Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti

Atskleidė, kas šiemet brangs labiausiai

Visi pokyčiai dėl kainų yra priešrinkiminis triukas, nes labai populiaru kovoti su priešu, kuris pats negali apsiginti. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia Vilniaus universiteto (VU) Verslo mokyklos partnerystės docentas Marius Dubnikovas. „Jeigu kausimės prieš įstaigas ar organizacijas, natūralu, kad kažkuri iš jų sakys, kad kritika yra visiškai neteisinga. Kautis prieš kainas reiškia kovoti su daiktu, kuris yra negyvas, o tokiu būdu lengva gauti eterio“, – mano ekspertas.
Eurai
Eurai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kaip LRT TELEVIZIJAI sako M.Dubnikovas, kainą sudaro daug skirtingų komponentų, pirmiausia – žaliavų dalis: „Dažnai verslo atstovai nebūna iki galo atviri, sako, kad, pavyzdžiui, pabrango grūdai, todėl pabrango ir duona. Tačiau kalbant apie duonos kainą, tai grūdai sudaro tik apie 5–7 proc. jos kainos, visą kitą dalį sudaro žmonių rankų darbas, rinkodara, sudėjimas į lentynas, pakavimas, pervežimas, degalai ir visi kiti dalykai.

Šiuo metu galime pastebėti, kad produktai brangsta ne tiek dėl žaliavų pabrangimo, bet dėl žmonių atlyginimų augimo. (...) Produktų kainos didėja, nes juos pagaminti kainuoja brangiau.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas

Pasak ekonomikos eksperto, Europoje yra vos keletas valstybių (Kipras ir Lietuva), kurių gyventojai išleidžia daugiau negu uždirba, o tai apie rinką atskleidžia kelis dalykus.

„Tai atskleidžia, kad egzistuoja tam tikras ekonomikos šešėlis, tačiau kartu ir tai, kad žmonės yra linkę išleisti savo pinigus. Jeigu žmonės yra linkę išleisti savo pinigus, natūralu, kad atsiranda, kas nori juos pasiimti. O juos pasiėmęs pardavėjas gali lengvai padidinti kainas“, – supažindina jis.

M.Dubnikovas prognozuoja, kad šiais metais kainos vėl tik didės: „Tiek Pasaulio Bankas, tiek Lietuvos bankas ir Finansų ministerija prognozuoja didelę infliaciją, aišku, gana nuosaikią, apie 2–3 proc. Tad natūralu, kad kainos judės į viršų.

Labiausiai turėtų brangti paslaugų sektorius, nes žmonių atlyginimams augant apie 6–7 proc., augs ir paslaugų kainos.“

Anot VU Verslo mokyklos atstovo, nors lietuviai noriai išlaidauja, verta pradėti taupyti.

„Išgyvenome „ekonominę vasarą“, galbūt išgyvename „ekonominį rudenį“, tačiau visada ateina „ekonominė žiema“. Tad jai reikia pasiruošti, pasitaupyti pinigų“, – pataria jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius