Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 27d. 09:03

B.Navickaitė atvėrė mamų skaudulį: dirbančios su verslo liudijimais lieka be išmokų

Birutė Navickaitė
Video kadras / Birutė Navickaitė

Seimo nario Petro Gražulio nesantuokinio vaiko mama Birutė Navickaitė dešimtmetį dirbo su verslo liudijimu, ir būtent dėl to susilaukusi dukters negali gauti motinystės ir vaiko priežiūros atostogų išmokų. Vaikų ji neplanavo, todėl moteris 15min pasakojo iš anksto nepasidomėjusi apie išmokas. B.Navickaitė tokia ne viena – visos moterys, dirbančios tik su verslo liudijimu, apie išmokas iš „Sodros“ gimus vaikui gali tik pasvajoti.

B.Navickaitė, turbūt garsiausia Lietuvos mama šiomis dienomis, Palangoje pardavinėja žuvis. Moteris pasakoja, kad jau dešimtmetį dirba su verslo liudijimu. Nors jos dukra gimė balandį, B.Navickaitę jau galima sutikti už prekystalio. Kodėl? Pasirodo, kad darbas pagal verslo liudijimą nesuteikia teisės į motinystės išmokas tik gimus vaikui, todėl dirbti, nori to ar ne, tenka.

„Skambinau į „Sodrą“, man pasakė, kad, kadangi aš dirbau su verslo liudijimu, man jokios motinystės išmokos nepriklauso“, – 15min sakė B.Navickaitė, neturinti teisės nei į motinystės, nei į vaiko priežiūros atostogų išmokas, nes dešimtmetį dirba su verslo liudijimu.

Aš neplanavau turėti vaikų apskritai ir todėl šituo klausimu nepasirūpinau. Man reikėjo prieš porą metų keisti viską, – atviravo B.Navickaitė.

Ji pasakojo, kad jai priklauso tik vienkartinė išmoka ir po 30 eurų vaiko pinigų kiekvieną mėnesį.

„Man nepriklauso niekas, man taip pasakė“, – aiškino B.Navickaitė. Iki gimdymo ji nežinojo, kad su verslo liudijimais dirbantys asmenys į tokias išmokas nepretenduoja.

„Aš buvau girdėjusi, bet tiksliai sužinojau tik pagimdžiusi. Kadangi neplanavau nėštumo, tai nepasidariau individualios veiklos. Aš neplanavau turėti vaikų apskritai ir todėl šituo klausimu nepasirūpinau. Man reikėjo prieš porą metų keisti viską“, – kalbėjo jauna mama.

„Palangoje neteko girdėti to dalyko, nes daugiausia smulkieji verslininkai yra vyresnio amžiaus žmonės. Tai yra labai didelė opi problema, neskatina gimstamumo visiškai, švelniai tariant“, – pridūrė B.Navickaitė.

„Sodra“: galima draustis savarankiškai

„Sodros“ konsultantė 15min žurnalistei patvirtino, kad pagal verslo liudijimą dirbančioms mamoms ar tėvams nepriklauso motinystės išmoka, negali jie pretenduoti ir į vaiko priežiūros atostogų išmoką, mat tiek viena, tiek kita yra skaičiuojama priklausomai nuo stažo. O, dirbant su verslo liudijimu, jis nėra kaupiamas.

„Asmenys, vykdantys individualią veiklą pagal verslo liudijimą, nėra draudžiami motinystės socialiniu draudimu ir motinystės išmoka jiems nėra skiriama“, – paaiškino „Sodroje“.

Vis tik yra atvejų, kada ji gali būti mokama.

„Bet jeigu žmogus buvo atleistas neseniai ir jis turi reikiamą 12 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius stažą, tada išmoka gali būti skiriama“, – aiškino konsultantė.

Vis tik, jeigu asmuo pastaruoju metu dirbo tik pagal verslo liudijimą ir neturi sukaupęs išmokai reikalingo stažo, jos ir negaus.

„Jie nemoka įmokų tam draudimui“, – „Sodroje“ paaiškino, kad pagal verslo liudijimą dirbantys asmenys yra draudžiami tik pensijos ir sveikatos draudimu. Jie nėra draudžiami nedarbo, motinystės ar nelaimingo atsitikimo darbe draudimu.

Norint gauti motinystės išmokas, reikėtų draustis savarankiškai.

„Galima savanorišku draudimu draustis, be abejo, bet ten yra įvairūs niuansai, kaip yra mokama išmoka“, – paaiškino konsultantė. Ji pridūrė, kad savarankiškai galima draustis tik motinystės atostogoms, bet ne vaiko priežiūros.

Aktyvių mamų sambūris: išmokos iš dangaus nekrenta

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė 15min pasakojo, kad išties pasitaiko mamų, kurios nustemba sužinojusios, jog joms nepriklauso išmokos, išėjus motinystės atostogų.

Vis tik R.Žemaitė kalba griežtai – apie valstybėje galiojančią tvarką derėtų pasidomėti dar prieš susilaukiant vaiko. Be to, jos teigimu, dalis būsimų tėvų net nesupranta tiesioginio ryšio tarp jų mokamų įmokų ir vėliau gaunamų išmokų.

„Kartais būna užklausų. Būna pasipiktinimų. Bet būna tiek pat nesuvokimo, kodėl reikia draustis ir mokėti įmokas. „Sodra“ veikia taip – jeigu moki, tai ir gauni“, – 15min pasakojo R.Žemaitė.

123RF.com nuotr./Kūdikis
123RF.com nuotr./Kūdikis

Pagal verslo liudijimus dirbantys asmenys turi pačių įvairiausių motyvų, kodėl jiems neparanku dirbti pagal darbo sutartis.

„Tada žmonės nelabai supranta, kad ta įmoka yra tiesiogiai susieta su asmenine nauda. Jeigu moki mokesčius, tai gauni ir išmokas. Motinystės ir tėvystės atveju labai akivaizdžiai pasimato ta asmeninė nauda, nes ji yra labai konkreti, ir tada atsiranda konkretūs piktinimaisi, kad tos išmokos nėra mokamos“, – kalbėjo organizacijos atstovė.

Organizacija siūlo pakeisti motinystės ir tėvystės laikotarpio finansavimą. Ji siūlo įvesti bazinę motinystės ir tėvystės išmoką, kuri būtų mokama kiekvienam nepriklausomai nuo buvusių pajamų ir įmokų.

„Verslo liudijimų atveju mama arba tėtis gautų tam tikrą dalį, o antrojo dalis iš „Sodros“ būtų mokama tik apsidraudusiems ir tik tokiu atveju, kai būtų išpildytos sąlygos“, – aiškino R.Žemaitė.

Rasa Žemaitė
Rasa Žemaitė

Dirbantiems pagal verslo liudijimus ji siūlo iš anksto pasidomėti, į kokias draudimo išmokas jie pretenduoja.

„Patarčiau apie būsimas išmokas galvoti gerokai iki to, kai ateina tų išmokų laikas. Nuo dalyvavimo darbo rinkoje siūlau pradėti galvoti, kokias mokesčių sistemas renkuosi, kokių garantų aš noriu. Reikia visada galvoti, kad išmokos iš dangaus nenukrenta, o jas suneša kiti mokesčius mokėję žmonės“, – patarė moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką