TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalis iš papildomai ES biudžetui skirtų beveik 4 mlrd. eurų teks ir Lietuvai, sako ambasadorius

Raimundas Karoblis
Džojos Gundos Barysaitės nuotr. / Raimundas Karoblis
Šaltinis: BNS
0
A A

Dėl trūkstamų 3,9 mlrd. eurų Europos Sąjungos (ES) biudžete susitarta per rekordiškai trumpą laiką, BNS telefonu iš Briuselio sakė Lietuvos nuolatinės atstovybės Briuselyje vadovas ambasadorius Raimundas Karoblis. Anot jo, dalis šių lėšų bus skirta ir Lietuvos sąskaitoms apmokėti.

„80 proc. šios sumos yra Sanglaudos politikai skirtos lėšos, tai yra realiai apmokėjimui sąskaitų, jos kliūtų ir Lietuvai“, – BNS trečiadienį sakė R.Karoblis.

Anot jo, ES Taryboje sprendimas buvo surastas per labai greitą laiką – dešimt dienų, nors paprastai tokiai procedūrai prireikia aštuonių savaičių.

Be to, antradienį Taryboje buvo sutarta dėl makroekonominių sąlygų Sanglaudos lėšų panaudojimui ateinančioje ES finansinėje perspektyvoje 2014–2020 metais. Ketinama nustatyti mechanizmą, kuriuo šalims, nevykdančioms finansinės drausmės, būtų galima sustabdyti dalį ES paramos.

„Jeigu šalis nevykdys biudžetinės drausmės, ilgai bus biudžeto perviršio procedūroje, tai Europos Komisija (EK) pirmiausiai gali pareikalauti pakeisti programas, jei nepavyksta tokiomis priemonėmis, yra galimybė sustabdyti įsipareigojimus biudžeto planavimo, jei dar nepakanka, sustabdyti pačius mokėjimus, jei šalis piktybiškai nesilaiko reikalavimų“, – teigė R.Karoblis.

Tam antradienį pritarė ES Tarybos atstovų komitetas ir tikisi, kad Europos Parlamento (EP) biudžeto komitetas patvirtins šį susitarimą kitą savaitę. Nors dėl tokio susitarimo, kaip sakė ambasadorius, „nebus laimingos nei šalys narės, nei parlamentas“.

Anot ambasadoriaus, EP nenorėjo sutikti su tokiomis sąlygomis Sanglaudos fondui, tačiau dabar patikslintos nuostatos, kad sustabdant kuriai nors šaliai mokėjimus, bus atsižvelgta į ekonomines, socialines sąlygas, nedarbo lygį ar ekonominius nuosmukius. Be to, sutarta, kad sustabdoma būtų ne daugiau pusė paramos sumos.

Jei EP sutiks su nauju ES Tarybos pasiūlymu, dėl daugiamečio biudžeto bus balsuojama kitoje EP plenarinėje sesijoje lapkričio mėnesį. Galutinis susitarimas dėl ES finansinės perspektyvos būtų didelis Lietuvos pasiekimas pirmininkaujant ES Tarybai.

ES Taryba trečiadienį sutiko surinkti papildomus 3,9 mlrd. eurų 2013 metų biudžetui, kurių prašė Europos Komisija (EK) šių metų sąskaitoms apmokėti. Ši suma buvo ir Europos Parlamento sąlyga prieš balsuojant dėl ES 2014-2020 metų daugiamečio biudžeto.

Tai likusi biudžeto trūkumo, kurį iš viso sudaro 11,2 mlrd. eurų, dalis, 7,3 mlrd. eurų iš šios sumos buvo patvirtinti anksčiau šiais metais.

Taip pat sutarta dėl 400 mln. eurų Solidarumo biudžeto. Šios lėšos bus skirtos nuo potvynių nukentėjusioms Vokietijai, Austrijai ir Čekijai, taip pat nuo sausrų ir miško gaisrų nukentėjusiai Rumunijai.

Lietuvos pirmininkaujama ES Taryba įvykdė savo įsipareigojimą surinkti trūkstamas lėšas ES biudžete. Šis įsipareigojimas buvo politinio susitarimo su Europos Parlamentu dėl 2014–2020 metų daugiametės finansinės programos dalis. Susitarimus dėl papildomų lėšų dar turės patvirtinti Europos Parlamentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką