Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 26d. 07:36

Atleidimų mažiau, galimybių daugiau

Šalmas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Šalmas

Šį mėnesį pirmą kartą nuo metų pradžios registruojama mažiau bedarbių ir daugiau laisvų darbo vietų. Teritorinėse darbo biržose – pirmieji darbo rinkos atsigavimo daigeliai: anksčiau atleidę darbuotojus darbdaviai vėl siūlo darbą.

Kaip praneša Lietuvos darbo birža, per praėjusią savaitę Lietuvoje užregistruota 6 tūkst. bedarbių – 6 proc. mažiau nei ankstesnę savaitę. Iš viso bedarbio statusą turinčių žmonių šiuo metu šalyje yra per 191 tūkst., o tai sudaro 8,9 proc. darbingo amžiaus krašto gyventojų. Gegužės 15-22 dienomis užregistruota 1488 laisva darbo vieta - beveik tiek pat, kiek prieš savaitę (1481), o įdarbinta 2,8 tūkst. žmonių. Praėjusį penktadienį Lietuvos darbo biržos duomenų bazėje buvo apie 1,3 tūkst. laisvų darbo vietų.

Lietuvos darbo biržos Darbo pasiūlos ir paklausos skyriaus vedėja Inga Liubartė LŽ sakė, kad daugiausia laisvų darbo vietų pasiūlymų yra pardavėjams, pardavimo vadybininkams, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams, miškininkystės ir miško ruošos darbuotojams, virėjams, dažytojams.

„Jau trečia savaitė iš eilės registruojama maždaug po 1,5 tūkst. laisvų darbo vietų. Balandį buvo užregistruota penktadaliu daugiau laisvų darbų vietų nei kovą, o gegužės duomenys bus dar geresni“, – tikina I.Liubartė.

Šį mėnesį pirmą kartą nuo metų pradžios registruojama mažiau bedarbių ir daugiau laisvų darbo vietų.

Pašnekovė mano, kad didžioji dalis įmonių jau yra atleidusios tuos darbuotojus, be kurių gali išgyventi, tad atleidimų mažėja. Taip pat jaučiama, kad didėja įmonių įdarbinimo galimybės.

Laivus stato užsieniečiai

Klaipėdos darbo biržos direktorius Andrius Adomaitis LŽ teigė, kad, gegužės 25 dienos duomenimis, biržoje yra užregistruoti 13 209 darbo ieškantys asmenys. Pasak jo, dažniausiai yra atleidžiami paslaugų sektoriaus darbuotojai. „Daug žmonių atleidžia didieji prekybos centrai – ten darbuotojų kaita didžiausia. Pastaruoju metu išsiskyrė medienos sektorius, mat bankrutavo baldų gamintoja AB "Dilikas", kuri be darbo paliko per 220 žmonių“, – dėstė jis.

Pasak A.Adomaičio, nors daugiausia žmonių atleidžiama iš paslaugų sektoriaus, būtent čia daugiausia jų ir įdarbinama. Jis pabrėžė, kad uostamiestyje jau keleri metai labiausiai stinga aukštos kvalifikacijos suvirintojų, laivų korpusų montuotojų ir pan.

„Šiuo metu darbo biržoje yra užregistruota 220 laisvų darbo vietų, tačiau pusei jų reikalingi aukštos kvalifikacijos laivų statybos specialistai. Šias laisvas darbo vietas užima žmonės iš trečiųjų šalių, nes mūsų krašte tokios aukštos kvalifikacijos darbininkų nėra. Be to, iš jų dar reikalaujama ne mažiau kaip 3 metų darbo patirties, įvairių sertifikatų ir pan. Nors mūsų profesinės mokyklos tokius specialistus rengia, tačiau šie įsidarbinti negali, nes neturi patirties. Darbdaviai pasakoja, kad įgiję praktinių įgūdžių mūsų specialistai kelia sparnus ir išvyksta dirbti į užsienį. Tai yra amžina problema Klaipėdos laivų statybos pramonėje“, – kalbėjo darbo biržos direktorius.

A.Adomaitis sakė, kad daugiausia darbo netekusių žmonių nori lankyti buhalterijos arba vadybos kursus, tačiau jie esą turi atitikti tam tikrus nustatytus socialinius reikalavimus. Pašnekovas pabrėžė, kad kursai organizuojami atsižvelgiant į darbo rinką bei šiuo metu paklausiausias specialybes. „Siunčiame į vairuotojų, suvirintojų, padavėjų, pardavėjų bei kitus mokymus. Baigus kursus galimybės įsidarbinti gerokai padidėja, mat mokyklos yra įpareigotos sudaryti žmonėms galimybes atlikti praktiką įmonėse, o jos metu jau nuo žmogaus priklauso, kaip jis pasirodys darbdaviui ir kiek padidins savo galimybes ten likti dirbti“, – samprotavo uostamiesčio biržos vadovas.

Klaipėdos darbo biržos duomenimis, per mėnesį užregistruojama vidutiniškai apie 1,5 tūkst. bedarbių. Palyginti su praėjusių metų balandžio mėnesiu, išmokėta 43 proc. daugiau nedarbo išmokų – per 4 mln. litų.

Neapibrėžtumas išlieka

Alytaus darbo biržos direktorius Regimanto Mačiulio teigimu, nors pastarosiomis savaitėmis jaučiamas situacijos darbo rinkoje pagerėjimas, vis dėlto padėtis yra įtempta. „Praėjusią savaitę užregistravome 104 laisvas darbo vietas. Dažniausiai darbas siūlomas pramonės ir paslaugų sektoriuose. Pastebime tam tikrų ženklų, kad kai kurios įmonės jau susigrąžina anksčiau atleistus darbuotojus. Gera žinia ir ta, kad šį mėnesį negavome nė vieno pranešimo apie grupės darbuotojų atleidimą. Tai yra pirmas toks mėnuo šiais metais. Palyginimui – vien per pirmąjį ketvirtį esame gavę 12 pranešimų apie grupinius darbuotojų atleidimus. Per gegužę esame užregistravę 313 bedarbių. Daugiausia žmonių atleista iš pramonės sektoriaus“, – LŽ situaciją dėstė R.Mačiulis.

Pasak jo, šios dienos duomenimis, Alytaus darbo biržoje yra užregistruotas 7701 bedarbis, neturintys darbo asmenys sudaro 12,1 proc. darbingo amžiaus gyventojų. R.Mačiulis pripažįsta, kad šiemet baigusių kvalifikacijos kursus asmenų įdarbinimo procentas bus mažesnis nei ankstesniais metais, kai jis siekdavo 70-80 procentų.

Kauno darbo biržos Darbo su darbdaviais skyriaus vedėja Danguolė Galinienė LŽ pasakojo, kad darbo vietų pasiūlos ir paklausos srityje dominuojantys išlieka trys sektoriai – pramonė, paslaugos ir statyba, tačiau skirtingais mėnesiais jų užimamos pozicijos skiriasi.

„Didžiausią galimybę įsidarbinti šiuo metu turi pardavėjai, virėjai, barmenai, pardavimo vadybininkai, logistikos specialistai“, – vardija ji. Pasak pašnekovės, nors siūlomas darbo atlygis ir mažas, laisvos darbo vietos greitai užimamos. Tiesa, yra ir tokių siūlomų vietų, kuriose ieškantys priimtino darbo žmonės neužsibūna.

D.Galinienės teigimu, pasitaiko atvejų, kai atleidęs darbuotoją darbdavys iš karto registruoja laisvą darbo vietą – taip esą daroma siekiant nemotyvuotą arba žalingų įpročių turintį darbuotoją pakeisti geresniu.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Darbas Rinka

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:03
02:14
18:06

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką