Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 11:08

Darbo biržoje žadėjo, kad bus virėja, o realybėje ant stogo tampo lentas

Parduodama buvusi Daugų sinagoga
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Daugai

​​​​​​​15min skaitytoja Vitalija į redakciją kreipėsi neturėdama kur dėtis: Lietuvos darbo biržoje pasirinko mokymus tapti pagalbine virtuvės darbuotoja, tačiau vietoje to ji dirba stogdenge, šveičia šaligatvių plyteles ir atlieka kitus sunkius fizinius remonto darbus. Dar daugiau – tokio darbo atsisakyti negali, nes tektų susimokėti. Neeilinį patikrinimą atlikusi Lietuvos darbo birža savo klaidų neįžvelgė – pavedė darbdavys. Jį ir pažadėjo pakeisti.

Į redakciją paskambinusi Vitalija kalbėjo, kad yra išnaudojama. Ji Varėnos darbo biržoje vylėsi mokymų metu įgyti pagalbinės virtuvės darbuotojos specialybę, tačiau mokymai pasisuko ne taip, kaip ji tikėjosi.

„Tiesiog nusiuntė būti pagalbine virtuvės darbuotoja, o atsidūriau ant stogo: lentas tampau, bet ką darau. Žinokit, savininkė remontuojasi namus, čia, kiek supratau, pagal pažįstamus ryšius galbūt su vedėja. Ir lentas, ir kibirus tąsau. Penktadienį šaligatvius skutau. Ir plyteles, ir langus plauti, ir tualetus valyti, viską turėjau daryti. Dar liepė man nuo rytdienos pasiimti biuletenį“, – prieš savaitę 15min teigė Vitalija.

Ir iš tiesų, jau kitą dieną moteris turėjo nedarbingumo pažymėjimą, nors pokalbio metu sveikata ji nesiskundė.

Vitalija savo istoriją dėstė nenuosekliai. Paaiškėjo, kad nuo liepos 3 d. ji buvo išsiųsta mokytis į Druskininkus, kur turėjo tapti pagalbine virtuvės darbuotoja. Po mokymų „Profesijų spektre“ buvo įdarbinta kavinėje „Suvingis“ – tai jos praktika. Moteris turėjo dirbti kavinėje, tačiau darbo pobūdis visiškai neatitinka to, ką ji turėjo išmokti.

„Aš darbinausi pagalbine virtuvės darbuotoja, prašiau į kavinę. Man teigė, kad turi kavinę „Suvingis“. Bet į kavinę ten nereikia. Norėjo pardavėjos. Aš tada nesutikau. Bet tuomet sutikau tapti pagalbine virtuvės darbuotoja. Na, ir prasidėjo: remontai, lentos. Aš per karštį ant stogo trečiame aukšte dirbau. Aš negaliu išeiti – man pasakė, kad turėsiu grąžinti pinigus“, – nuogąstavo Vitalija.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darbo birža
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darbo birža

Ji tikino, kad netgi ir nedarbingumo pažymėjimas paimtas su Darbo biržos žinia: „Pas mus buvo atvažiavę ir liepė man pasiimti biuletenį.“ Supykusi moteris tikino, kad kreipsis ir į Valstybinę darbo inspekciją.

„Kad mokytis galėčiau, vežiau kyšį. Aš ten sąžiningai lankiau paskaitas, mokiausi žuvies, silkės patiekalus gaminti. Bet aš net nebuvau po to kavinėje. Spalio 3 dieną turėsiu laikyti egzaminą, o dirbu, štai, ant stogo“, – pyko moteris.

Vitalija patikino, kad gyvena su nepilnamečiu vaiku ir sunkiai verčiasi. Jau kone dvidešimt metų ji dirba tik atsitiktinius darbus, o didžiąją laiko dalį būna registruota Darbo biržoje.

„Labai skauda giliai dūšioje, kaip jie mus išnaudoja. Aš tikrai pavargau ir man sunku. O dar kaip ant manęs rėkė, kad man neturi už ką algos mokėti. Čia viskas juodais, jokių „Sodros“ mokesčių. Man sako, ar tu durna, kad tiek kenti. Bet pas mane parašyta, nenutraukti iki spalio 1 d.“, – pylė kaltinimus kaip iš kibiro Vitalija.

Tačiau, nors žadėjo, Vitalija nepasivargino 15min atsiųsti nuotraukų ar darbo sutarties kopijos. Ji minėjo, kad kompiuteriu naudotis nemoka, tačiau žadėjo, kad pagelbės sūnus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šaukštas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šaukštas

„Atvažiuokit ir pamatysit. Neleido man telefono su savimi turėti. Aš tiesiog noriu pagal paskirtį dirbti. Aš nežinau, ką man dabar daryti, liepė pasiimti biuletenį, ar aš turiu jį pasiimti?“ – guodėsi Vitalija.

Vitalija patikino, kad kreiptis į žiniasklaidą ją paskatino 15min jau aprašyta istorija apie jos kaimynę, kuri pasigedo kelionpinigių į mokymo įstaigą. Vitalija tikino, kad ir ji žadėtų kelionpinigių negauna.

Kavinės vadovė: gerai paklausinėkite, kuo ji skundžiasi

15min susisiekė su Albina Zenevičiene, kuri valdo parduotuvę Dauguose ir kavinę „Suvingis“ – pasiteiravome, kaip atsitiko, kad virtuvėje turėjusi dirbti darbuotoja ėmė skųstis. Tačiau A.Zenevičienė nekomentavo šios situacijos.

„Tikrai šiuo klausimu neužsiimsiu. Jei ji skundžiasi, tai pirmiausia ją gerai apklauskite, kuo ji skundžiasi. Aš apie ją išsiunčiau visoms instancijoms, ką reikėjo, pranešimus. Šiuo klausimu nenoriu daugiau kalbėti nieko. Ačiū ir viso gero“, – tepaminėjo A.Zenevičienė.

Neplanuoto patikrinimo metu LDB nieko blogo nerado

Lietuvos darbo birža (LDB), gavusi 15min klausimus, atliko neplanuotą patikrinimą Varėnos darbo biržoje.

„Peržiūrėtos profesinio mokymo ir kitos sudarytos sutartys tarp klientės ir teritorinės darbo biržos, klientės individualus užimtumo veiklos planas, su Varėnos skyriaus darbuotojomis aptarta susidariusi probleminė situacija. Darbo biržos darbuotojų pareigų pažeidimų nebuvo nustatyta, visos sutartys sudarytos tinkamai“, – teigiama LDB atsakyme.

Plačiau situaciją pakomentavo Alytaus teritorinės darbo biržos Varėnos skyriaus vedėja Loreta Butkevičienė.

„Moteris siekia įgyti pagalbinio virtuvės darbininko kvalifikaciją, o profesinis mokymas vykdomas taikant pameistrystės formą – profesinis mokymas organizuojamas ir pas profesinio mokymo teikėją, ir pas darbdavį, dalį profesinių įgūdžių įgyjant praktiniu būdu realioje darbo vietoje“, – sako L.Butkevičienė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Darbo birža
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Darbo birža

Ji patikina, kad LDB net neįtarė apie netinkamą darbų pobūdį.

„Pirmąsyk išgirdome apie tokią klientės situaciją. Pradėjusi mokytis ir dirbti, moteris labai džiaugėsi šiuo pasirinkimu ir šiais pokyčiais. Tiesa, prieš kelias dienas apsilankiusi darbo biržoje moteris konsultantei buvo sakiusi, kad darbdavys nori ją atleisti, tačiau konkrečių priežasčių tuomet nenorėjo įvardyti“, – sako L.Butkevičienė.

Anot jos, atlikti patikrinimo darbo vietoje nebuvo galimybės, nes moteris turi nedarbingumo pažymėjimą ir nedirba iki rugsėjo 10 d.

„Rugsėjo 3 d. atvykusi į Varėnos darbo biržą moteris teiravosi, kodėl jai nesumokamos kelionės išlaidos į mokymo įstaigą. Siekiant išvengti nesusipratimų dėl kelionės išlaidų, pakviečiau klientę kitą dieną atvykti ir paaiškinau, kad pagal šią užimtumo rėmimo priemonę, t.y. įdarbinimą pagal pameistrystės darbo sutartį, klientei nepriklauso kelionės išlaidų finansavimas“, – aiškina L.Butkevičienė.

L.Butkevičienė patikina, kad konfliktinės situacijos nebuvo, klientei paaiškinta, kad niekas jos nenori apgauti, o ši patvirtino, kad viską suprato ir jai viskas aišku.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Banknotų iliustracijos
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Banknotų iliustracijos

„Taip pat šio pokalbio metu klientė paminėjo, kad šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą, kad jai skauda ranką, negali sunkiai kelti ir daugiau nenorinti ten dirbti. Moteriai buvo paaiškinta, kad ieškant išeities iš susidariusios situacijos, bus ieškoma kitų darbdavių, kalbėta, kad gali būti tariamasi su darbdaviais ir pačiame Varėnos mieste, patikslintos jos galimybės dėl darbo laiko, dėl važinėjimo į darbą“, – dėsto L.Butkevičienė.

LDB atstovai patikino, kad esant darbdavio kaltei, pinigų už tokius mokslus bedarbei nereikės grąžinti.

„Jei darbdavio iniciatyva būtų nutraukta pameistrystės darbo sutartis dar jai nepasibaigus, darbo birža ieškotų kitų darbdavių ir būtų siekiama, kad moteris dirbtų kitur. Anksčiau moteriai pameistrystės priemonė ir darbo įgūdžių įgijimo priemonė pasibaigus profesiniam mokymui buvo suplanuota pas tą patį dabartinį darbdavį (darbdavys sudarant pameistrystės įdarbinimo sutartį buvo tam pritaręs). Atsižvelgiant į klientės individualią situaciją, buvo ieškomas geriausias užimtumo sprendimas ir ieškomas darbdavys.

Nedaug pasirinkimų

LDB atstovė apgailestauja, laisvų darbo vietų Daugų miestelyje ir aplink nėra įregistruojama daug.

„Klientė gyvena Gudžių kaime, nutolusiame nuo Varėnos daugiau kaip 20 km, komplikuotas susisiekimas su Varėnos miestu. Klientė yra informavusi, kad turėtų galimybę kasdien važinėti iš Gudžių iki Daugų miestelio (11 km). Klientės įsidarbinimo galimybes taip pat riboja menki socialiniai įgūdžiai, šeiminės aplinkybės“, – vertina LDB.

Toliau dėstoma, kad 15min pašnekovė yra įgijusi siuvėjos kvalifikaciją, bet pagal įgytą kvalifikaciją darbinės patirties neturi.

„Ji pageidavo įgyti pagalbinio virtuvės darbininko kvalifikaciją, todėl buvo tarpininkauta su anksčiau minėtu Daugų miestelio darbdaviu. Darbdavys pageidavo kuo greičiau turėti darbuotoją, klientė pirmenybę teikė greitesniam įdarbinimui jai tinkamomis sąlygomis, todėl visų sutarimu buvo pasirinkta įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį priemonė“, – patikina L.Butkevičienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Įvažiavimas į Daugų poilsiavietę
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Įvažiavimas į Daugų poilsiavietę

Visgi darbdavys pagal Darbo kodeksą privalo užtikrinti formaliojo ar neformaliojo mokymo programoje numatytų rezultatų pasiekimą arba sudaryti visas sąlygas jiems pasiekti tuo atveju, kai mokymas vyksta pagal pameistrystės darbo sutartį. Dėl darbo teisės pažeidimų tyrimą gali pradėti Valstybinė darbo inspekcija.

„Pagal Mokymo sutartį tarp mokymo teikėjo, darbdavio ir pameistrio, darbdavys įsipareigoja pameistrį priimti praktiniam mokymui pagal sutartą mokymo programą, paskirti praktinio mokymo vadovą ir sudaryti sąlygas jo funkcijoms atlikti, užtikrinti mokymo programoje numatytų praktinio mokymo užduočių ir sąlygų vykdymą. Už šių pameistrystės sąlygų įvykdymą yra atsakingas darbdavys“, – aiškina LDB.

Surinkus įrodymus, kad darbdavys pažeidžia mokymo sutarties sąlygas, mokymo teikėjas ir darbo birža gali inicijuoti pameistrystės sutarties nutraukimą, perimant pameistrystės darbdavio įsipareigojimus kitam darbdaviui.

O mokymo teikėjas yra atsakingas už egzamino turinį. Egzamino metu tikrinamos mokymo metu įgytos žinios ir praktiniai įgūdžiai.

Pameistrystė darbdaviams kvepia pinigais – kompensuoja 40 proc. atlyginimo

LDB paaiškino, kad įdarbinimas pagal pameistrystės darbo sutartį yra skirtas profesiniam mokymui – praktika įgyjama pas darbdavį, kai teorinis profesinis parengimas gali vykti ir mokykloje, ir pas darbdavį.

„Pameistrystė leidžia darbuotoją pasamdyti iškart. Darbdaviams, vykdantiems profesinį mokymą pagal pameistrystės formą, jų rašytiniu prašymu kompensuojama 40 proc. darbo užmokesčio, nurodyto įdarbinto pagal pameistrystės darbo sutartį asmens darbo sutartyje, dalies, neviršijančios 1 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio, ir nuo šios darbo užmokesčio dalies apskaičiuotų draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų dalis“, – aiškina LDB.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Banknotų iliustracijos
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Banknotų iliustracijos

Tai reiškia, kad pameistrys darbdaviui kainuos mažiau nei įprastas darbuotojas – kol atlyginimas nesiekia 1000 eurų ant popieriaus, darbdaviui tenka mokėti 60 proc. atlyginimo, o likusią dalį dengia birža.

Be to, Darbo birža kompensuoja profesinio mokymo paslaugų išlaidas, moka stipendiją (0,6 minimalaus atlyginimo, arba 240 eurų), padengia privalomojo sveikatos tikrinimo ir skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų išlaidas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Pasaulis kišenėje

11 Europos miestų, kurie žiemą – tik dar žavingesni

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Aktualu

Airijos spauda: jauni, pažeidžiami lietuviai išnaudojami narkotikų prekybai Dublino centre

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

24sek

Prasta diagnozė „Ryto“ žaidėjui: po dėjimo į krepšį laukia pusmetis be krepšinio

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Aktualu

Buvęs D.Trumpo advokatas M.Cohenas nuteistas kalėti trejus metus

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Naujienos

Aktualu

Pacų rūmai Vilniaus Senamiestyje pagaliau atgijo – duris atvėrė Lenkijos ambasada

Gazas

„Tesla“ sprendimas, kuris daugeliui pirkėjų nepatiks

Mokslas.IT

Prieš „Electronic Arts“ atliekamas kriminalinis tyrimas

Aktualu

Kaune nukritus balkonui su 3 žmonėmis savivaldybė teisinasi: klaida buvo šį socialinį būstą nuomoti

Aktualu

Vytautas Landsbergis: Vargas dėl žodžio

Vardai

Mirė Viktoro Diawaros tėtis, Malio poetas Gaoussou Diawara: „Po „Loftas Fest“ ketinome pas jį vykti“

24sek

Martynas Gecevičius patvirtino: „Derybos su Prienų klubu vyksta“

Verslas

Mažais kiekiais gaminantiems žvėrienos produktus – paprastesni veterinarijos reikalavimai

Aktualu

D.Trumpo vadovaujama Amerika neteko Artimųjų Rytų taikos tarpininkės vaidmens

Vardai

Džordana Butkutė apie artėjantį pasirodymą Kaune: „Koncertuoti namuose – didžiulė atsakomybė“

Aktualu

O.Sencovo būklė stabili, teigia Rusijos žmogaus teisių įgaliotinė

Mokslas.IT

Mobilūs darbuotojų naudojami telefonai – galima grėsmė verslui

Aktualu

G.Landsbergis merkia akį J.Džiugeliui: prasitarė apie galimybę jungtis prie konservatorių

Gyvenimas

P.Paulauskas – apie didžiausias lietuvių mitybos klaidas ir veganizmo mitus

Verslas

A.Kubilius ir M.Majauskas nedalyvaus finansų krizės tyrime

Vardai

Deividas Meškauskas laukia netrukus gimsiančio vaikelio: „Jei reikės, dirbsiu ir taksistu“

Verslas

Kuriant patogesnę aplinką vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms

Pasaulis kišenėje

A.Zykas: keliaudami Taivano provincijoje pasijusite kino žvaigždėmis

Aktualu

Alytuje tarnybinis šuo Koksas aptiko be žinios dingusio senolio lavoną

Verslas

„Snoro“ neįsigaliojusių obligacijų ir akcijų turėtojams jau išmokėta 3,6 mln. eurų

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką