidurnaktį išvažiavę iš Vilniaus ar po pusantros valandos – iš Kauno, per dieną žmonės galėjo apsilankyti ir pramoninių prekių turguje (jį organizatoriai lygino su „Gariūnais“, „tik viskas daug pigiau ir teritorija didesnė“) bei prekybos bazėse „Ikea“, „Leroy Merlin“, „Saturn“, „Decathlon“, „Maximus“, ir prabangesnėse parduotuvėse Balstogės centre, prekybos centruose „Auchan“, „Makro“, „Tesco“, „Carrefour“, „Real“, „Kaufland“.

Už tą pačią kainą – 99 Lt – keliautojams buvo žadamas gido pasakojimas apie Balstogės įžymybes, galimybė paragauti lenkiškos virtuvės skanėstų ir sustojimas Augustavo prekybos centre „Biedronka“ likusiems zlotams išleisti.

Į Lenkiją išplaukia milijonai

Šalies prekybininkai dėl apsipirkimų Lenkijoje per mėnesį praranda 32,6–49 mln. Lt, parodė pernai pavasarį Lietuvos prekybos įmonių asociacijos užsakymu atlikta apklausa. Per metus ši suma sudarytų 391–588 mln. Lt.

Tyrimų bendrovės RAIT atliktos apklausos duomenimis, apsipirkti į Lenkiją reguliariai važiuoja 12 proc. Lietuvos žmonių. Jų paveikslas per keletą metų pasikeitė – dažniau važiuoja žmonės iš Kauno, Klaipėdos, Marijampolės ir Tauragės apskričių, jaunesnio amžiaus (35–44 metų), nors anksčiau kaimynų parduotuvės labiau viliojo Marijampolės apskrities ir vyresnio amžiaus gyventojus.

Per vieną apsipirkimą lietuviai vidutiniškai išleidžia 442 Lt. Tai reiškia, kad per dieną iš Lietuvos išvežama apie 1,5 mln. Lt.

Maisto produktų ir kitų prekių kainos (litais)
  Lietuvoje Lenkijoje
Pienas (1 l, 2,5 proc. riebumo ) 2,39–4,39 1,60–1,69
Grietinė (indelis) 2,49–4,69 1,40–1,86
Varškė (1 kg) 12,99–16,36 8,48
Varškė kepiniams (1 kg) 8,99 6,70–10,70
Jogurtas su priedais (vidutinio dydžio indelis) 2,79–3,45 1,35–2,80
Natūralaus skonio jogurtas (indelis) 1,99–3,99 1,69
Sviestas (pakelis) 2,99–4,99 1,69–6,79
Margarinas (250 g indelis) 3,99–4,99 2,00–2,97
Fermentinis sūris (1 kg) 16,99–44,95 14,62–21,23
Lydytas sūris (indelis) 2,69–5,99 2,03–2,20
Majonezas (indelis) 2,59–5,99 1,69–3,39
Pomidorų padažas (0,5–1 kg) 5,99–6,89 3,15–6,79
Kiaušiniai (10 vnt.) 4,49–6,99 3,65–4,12
Duona (kepalas) 2,19–5,99 2,37–5,09
Batonas 0,81–2,39 1,35–1,60
Viščiukas broileris 10,99 6,11
Vištiena (1 kg) 8,99–16,99 5,43–6,37
Kiauliena (1 kg) 6,99–18,99 8,49–22,48
Jautiena (1 kg) 11,99–29,99 15,29
Jautiena guliašui (1 kg) 22,49 13,59
Rūkyta dešra (1 kg) 32,99–34,99 21,23–30,52
Sūdyta lašiša (1 kg) 37,93–88,76 23,80
Bulvės (1 kg) 0,79–1,79 0,75–3,90
Morkos (1 kg) 1,29–1,49 1,44
Agurkai (1 kg) 4,49 2,37–5,09
Pomidorai (1 kg) 7,99–8,99 3,39–4,24
Kopūstai (1 kg) 0,79–1,19 0,93
Burokai (1 kg) 0,99 0,75–0,93
Obuoliai (1 kg) 1,99–5,99 1,86–4,24
Kriaušės (1 kg) 4,99–7,99 3,82–4,24
Bananai (1 kg) 4,49 3,56–3,65
Apelsinai (1 kg) 4,49 1,69–3,39
Ananasai (1 kg) 4,99 3,41
Citrinos (1 kg) 4,49 4,67
Imbieras (1 kg) 5,99 5,94
Pievagrybiai (1 kg) 7,99 5,09
Paprika (1 kg) 9,99–12,99 5,09–5,94
Saulėgrąžų aliejus (1 l) 4,99–8,99 4,21–5,09
Miltai (1 kg) 2,39–3,09 1,27–1,32
Makaronai 1,99–6,59 1,01–1,15
Cukrus (1 kg) 4,19–5,99 2,93–3,10
Grikiai (4x100 g) 3,99–4,99 2,68
Susmulkintos kruopos (1 kg) 2,29 1,95
Kava (500 g) 9,99–23,99 5,57–8,40
Arbata (100 g) 3,09–5,99 3,14–6,79
Šokoladas (100 g) 2,29–12,99 1,61–7,64
Apelsinų sultys (1 l) 4,29–4,99 1,84–2,83
„Coca Cola“ (2 l) 4,79 4,07–4,83
Greitai paruošiama sriuba (pakelis) 0,55–1,75 0,41–0,59
Skalbimo milteliai 14,99–22,99 (2 kg) 11,04–15,29 (1,5 kg)

Zloto kursas – 0,85 lito

Savaitraštis „15min“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Registrų centras atvėrė tik dalį duomenų – laukia politinių sprendimų

Verslas

Juodas debesis virš sėkmingo startuolio: dešimtys piktų klientų ruošia ieškinį „Vinted“

Aktualu

Premjeras: švietimo ministrė šiuo metu gali toliau eiti pareigas, lemiama bus VTEK išvada

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

Seimas sprendžia, ar pradėti konservatoriaus Mykolo Majausko apkaltą

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Sportas

Floydas Mayweatheris atsiliepė į Chabibo Nurmagomedovo kvietimą kovai

Pratybos, kurios gelbsti žmonių gyvybes

Verslas

10 kredito unijų teiks paskolas jauniems žmonėms būstams regione įsigyti

Verslas

Vyriausybėje svarstomas 2019-ųjų biudžetas: pajamos ir išlaidos auga

24sek

Po skausmingo antausio Šaras žada kovą Stambule – stabdys buvusį žalgirietį

Gyvenimas

Rizikinga energija: kiek cukraus saugu suvartoti per dieną?

Aktualu

Linas Kuprusevičius: Apkalta už teisėtus veiksmus?

Vardai

Apie nėštumą pranešę princas Harry ir Meghan Markle pirmą kartą pasirodė viešumoje

Maistas

B.Nicholson receptas: traškios vištienos blauzdelės – vaikų ir vyrų favoritės

Vardai

Viktorija Siegel labdaros renginyje atrodė tarsi nuotaka: „Svarbiausia, vyrui buvau graži“

24sek

80 milijonų intriga Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui

Gyvenimas

Besilaukiančios Meghan kelionė: vyks į šalis, kuriose – kūdikių apsigimimus sukeliantis Zika virusas

Aktualu

Apie užpuolimą Ingušijoje pranešęs teisių gynėjas O.Kozlovskis su šeima išvyko iš Rusijos

Aktualu

„Medinukų“ byla: į Kiniją medieną gabenę vyrai įkliuvo FNTT

Naujienos

Aktualu

Registrų centras atvėrė tik dalį duomenų – laukia politinių sprendimų

Aktualu

Seimas negali apsispręsti dėl apkaltos M.Majauskui: balsai du kartus pasiskirstė po lygiai

Verslas

Juodas debesis virš sėkmingo startuolio: dešimtys piktų klientų ruošia ieškinį „Vinted“

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

Premjeras: švietimo ministrė šiuo metu gali toliau eiti pareigas, lemiama bus VTEK išvada

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

Pratybos, kurios gelbsti žmonių gyvybes

24sek

Manny Harriso pasirinkimą apgynęs Dainius Adomaitis atskleidė: naujokų nebus

Verslas

Vyriausybėje svarstomas 2019-ųjų biudžetas: pajamos ir išlaidos auga

Sportas

Floydas Mayweatheris atsiliepė į Chabibo Nurmagomedovo kvietimą kovai

Verslas

10 kredito unijų teiks paskolas jauniems žmonėms būstams regione įsigyti

24sek

Po skausmingo antausio Šaras žada kovą Stambule – stabdys buvusį žalgirietį

Aktualu

Linas Kuprusevičius: Apkalta už teisėtus veiksmus?

Vardai

Apie nėštumą pranešę princas Harry ir Meghan Markle pirmą kartą pasirodė viešumoje

Maistas

B.Nicholson receptas: traškios vištienos blauzdelės – vaikų ir vyrų favoritės

Vardai

Viktorija Siegel labdaros renginyje atrodė tarsi nuotaka: „Svarbiausia, vyrui buvau graži“

24sek

LKL savaitės epizodas – tritaškis į „Ryto“ krepšį

Aktualu

Ieškomas Šnypšlių kaimo gyventojas Audrius Martinkus: nešioja akinius, apranga – nežinoma

Gyvenimas

Rizikinga energija: kiek cukraus saugu suvartoti per dieną?

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką