Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 01 03, 21:15

Brangstanti nafta didina infliaciją euro zonoje

Oficialūs duomenys rodo, kad infliacija didžiuosiuose euro zonos ūkiuose – Vokietijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje – kyla, tačiau analitikai įspėja, kad iki norimo kainų augimo tikslo dar toli.
Eurai
Eurai / 123rf.com nuotr.

Metinė infliacija Vokietijoje – didžiausiame Europos ūkyje – gruodį sudarė 1,7 proc. ir buvo didžiausia per daugiau kaip trejus metus, antradienį pranešė šalies statistikos agentūra.

Metinė infliacija buvo didžiausia nuo 2013 metų liepos mėnesio ir didesnė nei analitikų prognozuoti 1,5 procento.

Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) apskaičiuota metinė infliacija Vokietijoje paskutinį 2016 metų mėnesį taip pat sudarė 1,7 procento.

Ispanijoje infliacija pagal SVKI gruodį pakilo iki 1,4 proc., o Prancūzijoje – iki 0,8 procento.

Panašu, kad infliacija trijuose iš didžiausių Europos ūkių pagaliau artėja prie Europos Centrinio Banko (ECB) nustatyto tikslinio beveik 2 proc. lygio.

Panašu, kad infliacija trijuose iš didžiausių Europos ūkių pagaliau artėja prie Europos Centrinio Banko (ECB) nustatyto tikslinio beveik 2 proc. lygio.

Tačiau analitikai įspėja, kad euro zonos centriniam bankui dar nėra pagrindo džiūgauti.

Pabrangus energijai, atitinkamos Vokietijos vartotojų kainų krepšelio sudedamosios dalies indeksas gruodį, palyginti su tuo pat mėnesiu metais anksčiau, padidėjo 2,5 proc. ir prieaugis buvo pirmasis per daugiau kaip trejus metus.

Prancūzijos statistikos institutas INSEE taip pat pažymėjo, kad prie infliacijos didėjimo daug prisidėjo naftos kainos.

Naftą eksportuojančių valstybių organizacijai (OPEC) priklausantiems naftos gamintojams nusprendus sumažinti gavybą, „juodasis auksas“ pabrango.

Dėl brangesnės naftos „bendroji infliacija Vokietijoje gali nesunkiai viršyti ECB nustatytą 2 proc. ribą“, – pareiškė „Capital Economics“ analitikė Jennifer McKeown. Tačiau grynoji infliacija, į kurią neįskaičiuojamos energijos ir maisto kainos, didžiausiame Europos ūkyje tokį lygį pasieks dar negreit.

Tuo tarpu „kitose euro zonos šalyse kainų spaudimas yra gerokai mažesnis“, pažymėjo ji.

„Mes išvengėme defliacijos spiralės grėsmės ir už tai daugiausia reikia dėkoti Europos Centriniam Bankui“, – pareiškė Ericas Heyeras iš Prancūzijos ekspertų grupės OFCE. Visgi iki 2 proc. tikslo „mums vis dar toli“, pažymėjo jis.

„Problema ta, kad augimas Prancūzijoje tebėra lėta“, – pareiškė Helene Baudchon iš „BNP Paribas“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką