Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Blogos naujienos: brangs ir elektra

elektra
Kitų metų elektros kainos kelia didžiulę įtampą
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Jei elektrą, kaip kokį cukrų, galima būtų laikyti sandėliuke, šalies gyventojai, ko gero, jau būtų jos prikimšę visas laisvas namų kertes. Tačiau elektra – ne cukrus, tad teks išlaukti kelias nerimo savaites, kol paaiškės, kiek kainuos elektra 2012 metais.

Atrodo, kad Lietuvos gyventojų, prislėgtų nuolat augančios dujų kainos ir dėl to brangstančio šildymo, laukia dar vienas smūgis: brangs ir elektra.

Energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas televizijai TV3 prasitarė, kad viena elektros energijos kWh kitąmet galėtų brangti maždaug 5 centais. Be to, neatmesta galimybė, kad gali būti panaikintos lengvatos tiems gyventojams, kurie naudoja elektrines virykles – jiems už elektrą gali tekti mokėti tiek pat, kaip ir visiems kitiems. Ši žinia daug kam sukėlė šoką.

Energetikos ministerija puolė neigti, kad elektra nuo kitų metų brangs 5 centais, bet tokios galimybės nepaneigė, tik pabrėžė, kad šia tema jokių oficialių pareiškimų nėra skelbusi.

Ministerija tikina, kad dar nėra apskaičiavusi kvotų termofikacinėms elektrinėms 2012 m. laikotarpiu. Šios kvotos turi nemažai įtakos nustatant galutinę elektros kainą. Ministerija teigia, kad visos elektros energijos sudedamosios dalys turės būti įvertintos iki spalio mėnesio pabaigos. Tik tada ir paaiškės, ar brangs ir kiek brangs elektra.

Nepaisant ministerijos paneigimų, diskusija jau užvirė – kodėl ir, svarbiausia, kiek gali brangti elektra kitais metais.

Nerimą kelia dujų kainos

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, gamtinių dujų kaina per pastaruosius metus augo maždaug penktadaliu, o palyginti su 2005-aisiais, dujos pabrango net keturis kartus.

Dujų kainų augimą energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas ir panaudojo kaip pagrindinį argumentą teigdamas, kad elektra gali brangti maždaug 5 ct už kWh.

Elektros kainą nustatanti Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) savo skaičiavimus pateiks iki spalio pabaigos, tačiau jau dabar galima pasakyti, kad dujų kaina iš tiesų smarkiai lemia ir elektros energijos kainą, tačiau teigti, kad elektra brangs, dar per anksti, nors tokia galimybė ir tikėtina.

Niūrios prognozės

Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vadovas Vaclovas Miškinis „15min“ sakė, kad Lietuvos elektros energijos rinka yra daugialypė, todėl taip paprastai kainų nusakyti neįmanoma.

Jo teigimu, jei Lietuva visą elektros energiją pasigamintų pati, tuomet kainos formulė būtų kur kas paprastesnė: „Galėtume, pavyzdžiui, teigti, kad dujoms pabrangus, pavyzdžiui, 20 proc., elektros kaina paaugs 5 proc. Bet problema yra ta, kad visa apskaita yra labiau komplikuota.“

2010 metais Lietuva pati pasigamino 49 proc. elektros energijos, o likusią dalį – importavo. Apskritai po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo Lietuva, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Lidgrid“ generalinio direktoriaus Virgilijaus Poderio teigimu, yra daugiausiai elektros energijos importuojanti valstybė, o iki 2009 metų buvo didžiausia energijos eksportuotoja.

„Todėl elektros kainos augimą arba mažėjimą turėtų lemti tolygiai ir ta kaina, už kurią patys pasigaminame, ir ta, už kurią nuperkame“, – sakė V.Miškinis.

Šalyse, iš kurių importuojame elektrą, padėtis esą šiek tiek geresnė. Jos turi daugiau ir įvairesnių elektros energijos tiekimo šaltinių, tuo metu Lietuvoje pagaminamos energijos kainą labiausiai ir lemia gamtinių dujų kaina.

„Didelė dalis elektros energijos šiuo metu yra gaminama deginant dujas – 90 proc. Tik nedidelė dalis yra pagaminama iš mazuto. Mums lengvina padėtį tik tai, kad dalį elektros pagaminame hidroelektrinėse, vėjo elektrinėse. Tose elektrinėse pagaminamos energijos kaina mažiau svyruoja“, – teigė V.Miškinis.

Gamtinių dujų kaina yra susieta su naftos produktų kainomis pasaulinėje biržoje, vadinasi, šioms kylant, brangsta dujos ir sudaroma prielaida elektros energijos kainų ūgtelėjimui. VKEKK duomenimis, vidutinė elektros energijos kaina 2011 m. yra 44,33 ct/kWh.

Elektros energijos kainos struktūra. VKEKK statistika
Elektros energijos kainos struktūra. VKEKK statistika

Atominė versija

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas, duodamas interviu Lietuvos radijui, teigė, jog būsimą elektros brangimą motyvuoti augančiomis dujų kainomis nėra labai rimtas argumentas.

Pasak K.Glavecko, elektros pabrangimas 5 ct būtų žymus. Nuo jo nukentėtų ne tik gyventojai, bet ir verslininkai, nes sumažėtų jų konkurencingumas, smarkiai išaugtų gamybos išlaidos.

K.Glaveckas turi kitą versiją. Anot jo, elektra gali brangti dėl būsimos Visagino atominės elektrinės reikalų. Viena vertus, Vyriausybė tokiu būdu gali sukaupti daugiau lėšų projektui finansuoti, o, kita vertus, didesnė elektros kaina gali būti Lietuvos įsipareigojimas būsimam investuotojui į Visagino atominę elektrinę. K.Glaveckas mano, kad jei ši jo versija būtų teisinga, tai nebūtų sąžininga prieš Lietuvos piliečius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką