Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 6d. 09:57 , Atnaujinta: 2019 gruodžio 6d. 10:46

Biudžeto komitetas pritarė siūlymui papildomai apmokestinti bankų pelną 5 proc. tarifu

Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Grynieji eurai

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas penktadienį pritarė papildomam 5 proc. bankų pelno mokesčio tarifui, o ankstesnį siūlymą apmokestinti bankų turtą deda į stalčių. Priėmus šią įstatymo pataisą, bankai mokėtų 20 proc. pelno mokestį.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) penktadienį pritarė alternatyviam bankų mokesčiui, o ekspertų smarkiai sukritikuotas siūlymas apmokestinti bankų turtą keliaus užmarštin. Tuo tarpu stambios prekybos mokesčio svarstymą komitetas atidėjo iki pirmadienio.

Dauguma komiteto narių balsavo už naują siūlymą apmokestinti bankų pelną, o ne turtą. Tiesa, komitetas siūlo įvesti papildomą 5 proc. mokesčio tarifą, o ne 7 proc., kaip ketvirtadienį siūlė Pelno įstatymo pataisas registravę valdantieji.

Tuo tarpu siūlymą apmokestinti bankų turtą komitetas atmetė. Tiesa, dėl šių abiejų mokestinių siūlymų dar spręs Seimas.

Papildomu pelno mokesčio tarifu būtų apmokestinama 2 milijonus eurų viršijanti pelno dalis. Priėmus šias pataisas kredito įstaigos mokėtų 20 proc. pelno mokestį.

„Šita mokesčio alternatyva yra mažiau rizikinga ir labiau moksliškai pagrįsta“, – komiteto posėdyje sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka

Sprendimą pelno mokestį bankams kelti iki 20 proc., o ne 22 proc. komiteto nariai priėmė atsižvelgę į Pelno mokesčio tarifą kaimyninėse šalyse: Latvijoje ir Estijoje jis siekia 20 proc., Lenkijoje – 19 proc.

„Lietuvoje pelno mokesčio tarifas 15 proc., tad galimybių jį didinti tikrai yra, bet reikia žiūrėti, kad neperžengtume kitose šalyse nustatytų kartelių ir neprarastume konkurencinio pranašumo“, – komiteto posėdyje sakė Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

Bankų atstovas: tai antikonstitucinis siūlymas

Posėdyje dalyvavę bankų atstovai atkreipė dėmesį, kad vieno sektoriaus apmokestinimas kelia nerimo visam verslui. Baiminamasi, kad pakėlus pelno tarifą vienam sektoriui, vėliau valdantieji imsis ir kitų.

„Esu ne tik Lietuvos bankų asociacijos vadovas, bet ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas. Tai galiu pasakyti, kad iš verslo pusės yra didelė baimė, jog vienam sektoriui įvedus sektorinį mokestį, po to būtų įvestas mokestis ir kitiems“, – posėdyje kalbėjo Lietuvos bankų asociacijos vadovas Mantas Zalatorius.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Mantas Zalatorius
Arno Strumilos / 15min nuotr./Mantas Zalatorius

Be to, jis pabrėžė, kad šis skubotas siūlymas galimai yra antikonstitucinis.

„Prieš 20 valandų atsirado pasiūlymas išskirtinai vieno sektoriaus kai kuriems dalyviams įvesti papildomą 7 proc. pelno mokestį. Kalbant apie 5 proc. didesnį pelno tarifą, bankų sektorius prisitaikys. Bet šiandien negalime pasakyti, kas bus akcininkui, kas bus vartotojui, negalime padaryti tokios analizės nei per 5 minutes, nei per 20 valandų. Šitokio pasiūlymo didžiausia problema, kad svarstome 0,3 proc. biudžeto paklaidą, kalbame apie 20 milijonų, tačiau atidarome kelius išskirtiniam vieno sektoriaus apmokestinimui, kuris galimai yra antikonstitucinis“, – tvirtino Lietuvos bankų asociacijos vadovas.

Lietuvoje bankų pelningumas dvigubai didesnis

Visgi tiek kalbėję BFK nariai, tiek finansų ministras atkreipė dėmesį, kad Lietuvos bankų sektorius veikia oligopolinėmis sąlygomis, o bankų pelningumas dvigubai didesnis nei euro zonoje.

„Suprantu, kad galėtų susidaryti įspūdis dėl išskirtinio vieno sektoriaus apmokestinimo, bet šis sektorius ir šiaip yra išskirtinis. Jo išskirtinumas yra ir galimybė formuoti rezervus, atidėjinius blogoms paskoloms“, – posėdyje sakė finansų ministras V.Šapoka.

„Mokestinė praktika sako, kad išskirti vieną sritį ir ją apmokestinti nėra gerai, o pelno mokestis nėra pats geriausias mokestis. Teorija sako, kad kol suki pinigus, investuoji, nereikėtų mokėti mokesčių. O kai išsitrauki pinigus ir perki televizorius, telefonus, prabangiai vakarieniauji, turi susimokėti. Bet problema, kad Lietuvoje yra kelios sritys, kurios veikia oligopolinėmis sąlygomis ir rodo išskirtinai didelį pelningumą dėl ribotos konkurencijos. Lietuvoje bankų pelningumas dvigubai didesnis nei euro zonoje“, – sakė M.Majauskas.

Seimo narys citavo statistiką, kad Lietuvoje bankų pelningumas siekia 13,5 proc., o euro zonoje – 7 proc.

Registravus Pelno mokesčio pataisas buvo skaičiuojama, kad 7 proc. papildomas bankų pelno tarifo mokestis į biudžetą atneštų 24 mln. eurų pajamų. Vyriausybės vertinimu, siūlymas apmokestinti bankų turtą biudžetą būtų papildęs 52 mln. eurų, tačiau šį įstatymo projektą į šuns dienas išdėjo tiek žymiausi šalies ekonomistai, tiek Seimo samdytas nepriklausomas ekspertas.

Iškritikavo ir Seimo samdytas ekspertas

Valdančiųjų pasiūlytą bankų turto apmokestinimo projektą iškritikavęs Seimo samdytas nepriklausomas ekspertas priėjo prie išvados, kad apmokestinus bankų turtą greičiausiai didėtų paskolų palūkanos ir įkainiai už paslaugas.

Išvadose teigiama, kad taip pat esą toks mokestis smarkiai sumažins paskatas naujam komerciniam bankui ateiti į Lietuvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką