Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 18d. 17:34

D.Tuskas: Kanada yra „artimiausia ES transatlantinė partnerė“

Donaldas Tuskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Tuskas

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau trečiadienį pradėjo Kanados ir Europos Sąjungos (ES) aukščiausiojo lygio susitikimą pagirdamas „pažangą“, kurios pavyko pasiekti dėl CETA – laisvosios prekybos sutarties.

Tuo tarpu Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pavadino Otavą „artimiausia bloko partnere“.

Šis pasikeitimas abipusiais komplimentais labai skiriasi nuo įtemptų Europos ir Jungtinių Valstijų santykių, į kuriuos alyvos dažnai įpila JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo protekcionistinė administracija.

„CETA ne tik padeda mažinti prekybos kliūtis ir pasiekti naujas rinkas... Su CETA mes keičiame prekybą“, – pareiškė J.Trudeau pradėdamas 17-ąjį aukščiausiojo lygio susitikimą.

Išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas (CETA) beveik visas įsigaliojo 2017 metų rugsėjo mėnesį, o iki šiol jį ratifikavo Kanada ir 13 iš 28 Europos Sąjungos valstybių narių.

Susitarimu panaikinti beveik visi muitai prekėms ir paslaugoms tarp Kanados ir Europos. ES teigimu, tai kasmet leidžia išvengti 590 mln. eurų vertės muitų.

Pasak Europos pareigūno, nuo susitarimo įsigaliojimo ES eksportas į Kanadą išaugo 15 procentų.

Kanados eksportas į ES 2018-aisiais, palyginti su metais anksčiau, išaugo 7 proc., rodo Kanados vyriausybės duomenys.

„Scanpix“ nuotr./Kanada
„Scanpix“ nuotr./Kanada

Visgi susitarimas sulaukė ir kitokių vertinimų – kai kurie aplinkosaugininkai, socialiniai aktyvistai ir laisvosios prekybos skeptikai teigia, kad jis suteikia įmonėms per daug galios ir nesuteikia piliečiams atitinkamų teisių imtis teisinių veiksmų, jei įmonės pažeidžia taisykles.

Kanados teigimu, dar reikia daug ką nuveikti, kad įmonės įsitikintų susitarimo teikiamomis galimybėmis.

Kelios ES valstybės narės, ypač Prancūzija, taip pat prieštarauja susitarimui.

Visgi J.Trudeau gyrė Otavos ir Briuselio bendradarbiavimą kaip „pasaulinį pavyzdį“.

Kanados premjeras teigė, kad susidūrus su iššūkiais „taisyklėmis grindžiamai tvarkai“ ir „daugiašališkumui“ bei stiprėjant „populizmui“, Kanada ir ES bendradarbiavo kaip „stiprios sąjungininkės“ sprendžiant svarbiausius klausimus.

Savo ruožtu Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D.Tuskas teigė, kad Kanadą laiko artimiausia ES transatlantine partnere, nes nuo tada, kai D.Trumpas įžengė į Baltuosius rūmus, paprastai glaudūs ES ir JAV santykiai apkarto.

„Mes iš tiesų galime pasitikėti viena kita bet kurioje situacijoje“, – pažymėjo D.Tuskas, kuris metų pabaigoje baigs eiti savo pareigas.

„Naujas skyrius“

D.Tuskas paminėjo neseniai įvykusį didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikimą Japonijoje, kur, pasak ES pareigūno, Kanada ir ES palaikė viena kitą tokiais klausimais kaip klimato apsauga, „taisyklėmis pagrįsta tvarka“ bei „sąžininga ir abipusiai naudinga prekyba“.

Likus mažiau nei 100 dienų iki Kanados parlamento rinkimų, kuriuose J.Trudeau sieks antrosios kadencijos, J.Tuskas pagyrė Kanados aktyvų įsitraukimą į užsienio politiką per pastaruosius ketverius metus, J.Trudeau einant savo pareigas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Justinas Trudeau
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Justinas Trudeau

„Kanada grįžo į pasaulinę politiką“, – pridūrė D.Tuskas.

ES ir Kanados ketvirtadienį vykstančio aukščiausiojo lygio susitikimo metu J.Trudeau susitinka su svečiais iš Europos, tarp kurių yra ir už prekybą atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmstrom.

Susitikimo darbotvarkėje taip pat numatyta apsvarstyti klimato kaitą, vandenynų apsaugą ir Pasaulio prekybos organizacijos reformas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką