TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Cigarečių pakelis vidutiniškai brangs 10 centų, nors ES nereikalauja didinti akcizų

Moteris rūko
Vida Press nuotr. / Moteris rūko
Šaltinis: 15min
15
A A

Finansų ministerija siūlo dar labiau didinti akcizus rūkalams. Tai įrašyta kitų metų biudžeto projekte, kurį trečiadienį svarstys Vyriausybė. Skaičiuojama, kad cigarečių pakelis vidutiniškai pabrangs 10 centų, o pajamos iš visų akcizų padidės 7,6 procentinio punkto. Rūkalų gamintojai tikisi, kad toks brangimas didelio poveikio nepadarys.

Nuo kitų metų kovo 1 dienos cigarečių minimalus akcizas turėtų didėti 5,4 proc. iki 59 eurų, o kombinuotas akcizo tarifas turėtų būti ne mažesnis kaip 96 eurai už 1 tūkst. cigarečių – šiuo metu šis rodiklis siekia 90 eurų. Akcizas už cigarus ir cigariles didėtų nuo 33 eurų už kilogramą iki 37 eurų, arba 12,1 proc.

Pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus, cigarečių akcizas nuo 2018 metų turi būti būtent ne mažesnis kaip 90 eurų už 1000 cigarečių.

Rūkalų, degalų ir alkoholinių gėrimų akcizai sudaro vieną didžiausių pajamų dalį biudžete.

Lietuva mokesčius rūkalams kels, nors Europos Sąjunga to jau nereikalauja. Šiais metais jau buvo pasiektas ES reikalaujamas tabako akcizų minimumas.

Rūkalų gamintojai tikisi, kad toks brangimas nepadarys didesnio poveikio prekybai.

„Džiaugiamės, kad akcizai kyla nuosaikiai, nors reikalaujamą ribą pasiekė šįmet. 10 centų pabrangimas, manau, yra nuoseklus ir rinka galės su tuo susitvarkyti“, – komentavo „Philip Morris Baltic“ korporatyvinių reikalų vadovas Gintautas Dirgėla.

Nacionalinė tabako gamintojų asociacija (NTGA) tikisi, kad valdžia pristatys ilgalaikę tabako gaminių akcizų didinimo strategiją. „Praktika rodo, kad nepamatuoti sprendimai sparčiai didinant tabako akcizus turi tiesioginės įtakos nelegalios tabako rinkos didėjimui. Lietuva jau turėjo skaudžių pamokų, kai, gerokai padidinus akcizą, nelegali rinka labai išaugo, o sumažinti ją prireikė net kelerių metų“, – rašoma NTGA vadovo Arno Marcinkaus komentare.

„Lietuva pagal tabako akcizų lygį jau pasiekė ES minimalų lygį, todėl pramonės atstovai tikisi, kad valstybės politikos formuotojai pateiks ilgalaikį akcizų didinimo planą“, – pridūrė jis.

Beje, panašiai Lietuva elgėsi su akcizais benzinui. Nors ES reikalaujamas minimumas jau buvo pasiektas, tačiau mokesčiai benzinui yra didesni, nei reikalauja ES.

Kitų metų biudžeto projekte yra siūloma didinti akcizą ir dyzelinui nuo 330,17 euro iki 347 eurų už 1 tūkst. litrų. Litras dyzelino vairuotojams vidutiniškai brangs 2 centais. Taip pat paaugs ir žymėto dyzelino kaina.

Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė paaiškino, kodėl siūloma didinti akcizus rūkalams. „Siūlymą didinti akcizų tarifus tabako gaminiams reikėtų vertinti ne izoliuotai, o kompleksiškai, kartu su kitomis Vyriausybės pasiūlytomis priemonėmis (įskaitant ženklų NPD didinimą nuo 310 iki 380 eurų), kuriomis siekiama mažinti mokestinę naštą mažiausias pajamas gaunantiems asmenims. Tai atitiktų ir tarptautinių organizacijų rekomendacijas Lietuvai – plėsti mokesčių bazę pereinant prie šaltinių, kurių apmokestinimas mažiau kenkia ekonomikos augimui“, – teigiama jos komentare.

Viceministrė pastebi, kad tai prisideda ir prie sveikatingumo didinimo tikslų siekimo.

Be to, pasak jos, net ir padidinus akcizus, tarifai cigaretėms Lietuvoje bus žymiai mažesni nei Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką