TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Darbuotojų įmonės ėmė ieškoti nuomos punktuose

Moteris dedanti telefono ragelį.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Darbuotojų paieška
Šaltinis: BNS
0
A A

Užsienyje dešimtmečius gaji tradicija darbuotojams išsinuomoti darbą arba darbdaviams – darbuotojus vis giliau įleidžia šaknis ir Lietuvos darbo rinkoje.

Personalo atrankos įmonė žmogų gali išnuomoti laikinai dirbti ir kroviku, ir bendrovės padalinio vadovu. Nelygu, ko ieško darbdavys ar ką sugeba kandidatas, antradienį rašo dienraščio „Lietuvos rytas“ priedas „Vartai“.

Tiesa, darbuotojų ar darbo nuoma besiverčiančios bendrovės dar tiktai laukia tokią veiklą reglamentuojančio įstatymo.

Farmacijos įmonei buvo išnuomota vilnietė Elinga Smeilikaitė. Tarptautinėje bendrovėje „Astra Zeneca“ 21 metų mergina administratore dirba pirmą mėnesį. Anksčiau ji nuolat administratore dirbo kapitalo rizikos valdymo įmonėje.

„Vienintelis skirtumas tarp ankstesnio ir dabartinio darbo tas, kad darbo nuomos sutartis – terminuotoji. Žinau, kad dirbsiu metus. Tačiau kitais metais būsiu ketvirtakursė, o baigusi bakalauro studijas turėsiu spręsti – dirbti ar mokytis dieninėse magistro studijose. Tad man pasirinkimo laisvė bus labai svarbi“, – aiškino E.Smeilikaitė.

Yra ir dar vienas skirtumas: kai ji eis atostogų ar susirgs, dokumentus tvarkys ne laikinasis darbdavys, o personalo įmonė, kuri ją išnuomojo.

Laikiną darbą gavęs žmogus yra personalo atrankos ir nuomos įmonės darbuotojas, tačiau jis siunčiamas dirbti į kitą įmonę. Darbo užmokestį jam moka nuomos įmonė.

Tokių darbuotojų kartais išsinuomoja ir „Vičiūnų“ grupės įmonės.

„Darbdaviui – mažesnis galvos skausmas. Kartais galėtum pagaminti daugiau, tarkim, prieš Kalėdas arba Velykas, bet bijai priimti daugiau darbuotojų. Galvoji: ką paskui su per didele darbo jėga darysiu?“ – svarstė „Vičiūnų“ grupės dalininkas Visvaldas Matijošaitis.

Lietuvos personalo nuomos bendrovių istorijoje yra buvę pavyzdžių, kai tas pats žmogus laikinąjį statusą turėjo ne vienus metus, o jo karjera driekėsi spalvingai: dirbo ir vadybininku, ir sandėlininku ar produktų komplektuotoju.

„Sunkmetis padarė savo – žmonės tapo kur kas lankstesni“, – pripažino personalo atrankos bendrovės „Simplika“ direktorė Valerija Buzėnienė.

Tokie posūkiai būdingesni papildomo uždarbio besidairantiems studentams ar tiems jauniems žmonėms, kurie į darbo rinką yra įsitraukę ne daugiau kaip penkerius metus.

Prieš kelerius metus darbdaviai dažniau dairėsi pagalbinių darbininkų gamybos srityje – jų rasti buvo ne taip paprasta. Dabar tokių darbuotojų pasiūla didelė, o paklausa gerokai susitraukusi.

Kur kas geidžiamesni šiuo metu administracijos specialistai. Ypač trokštami pardavimo vadybininkai. Pernai kai kurios įmonės ieškodavo net po šimtą produktų pardavėjų.

Personalo nuomos įmonės Lietuvoje įsikūrė daugmaž prieš penkerius metus – poreikį padiktavo mūsų šalyje darbuotojų ieškojusios tarptautinės bendrovės.

„Darbdaviams tai patogu. Įsivaizduokite, esate viešbučio vadovė, pas jus rengiama didelė konferencija ir skubiai reikia 60 darbuotojų. Susirasti žmonių per trumpą laiką – sudėtinga. Dėl to įmonės kreipiasi pagalbos į laikinojo įdarbinimo įmones“, – kalbėjo personalo atrankos ir nuomos įmonės „Persorenta“ vadovė Loreta Skulskienė.

Pernai personalo nuomos įmonės turėjo atlaikyti ir piktavališkai nusiteikusių verslininkų ataką. Pajutę, kad kyla grėsmė neišsikapstyti iš sunkmečio, ne vienas jų mėgino rasti laikinų darbuotojų.

Anot L.Skulskienės, jų siekis buvo tas pat: laikini darbuotojai baigia pradėtus darbus, atlyginimą moka laikinojo įdarbinimo įmonė, o užsakovas paskelbia bankrotą ir dingsta.

Dažniausiai tokių žaidimų imdavosi iki ausų įklimpusios statybos įmonės.

„Simplikos“ vadovė V.Buzėnienė įsitikinusi, kad darbo nuomos poreikis nesumažės ir tuomet, kai sunkmetis atleis savo gniaužtus, mat per krizę išmėginę šį įdarbinimo būdą darbdaviai jį mielai naudos ir toliau.

Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijos duomenimis, tokiu būdu įdarbinti žmonės per 2009 metų 2-ąjį pusmetį dirbo apie 900 tūkst. valandų. Tiek paprastai dirba apie 900 etatinių darbuotojų. 55 proc. laikinųjų darbuotojų tuo metu dirbo specialistais, 30 proc. – darbininkais, 15 proc. – vadovais. Laikinojo darbo siekia panašiai tiek pat moterų ir tiek pat vyrų.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Darbas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką