Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arvydas Sekmokas: derybas dėl atominės elektrinės koncesijos sutarties numatoma baigti šią savaitę

Arvydas Sekmokas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Arvydas Sekmokas
Šaltinis: BNS
0
A A

Energetikos ministras sako, kad derybas dėl naujos atominės elektrinės (AE) koncesijos sutarties su Japonijos kompanija „Hitachi“ numatoma baigti šią savaitę. Anot jo, elektrinės projektavimas truktų apie 2,5 metų, o galutinis investuotojų įsipareigojimas (angl. Final Investment Decision, FID) – būtų pasirašytas iki 2015-ųjų kovo pabaigos. Iki to laiko turi būti susitarta su Latvija ir Estija bei kitais galimais partneriais.

Vyriausybės pasitarime pirmadienį pristatęs koncesijos sutarties projektą, Arvydas Sekmokas žurnalistams teigė, kad nauja atominė elektrinė turėtų pradėti veikti 2020-2022 metais.

„Šiandien per pasitarimą Vyriausybei buvo pristatyta koncesijos sutartis dėl Visagino atominės elektrinės. Planuojama derybas baigti šią savaitę. Suderinus bei parafavus koncesijos sutartį, ji bus teikiama Vyriausybės išvadai ir po to teikiama Seimo pritarimui, o vėliau būtų pasirašoma koncesijos sutartis (...)“, – Vyriausybėje žurnalistams sakė ministras.

Jis kalbėjo, jog pasirašius koncesijos sutartį, būtų tęsiami projektavimo darbai, kurie vyktų dviem etapais.

„Pirmojo riboto laikotarpio finansavimo apimtis būtų 83 mln. JAV dolerių, antrojo etapo finansavimo apimtis būtų 200 JAV dolerių. Pirmas etapas truktų apie 12 mėnesių, antras etapas – apie 18 mėnesių. Po to būtų galutinis sprendimas investuoti“, – sakė A.Sekmokas.

Pasak kai kurių šaltinių, pirmasis projektavimo etapas apimtų technologijų pritaikymą būsimos elektrinės aikštelei, antrasis – ir kai kuriuos darbus pačioje aikštelėje. Vėliau būtų skelbiamas naujos AE statybos rangovo konkursas ir tik pasirašius sutartį su juo bei projekto šalims sutarus dėl finansinių įsipareigojimų, būtų pasirašomas FID.

A.Sekmoko teigimu, FID turėtų būti pasirašytas ne vėliau kaip 2015 metų kovo 31 dieną.

„Po to vyktų atominės elektrinės statyba, jos eksploatacijos pradžia būtų tarp 2020 ir 2022 metų. Tai reiškia, kad projektas toliau vykdomas etapais, kiekvienas etapas duoda tikslesnius atsakymus į projekto kaštus, projekto kaina yra toliau tikslinama. Siekiama, kad kuo didesnė projekto dalis būtų fiksuotų kaštų, fiksuotos sumos. Projekto bendri kaštai neturėtų viršyti 5 mlrd. eurų ir paliekamos atviros galimybės prisijungti daugiau investuotojų, be regioninių partnerių “, – sakė energetikos ministras.

Jis sakė, kad 2020-2022 metų laikotarpis kaip elektrinės darbo pradžia pasirinktas, siekiant suteikti daugiau laiko, jeigu išliktų daugiau klausimų. Anksčiau skelbta, kad naujoji atominė gali pradėti veikti 2020 metais.

„Mes paliekame atvirą laikotarpį, per kurį būtų galima, jeigu iškiltų daugiau klausimų dėl kainos, ir jeigu tie klausimai išliktų per pirmą ir antrą laikotarpius, tai, be abejo, mes turime palikti galimybę, kad nebūtų kietai nustatyti įsipareigojimai“, – sakė ministras.

Pasak A.Sekmoko, remiantis naujausiais skaičiavimais, elektros energijos gamybos savikaina naujoje AE būtų 7-10 centų už kilovatvalandę.

„Ji apima branduolinio kuro sąnaudas, elektrinės priežiūrą, eksploatavimą, einamuosius remontus, atlyginimus, įmokas į uždarymo fondą, uždarymą ir laidojimą. Visa tai yra įtraukta į 7-10 centų elektros gamybos savikainą“.

Tuo tarpu naujos AE kapitalo kaštai, arba paskolų kaina, anot ministro, siektų nuo nuo 10 iki 15 centų.

„Kapitalo kaštai apimtų tą kapitalą, kuris būtų palankiomis sąlygomis skolinamas iš Japonijos užsienio kredito agentūros (JBIC – angl.), iš Japonijos užsienio kreditų draudimo agentūros (Nexi – angl.), iš Jungtinių Amerikos Valstijų kreditų agentūros (EXIM), '“Euroatom„ ir Europos investicijų banko. Taip pat dalis kaštų būtų dengiama Lietuvos investuotojo dalimi, tai yra Visagino atominės elektrinės finansavimo dalis. Dėl to kapitalo kaštai ir yra svyruojantis, priklausomai nuo to, kokią dalį kaštų būtų kapitalo skiriama iš užsienio finansinių investuotojų , kuri kapitalo dalis eitų iš Visagino atominės elektrinės“, – kalbėjo A.Sekmokas.

Ministras tikino, kad Lietuva valdytų ne mažiau kaip 34 proc. naujos atominės elektrinės akcijų. Tuo tarpu regioninių partnerių dalis naujoje atominėje elektrinėje priklausys nuo derybų dėl akcininkų sutarties.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką