Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 12d. 12:59

Bent trys prekybos tinklai pardavinės alkoholį per perkeltą mokslų metų pradžios dieną

Parduotuvė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Asociatyvi nuotrauka: alkoholis

Mokslo ir žinių dieną – rugsėjo 1-ąją – įstatymu uždrausta prekiauti alkoholiniais gėrimais, tačiau šiemet ši diena yra sekmadienį. Ugdymo įstaigos mokslo metų pradžios šventę gali perkelti iš savaitgalio į kitą dieną – pirmadienį, rugsėjo 2 d., bet draudimas pardavinėti alkoholį nepersikelia. Prekybininkams bus rekomenduojama į tai atsižvelgti, tačiau kol kas tik vienas iš didesnių prekybos tinklų dvi pirmas rugsėjo dienas neprekiaus alkoholiu.

Antrus metus iš eilės rugsėjo 1 d. yra savaitgalį, tad švietimo įstaigos ir šiemet gali pasirinkti, kada pradėti mokslo metus – sekmadienį ar pirmadienį, rugsėjo 2 d.

„Mokslo ir žinių dienai sutapus su poilsio diena, ugdymo proceso pradžia mokyklos sprendimu gali būti nukeliama į artimiausią darbo dieną. Pernai mokyklos taip pat pačios galėjo rinktis, kada rengti mokslo metų pradžios šventę, kai kuriose mokyklose ji vyko šeštadienį“, – 15min atsiųstame atsakyme nurodė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija

NTAKD rekomenduos neprekiauti

Remiantis Alkoholio kontrolės įstatymu, rugsėjo 1 d. negalima pardavinėti alkoholinių gėrimų ir nėra numatyta išimčių, jei mokslo metų pradžios šventė perkeliama į kitas dienas.

Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems viešojo maitinimo vietose, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose mini baruose, taip pat neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiosiose prekybos vietose.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) nurodė, kad šių metų rugsėjo 2 d. prekybininkai galės prekiauti alkoholiniais gėrimais. Nepaisant to, turi būti laikomasi kitų taisyklių – neparduoti alkoholinių gėrimų asmenims, neturintiems 20 metų, reikalauti pateikti tapatybę liudijantį dokumentą, jei pardavėjas suabejoja, kad pirkėjas yra jaunesnis nei 25 metų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

„Šiuo laikotarpiu NTAKD skirs ypatingą dėmesį Alkoholio kontrolės įstatymo reikalavimų laikymosi priežiūrai. Svarbu pabrėžti, kad ši Alkoholio kontrolės įstatymo norma, kuri draudžia prekiauti alkoholiu rugsėjo 1 d., buvo priimta daugiau nei prieš 10 metų ir tikslas – ugdyti sąmoningą visuomenę bei priminti, kad alkoholio vartojimas ir mokslas bei žinios – nesuderinami tarpusavyje dalykai“, – 15min komentavo NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Rokas Daknys.

Jis pridūrė, kad šiemet, kaip ir pernai, taip pat planuojama išplatinti rekomendacijas prekybininkams, tikimasi, kad jie, atsižvelgę į jas, priims socialiai atsakingus sprendimus neprekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 2 d.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vasara be alaus lauke, Kalėdos be karšto vyno? Savivaldybės tokiu planu nepatenkintos

Keli pardavinės kaip įprastai

Trys didieji prekybos tinklai – „Maxima“, „Rimi“ ir IKI – 15min nurodė, kad alkoholinius gėrimus pardavinės ir rugsėjo 2 d.

„Laikydamiesi visų galiojančių teisės aktų, rugsėjo 2 d., pirmadienį, alkoholiniais gėrimais prekiausime, užtikrindami, jog, kaip numato įstatymas, alkoholiniai gėrimai būtų neparduodami asmenims, jaunesniems nei 20 metų“, – atsakė „Maximos“ atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.

„Alkoholio kontrolės įstatymas prekybą alkoholiniais gėrimais draudžia pirmąją naujų mokslo metų dieną – rugsėjo 1-ąją – ir tuo griežtai vadovaujamės. Tuo tarpu rugsėjo 2 d. alkoholiniai gėrimai mūsų prekybos tinkle bus parduodami pagal šalyje galiojančius teisės aktų reikalavimus, t.y. asmenims nuo 20 metų“, – teigė Berta Čaikauskaitė, IKI komunikacijos vadovė.

Remiantis Alkoholio kontrolės įstatymu, rugsėjo 1 d. negalima pardavinėti alkoholinių gėrimų ir nėra numatyta išimčių, jei mokslo metų pradžios šventė perkeliama į kitas dienas.

„Norėtume pažymėti, kad prekyba alkoholiu mūsų prekybos tinkle yra organizuojama laikantis galiojančių teisės aktų reikalavimų, o Alkoholio kontrolės įstatymas draudžia prekiauti alkoholiu konkrečią kalendorinę dieną – rugsėjo 1-ąją. Tuo tarpu rugsėjo 2 d. mes kaip įprastai užtikrinsime, kad alkoholiniai gėrimai būtų parduodami tik asmenims nuo 20 metų“, – sakė „Rimi“ atstovė spaudai Giedrė Buivydienė.

Vienintelis „Lidl“ prekybos tinklas alkoholinių gėrimų neparduos nei sekmadienį, rugsėjo 1 d., nei pirmadienį, rugsėjo 2 d. Kaip 15min teigė „Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovas Valdas Lopeta, pernai, kai mokslo metų šventė irgi buvo perkelta į kitą dieną, prekybos tinklas atsižvelgė į NTAKD rekomendaciją ir neprekiavo alkoholiu abi dienas. Kadangi šiais metais daugelis Lietuvos mokyklų mokslo metų pradžios šventę turėtų perkelti iš rugsėjo 1 d. (sekmadienio) į rugsėjo 2 d. (pirmadienį), „Lidl“ nusprendė pakartoti sprendimą neprekiauti alkoholiu abi šias dienas.

„Šiais metais ir toliau laikomės tos pačios pozicijos. Manome, kad prekybos alkoholiu ribojimas per mokslo metų pradžios šventę siunčia reikšmingą socialinę žinutę ir yra skirtas ugdyti sąmoningą visuomenę bei priminti, kad žinių siekimas ir alkoholio vartojimas nėra suderinami dalykai. Ribodami alkoholio prekybą rugsėjo 2-ąją, kviečiame šeimas pasitikti mokslo ir žinių šventę blaiviai“, – sakė „Lidl Lietuva“ generalinis direktorius Radostinas Roussev-Peine'as.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Lidl“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Lidl“

„Norfa“ dar nenusprendė, ar pardavinės alkoholinius gėrimus rugsėjo 2 d., atsakė šio prekybos tinklo atstovas Darius Ryliškis.

Mokyklos mokslo metų nepradės sekmadienį

15min taip pat susisiekė su keliomis šalies ugdymo įstaigomis ir beveik visos patvirtino, kad mokslo metų pradžios šventę perkels iš sekmadienio į pirmadienį. Tarp tokių mokyklų yra Vilniaus Jėzuitų gimnazija, Martyno Mažvydo progimnazija, Adomo Mickevičiaus gimnazija, Biržų Aušros pagrindinė mokykla, Varėnos Ąžuolo progimnazija, Šiaulių Jėzuitų mokykla.

Utenos Adolfo Šapokos gimnazija bei Klaipėdos Ąžuolyno gimnazija nurodė, kad dar nėra priėmusios sprendimo, ar perkelti rugsėjo 1 d. šventę į pirmadienį, tačiau abi ugdymo įstaigos nurodė, kad pernai mokslo metų pradžią iš šeštadienio nukėlė į pirmadienį. Be to, anot Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos, laukiama miesto susitarimo, kuriuo remsis visos uostamiesčio ugdymo įstaigos.

Vytautas Kantauskas, Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos direktorius bei Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas, atsakė, kad Šiauliuose visos gimnazijos mokslo metų šventę švęs pirmadienį, rugsėjo 2 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką