2025-12-12 12:25

Nacionalinio stadiono statybos įsibėgėja: pristatyta pirmoji tribūna

Vilniuje išryškėjo dar vienas Nacionalinio stadiono statybų etapas – Ozo gatvėje iškilo pirmoji žiūrovų tribūnos dalis. Tai vienas pirmųjų vertikaliai matomų objekto kontūrų, leidžiantis įvertinti, kaip juda daugiau nei du dešimtmečius planuoto daugiafunkcio komplekso statybų darbai. Kartu pristatyti ir kiti pastarojo mėnesio darbai, kurie žymi projekto perėjimą į intensyvią konstrukcijų montavimo fazę.
Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Lietuvos Nacionalinio stadiono statybų eiga / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Nacionalinio stadiono statybvietėje ryškėja pirmieji didesni kontūrai – darbai juda į priekį, o aikštelėje jau iškilo pirmoji žiūrovų tribūnos dalis.

Rangovai teigia, kad artimiausiais mėnesiais konstrukcijų apimtis tik didės, o 2026-aisiais objektas turėtų pasiekti svarbiausią virsmo etapą.

Pirmosios konstrukcijos jau iškilo virš žemės, o projekto vykdytojai teigia, kad darbai juda pagal planą ir artimiausiais mėnesiais statybvietėje atsiras vis daugiau matomų kontūrų.

Ketvirtadienį statytojai ir projekto partneriai ant tribūnos konstrukcijos simboliškai padėjo parašus, įtvirtindami įsipareigojimus tęsti darbus.

„Šiuo metu projekto partneris INHUS (atsakingi už projekto konstrukcinės dalies įgyvendinimą, red.past.) renka gelžbetonio konstrukcijas. Plieno konstrukcijos ir žaliavos užsakytos, projektavimas vyksta, gamyba netrukus prasidės. Tikiuosi, jau balandžio mėnesį matysis stogo ir metalinių konstrukcijų kontūrai – bus daug daugiau stadiono“, – sakė „Naresta“ vadovas Tadas Grincevičius.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje

Statybvietėje įrengtas pagrindinis kranas, vyksta žemės darbai, formuojamos kalvos ir daubos, įrengiami lauko inžineriniai tinklai.

„Galime statyti beveik bet kokiomis oro sąlygomis. Šiuo metu statybose dirba iki 100 darbuotojų, per 20 hektarų teritoriją“, – pridūrė jis.

Didžiausias virsmas, anot T.Grincevičiaus, laukia 2026 metais: bus baigtos rinkti konstrukcijos, atsiras stogas ir sienos, aiškiai matysis stadiono kontūras.

V.Benkunskas: „Procesai valdomi, projektas pagaliau juda“

Vilniaus meras Valdas Benkunskas pabrėžė, kad statybos vyksta pagal planą:

„Viskas vyksta pagal grafiką, procesai valdomi – vyksta taip ilgai lauktos infrastruktūros kūrimo darbai.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje

Pasak mero, projektas parodo ir politikos kultūros brandą:

„Įžvelgiu politikos kultūros brandą, kai skirtingos valdžios institucijos gali susivienyti dėl vieno tikslo. Projektai, kurie reikalingi Vilniui ir visai Lietuvai, susivienijus gali judėti į priekį.“

Vienu metu statomas vaikų darželis, prasidės kultūros centro darbai, o paskutiniame etape kils arena.

„Visos prielaidos, kad pagaliau nacionalinė gėda pasibaigtų ir dešimtmečius skaičiuojamus darbus pabaigtume po kelių metų – tikrai didelės“, – sakė V.Benkunskas.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje

J.Olekas: „Tai gali tapti jaunimo traukos centru“

Seimo pirmininkas Juozas Olekas teigė, kad kompleksas bus naudingas bendruomenei:

„Vilniaus bendruomenei tai gali būti patrauklus centras. Sporto klubai, jaunimo erdvės – tai vieta, kur jauni žmonės galėtų praleisti laisvalaikį, turėti sveikesnę būseną <...>. Sveikinu suburtą kolektyvą – kai šie statiniai bus baigti, galės visi pasinaudoti.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje

A.Avulis: „Projektas juda, bet reikia greitų sprendimų“

„Projektas vyksta, pagrindines konstrukcijas surenkame gana greitai ir gerai. Norėčiau padėkoti INHUS – jie padarė didelį darbą“, – sakė „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Projektas esą nuolat tobulinamas kartu su sporto bendruomene: susitikimai su Futbolo federacija ir Vilniaus „Žalgirio“ atstovais padeda įgyvendinti jų pageidavimus.

Kalbėdamas apie didinamą vietų arenoje skaičių, A.Avulis pabrėžė, kad projektas dėl to nebrangsta.

„Neturime teisės prašyti daugiau pinigų ir to neprašysime. Ieškome, kas galėtų paremti. Jei nerasime – pats prisidėsiu, kad arena būtų didesnė. Šiuo metu turime galimybę ją praplėsti iki 19 tūkst. vietų“, – sakė jis.

A.Avulis atkreipė dėmesį ir į pasipriešinimą: „Yra, kas norėtų, kad šitas stadionas nebūtų pastatytas. Nesakyčiau, kad jų daug, bet yra. Tikimės, kad jų pozicija pasikeis. Turiu kantrybės ir vilties, kad pavyks juos įtikinti palaikyti projektą, o ne prieštarauti.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Spaudos konferencijoje Nacionalinio stadiono statybvietėje

Po konferencijos duotame interviu 15min A.Avulis tikino, kad šiuo metu didžiausias iššūkis – leidimai ir derinimai.

„Reikia daug kantrybės, daug darbo, kad gautume leidimus, sutikimus, derinimus. Esame stadijoje, kai bandome susitarti. Jei matysime, kad neišeina – galėsime atskleisti, kas nepadoriai elgėsi“, – sakė A.Avulis.

Anot jo, projektui reikia greitų sprendimų: „Judame, bet žvelgiame į priekį – ką toliau daryti? Mums reikia dabar greitų sprendimų, o jų kol kas neturime. Dirbame aktyviai, manau, pralaušime ledus.“

Numatoma statybų finišo data – 2027 metų lapkričio 15 d.

Beveik 23 ha žemės sklypas Ozo g. 27, greta „Akropolio“, yra išnuomotas projekto koncesininkei „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ iki 2046 m. spalio.

Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija su koncesininku 2021 m. spalį pasirašė 25 metų trukmės koncesijos sutartį.

2024 m. birželio pabaigoje „Hanner“ užbaigė derybas su „BaltCap“ dėl projekto perėmimo ir susitarė su rangovais:

  • „Naresta“ už 70 mln. eurų stato pagrindinį stadioną, dvi futbolo aikštes ir magistralinius inžinerinius tinklus.

  • „Kalvasta statyba“ už 47,5 mln. eurų stato likusius komplekso objektus, tarp jų – ir areną.

Pakeitus rizikų pasidalijimą, Vilniaus miesto taryba 2023 m. rugpjūtį pritarė koncesijos sutarties korekcijoms.

Dėl to projektas savivaldybei ir valstybei kainuos apie 155,1 mln. eurų.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą