TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Auksinė dujų kaina

Dujų tiekimas bus nutrauktas rugsėjo 2 ir 3 dienomis.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Lietuviai už dujas moka brangiau.
Šaltinis: 15min
0
A A

Savaitgalį Maskvoje dujų badą kenčiančių Europos valstybių vadovai pagaliau įtikino „Gazprom“ atkurti dujų tiekimą Europai. Mūsų šalis dujų turi, tačiau už jas moka daug daugiau nei kitos kur kas turtingesnės valstybės.

Šimtai tūkstančių europiečių antrą savaitę gyvena be šildymo, nes į Europą dujotiekiu per Ukrainos teritoriją netiekiamos Rusijos gamtinės dujos. Dėl to savaitgalį Maskvoje įvyko skubus susirinkimas ginčui dėl dujų spręsti. Į jį vyko Čekijos energetikos ministras ir ES energetikos komisaras.

Susitikimą inicijavęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas kvietimą dalyvauti derybose atsiuntė ir Lietuvos premjerui Andriui Kubiliui. Jo atstovai dienraščiui sakė, kad A.Kubilius į Maskvą nusprendė nevykti, rašo „Kauno diena“.

„Susitikime visos Europos interesams atstovavo pirmininkaujanti šalis Čekija, todėl premjeras nusprendė nevažiuoti. Juolab kad dėl riaušių mūsų šalyje įtempta padėtis“, – sakė Vyriausybės kanceliarijos Užsienio politikos skyriaus patarėjas Arvydas Naujokaitis.

Derybose pagaliau susitarta, kad Rusija atnaujins dujų tranzitą Europai per Ukrainą. Tačiau ukrainiečiams už dujas teks mokėti dukart brangiau nei pernai. Vis dėlto tai gerokai pigiau, nei moka Lietuva.Ilgą laiką gamtines dujas iš Rusijos pirkome pigiau nei kitos Europos šalys, todėl dabar sunku susitaikyti su faktu, kad mokame daugiausia. Kodėl taip atsitiko?

Patikimų dienraščio šaltinių duomenimis, kai kurioms kitoms Europos valstybėms „Gazprom“ dujas tiekia kur kas pigiau nei Lietuvai. Lapkritį, kai prie Lietuvos sienos dujos kainavo 510 JAV dolerių už 1 tūkst. kub. m, prie Vokietijos sienos toks kiekis dujų kainavo 454 dolerius, Prancūzijoje – 432 dolerius, Vengrijoje – 457 dolerius, Italijoje – 469 dolerius.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) skaičiuoja, kad jau praėjusių metų rugpjūtį dujų kaina Lietuvai pakilo iki 515 dolerių už 1 tūkst. kub. m, o bendras Europos šalių mokamas vidurkis nuo praėjusių metų spalio siekė 500 dolerių.

Lietuvos derybinė padėtis gana sunki, nes dujas galime pirkti tik iš vieno šaltinio – Rusijos dujų milžinės „Gazprom“. Tai suteikia šiai bendrovei daug galios derantis dėl gamtinių dujų kainų. „Gazprom“ derybinę padėtį sustiprina dar ir tai, kad gamtinės dujos Europoje – paklausi prekė. Vis dėlto lėtėjant pasaulio ekonomikai, galima tikėtis, kad ir toliau mažės energijos išteklių paklausa, todėl dujų kaina neturėtų didėti.

„Šiemet gamtinės dujos turėtų toliau pigti, vidutinė kaina turėtų neviršyti 341 dolerio už 1 tūkst. kub. m“, – prognozėmis su „Kauno diena“ dalijosi VKEKK Dujų skyriaus vedėjas Renatas Pocius. Komisijos specialistų skaičiavimu, gamtinės dujos pigiausios bus kovą.

Importuojamų dujų kaina priklauso nuo formulės. Mokame daugiau nei kitos šalys, nes formulėje, pagal kurią dujų kaina skaičiuojama Lietuvai, vertinamos šešių mėnesių naftos produktų kainos. Kai kurios kitos šalys, su „Gazprom“ sutarusios imti dvylikos mėnesių kainų vidurkį, moka pigiau, nes 2008-ųjų pradžioje nafta ir jos produktai buvo pigesni.

Ilgą laiką gamtines dujas iš Rusijos pirkome pigiau nei kitos Europos šalys, todėl dabar sunku susitaikyti su faktu, kad mokame daugiausia. Kodėl taip atsitiko?

„Brangiausiai Europoje mokame dėl nevykusio „Lietuvos dujų“ privatizavimo, kai buvo suderėtos tam tikros mums nepalankios formulės. Turime tik teorinę galimybę kalbėtis dėl mažesnių kainų“, – priežastį nurodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma. Parlamentaras piktinosi, kad buvusi Vyriausybė nedėjo visų pastangų, neinicijavo naujų derybų.

„Tam įtakos galėjo turėti ir per Seimo parlamentinį tyrimą atsiskleisti įvairūs įtakingų dujininkų ir politikų ryšiai. Jau ne paslaptis, kad kai kurie politikai turi slaptą interesą užtikrinti kuo didesnį Lietuvoje veikiančių dujų tarpininkų pelną“, – rėžė J.Razma.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką