TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Buitinės dujos, naudojamos ne buičiai, apmokestinamos akcizu

Dujos
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Dujos
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) primena, kad suskystintos naftos dujos, skirtos buitinėms reikmėms, neapmokestinamos akcizo mokesčiu, tačiau jei mokesčių mokėtojas jas panaudoja kaip degalus, privalo sumokėti ir akcizą.

Šiuo metu VMI yra nustačiusi keliasdešimt įmonių, kurios pigesnes buitines dujas naudojo kaip degalus autokrautuvuose – po mokesčių specialistų patikrinimų pusė jų savanoriškai deklaravo ir sumokėjo beveik 90 tūkst. litų akcizo mokesčio, teigiama pranešime spaudai.

Š. m. vasarą VMI, analizuodama įvairių energetinių produktų apyvartos duomenis 2009 metais, pastebėjo, kad visų produktų (benzino, dyzelinio kuro ir pan.) prekybos rodikliai 2009 metais, lyginant su tuo pačiu 2008 metų periodu, smuko, išskyrus suskystintų naftos dujų, skirtų buitinėms reikmėms. Pvz. suskystintų naftos dujų, naudojamų kaip variklių degalai, 2008 m. per 10 mėnesių parduota beveik 137 tūkst. tonų, o per tą patį periodą 2009 metais – 112 tūkst. tonų (apie 18 proc. mažiau). O suskystintų naftos dujų, skirtų buitinėms reikmėms, 2008 m. per 10 mėn. realizuota beveik 29 tūkst. tonų, o 2009 m. per 10 mėn. – 31 tūkst. tonų (7 proc. daugiau).

VMI, ieškodama atsakymų, kodėl vienos rūšies energetinio produkto, neapmokestinamo akcizu, sunkmečiu apyvartos rodikliai gerėjo, kai tuo tarpu visų kitų produktų realizacija mažėjo, atliko buitinių dujų pilstytojų, pardavėjų realizacijos dinamikos analizę. Buitinių dujų pardavėjų duomenys, kurių realizacijos rodikliai šiais metais augo, buvo nuodugniau išanalizuoti. Mokesčių inspekcijos specialistai įsitikino, kad buitinės dujos buvo parduodamos naudojimui pagal paskirtį, t. y. vartojimui buitinėms reikmėms. Tuo pačiu VMI specialistai nustatė, kad smarkiai yra išaugę buitinių dujų, išpilstytų į balionus, pardavimai.

Kai kuriose daugiausia buitinių dujų, išpilstytų balionuose, pirkusiose įmonėse (prekybos, gamybos, logistikos įmonės) apsilankę mokesčių specialistai nustatė, kad suskystintos naftos dujos, skirtos naudoti buitinėm reikmėms, buvo naudojamos kaip variklių degalai autokrautuvuose.

Pažymėtina, kad pagal Akcizų įstatymo nuostatas, naftos dujos, išpilstytos į buitinius dujų balionus, yra atleidžiamos nuo akcizų, tačiau vadovaujantis Įstatymo nuostatomis prievolė mokėti akcizus Lietuvos Respublikoje atsiranda už akcizais apmokestinamas prekes, kurios buvo įsigytos ar importuotos be akcizų naudoti buityje, tačiau panaudotos kitiems tikslams, t.y. kaip variklių degalai.

„VMI specialistai patikrinimų metu nustatė, kad bendrovių įsigijimo dokumentuose įrašyta, jog buvo įsigytos naftos dujos buitinėms reikmėms (dokumente nėra išskirtas akcizas), tačiau buvo panaudotos autokrautuvuose kaip variklių degalai. Automobilinės dujos vidutiniškai kainuoja apie 1,80 Lt/ltr ,o buitinės – apie 1,20 Lt/ltr. Kainų skirtumas nemažas, todėl, tikėtina, įmonės ir susigundė taupyti, nemokėdamos akcizo“, – pasakoja VMI prie FM viršininko pavaduotojas Dainius Daugirda, pažymėdamas, kad Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos atstovai šiais metais vykusiuose susitikimuose su VMI atstovais buvo pastebėję, kad yra didelė rizika, jog buitinės dujos naudojamos kaip variklių degalai ir taip nemokamas akcizas.

VMI šiuo metu yra nustačiusi kelias dešimtis įmonių, naudojusių buitines dujas kaip variklių degalus autokrautuvuose, analizuojamos kitos bendrovės. Mokesčių specialistai tokioms įmonėms siūlo pačioms deklaruoti ir sumokėti akcizą, netaikomos jokios sankcijos.

Preliminariai nustatytos įmonės turės sumokėti apie 190 tūkst. litų akcizo, o iš šios sumos pusė įmonių savanoriškai jau deklaravo ir sumokėjo apie 90 tūkst. litų. Tik kelios įmonės nesutinka su mokesčių administratoriaus pastebėjimu, kai kurios laukia VMI atsakymų. Įmonės, kurios nesutinka savanoriškai deklaruoti ir sumokėti jiems priskaičiuotų mokesčių, bus patikrintos įprasta tvarka, kaip ir numato teisės aktai.

VMI skaičiuoja, kad iš viso biudžetas dėl ne pagal paskirtį naudotų suskystintų naftos dujų ir nemokėto akcizo, galėjo patirti per 1 mln. litų nuostolio.

 

 

 

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką