Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 28d. 14:15

Bankų situacija – įtempta, bet ne tragiška

Kęstutis Glaveckas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kęstutis Glaveckas

Trečiadienį ryte vykusiame uždarame parlamentarų ir bankininkų posėdyje aptarta šalies bankų situacija. „Didžiausia problema – kaip atgaivinti paskolas“, – po posėdžio 15min.lt sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas.

K.Glaveckas patikino, kad Lietuvos bankai yra likvidūs, pagalbos jiems kol kas nereikia, o apie lito devalvavimą negalvojama. „Pavojaus dėl lito devalvavimo nėra. Mūsų šalies valiuta padengta 124 proc. – turime pakankamai eurų atsargų. Mūsų žiniomis, 12 ar 15 milijardų“, – teigė parlamentaras.

O dėl slaptumo... Kaip sako, bankuose paslapčių daugiau nei karo ministerijoje, – kalbėjo Kęstutis Glaveckas.K.Glaveckas pridūrė, kad didžiausios problemos šiuo metu yra paskolų rinkoje, mat jos būsena priklauso nuo ekonominės situacijos. „Nuo pernai metų trečio ir ketvirto ketvirčių situacija nuolat sunkėja: mažėja eksportas, sunkiau ir vidaus rinkoje... Yra sunkumų. Todėl didesnė rizika skolinti – juk reikia palaikyti likvidumą, o tam būtina pritraukti piniginių indėlių. Paskolų palūkanos šiuo metu itin aukštos, todėl bankai negali skolinti tų pinigų už mažesnius procentus. Reikia laukti piniginių injekcijų“, – sakė K.Glaveckas.

Blogų paskolų daugėja

Jis pridūrė, kad artimiausiais mėnesiais situacija negerės, taigi dar teks pakentėti. „Tiesa, nutarėme steigti stabilizacijos fondą, apie kurį jau anksčiau buvo kalbėta. Šitas fondas, kurį sudarytų apie 3 mlrd. litų, būtų skirtas toms nepatikimoms paskoloms kompensuoti, sunkioje situacijoje atsidūrusiems bankams pagelbėti. Fondą ketinama steigti artimiausiu metu, vėliausia – antro ketvirčio pradžioje“, – tikino komiteto pirmininkas.

Jo žiniomis, šiuo metu vadinamosios blogos paskolos sudaro 1,18 proc., o blogos būsto paskolos – 0,38 proc. Bendras išduotų paskolų portfelis yra 71 mlrd. litų. Tiesa, nors procentai neatrodo itin gąsdinantys, blogų paskolų portfelis didėja – jų padaugėjo nuo 0,8 proc. iki 1,18 proc. Be to, bankų pelnas pernai sumažėjo, problemų kyla dėl tarpbankinio skolinimosi.

K.Glaveckas paneigė gandus, esą iš Lietuvos į Skandinavijos šalis buvo siunčiami pinigai. „Atvirkščiai – srautai ėjo iš šiose šalyse esančių motininių bankų į Lietuvą. Atėjo apie 10 mlrd. litų“, – teigė pašnekovas.

Posėdis – slaptas

Šalies centriniame banke Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai susitiko su Lietuvos bankų asociacijos atstovais bei Lietuvos banko valdybos pirmininku Reinoldijumi Šarkinu. Informacija apie susitikimą buvo slepiama, tačiau savaitės pradžioje nutekėjo žiniasklaidai.

Tuomet K.Glaveckas nenoriai komentavo posėdžio detales, o šiandien buvo atviresnis. „Tokie susitikimai nuolat vyksta, tiesiog nusprendėme juos rengti tankiau dėl įtemptos situacijos. O dėl slaptumo... Kaip sako, bankuose paslapčių daugiau nei karo ministerijoje. Ypač šiuo metu bet kokia neigiama informacija gali skaudžiai atsiliepti. Todėl nuspręsta informacijos neskleisti, kad nesukeltume panikos“, – sakė K.Glaveckas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką