Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 6d. 10:01

Daug uždirbantis 15min skaitytojas: kam mokėti „Sodrai“, jei vis tiek gausi išmaldą?

Eurai
123rf.com nuotr. / Eurai

Didelį atlyginimą pagal darbo sutartį gaunantis ir per metus virš 20 tūkst. eurų mokesčių sumokėjęs Jurgis Gylys pratrūko dėl patiriamos neteisybės – iš valstybės gautų tik išmaldą, be to pats turi papildomai mokėti už vaikų sveikatos patikrinimą ir gydymą, o jo tėvams mokamos pensijos juokina – mokesčiai „Sodrai“ dvigubai didesni. Jis svarsto galimybę spjauti į sąžiningumą ir mokesčius „planuoti“ – įsteigti įmonę ir mokėti sau minimalų atlyginimą.

"Facebook" profilio nuotr./Jurgis Gylys
"Facebook" profilio nuotr./Jurgis Gylys

Viešai ne kartą skambėjo siūlymai įvesti progresinius mokesčius ir papildomai apmokestinti didelį atlyginimą gaunančius asmenis. Tačiau panašu, kad ir daug uždirbančių kantrybės taurė prisipildžiusi – į 15min kreipęsis skaitytojas J.Gylys tikina, kad prasmingiau spjauti į tokią socialinę sistemą ir gaunamus pinigus „suplanuoti“ sau naudingesne linkme. Jis teigia dirbantis verslo konsultantu.

Pirmiausia jis ministerijoms ir kitoms institucijoms išsiuntė laišką, kuriame klausė, kur nukeliauja jo sumokami mokesčiai nuo vidutiniškai 3000 eurų per mėnesį atlyginimo į rankas, kadangi socialinė gaunama grąža jo šeimos visiškai netenkina. Atsakymų nesulaukęs jis laišką persiuntė 15min.

Gyvenime ir taip apstu konkrečių pavyzdžių, kai rimtai susirgus tenka išparduoti visą turtą gydymui.

„Per 10 metų vienintelį kartą paėmus nedarbingumą vienai dienai dienai (vaikų priežiūrai), kompensacija siekė apie 30 proc. dienos pajamų, nes atsirėmė į lubas. Įmokoms kažkodėl lubų nėra. Užsiregistravus darbo biržoje, bedarbio pašalpa taip pat vos siektų 10 proc. turėtų mėnesio pajamų, nuo kurių buvo mokėti mokesčiai. Už tyrimus vaiko sveikatos patikrinimui turiu sumokėti papildomai. Tai kur nukeliauja mano sumokėti mokesčiai“, – institucijoms išsiųstame laiške piktinosi J.Gylys.

Anot jo, vaikui suskaudus ausį pas specialistą eilės tvarka vieta atsirastų tik po 2 savaičių.

„Kas labiausiai suerzina, kad tas pats specialistas visiškai be jokios eilės tame pačiame kabinete priima papildomai susimokėjus poliklinikos kasoje. Manau, kad savo asmeniškai sumokamais mokesčiais visiškai padengiu bet kokias viešos gydymo įstaigos teikiamas paslaugas, nepriklausomai nuo pobūdžio ar situacijos“, – tikino vyras.

Moka daug, gauna – mažai

Jurgis teigiamai vertina pajamų mokestį, kuris, anot jo adekvatus, už jį „mokami atlyginimai mokytojams, policininkams, ugniagesiams, taip pat išlaikomas valstybinis aparatas – nors jis galėtų būtu gerokai efektyvesnis“. Sutiktų ir su progresiniais mokesčiais „jei jie būtų įvesti vadovaujantis sveiku protu“.

„Tačiau, jei vertinti socialinius mokesčius, tai yra „visiškas kosmosas“. Ypač tada, kai pradedi vertinti sumokamų sumų dydį ir tą grąžą, kurią gali tikėtis gauti ar gauni prireikus – to niekaip kitaip nei išmalda pavadinti negaliu“, – 15min teigė J.Gylys.

Grąža už sumokamus mokesčius, anot jo, yra adekvati nebent tuo atveju, kai gaunamas minimalus atlyginimas, net ne vidutinis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“

„Čia lyg savo naujo automobilio draudimo įmoką mokėtumėt pagal jo kainoraštį, tačiau, atsitikus draudiminiam įvykiui, jums kompensuotų pagal bendro šalies automobilių parko vidutinę vertę“, – neteisybę įžvelgė J.Gylys.

Jis vardijo paradoksus: jei nereikėtų mokėti mokesčių „Sodrai“, savo abu pensininkus tėvus galėtų išlaikyti mokėdamas jiems dvigubai didesnes pensijas. Arba per tris metus sukauptų sumą, kuri lygi 12 metų nedarbo išmokai.

Didžiausias plėšikas yra socialinė sistema. Štai tokios aplinkybės tikrai skatina mintis apie emigraciją ir mano aplinkoje.

„Ir su tokiais skaičiais kažkas kalba, kad bankai yra plėšikai, kad verslas yra godus ir nenori dalintis? Atsipeikėkit! Didžiausias plėšikas yra socialinė sistema. Štai tokios aplinkybės tikrai skatina mintis apie emigraciją ir mano aplinkoje, tikrai pakalbam su draugais. Įdomu tik, kas bus tuomet, kai didesnė dalis generuojančių pridėtinę vertę uždarys verslus, nebebus darbdaviai ir savo gebėjimus perkels į kitas šalis“, – į vatą žodžių nevyniojo J.Gylys.

Jis tikina, kad turi daug draugų, kurių atlyginimai siekia ir panašias sumas, jo pavyzdys esą niekuo ne išskirtinis.

Svarsto mokesčius „susiplanuoti“ kitaip

Nors Jurgis mokesčius tikina iki šiol mokėjęs skaidriai ir iki šiol tebenorintis taip daryti, jis vardija schemas, kaip paprastai mokesčių mažiau sumoka ir darbuotojai, ir darbdaviai. Lietuvoje mokesčių nuo europietiško dydžio atlyginimų, anot jo, mokėti neapsimoka niekam.

„Kalbant apie socialinių mokesčių valdymą, sprendimas yra pakankamai paprastas. Naudojant tam tikras schemas, pinigai liks darbuotojui ir verslui, o „Sodra“ įmokų gaus net 10 kartų mažiau“, – tikina Jurgis G ir pažymi, kad sveikatos draudimas tokiu atveju išliks identiškas, GPM sumokėtas bus toks pats, neapgaunant valstybės.

Jis skaičiuoja, kad pagal darbo sutartį uždirbant į rankas 3000 eurų, „Sodra“ gauna 1586 eurus mokesčių, taip pat sumokama 592 eurai pajamų mokesčio. Jei toks pats atlygis būtų mokamas atliekant individualią veiklą, tuomet mokesčiai „Sodrai“ jau tesiektų 515 eurų, o GPM – 412 eurų.

Tačiau didžiausias sutaupymas „Sodros“ sąskaita būtų įsteigus uždarąją akcinę bendrovę, save joje įdarbinus už minimalų atlyginimą ir su ankstesniu darbdaviu atsiskaitant pagal sąskaitas faktūras.

123rf.com/Skaičiavimas
123rf.com/Skaičiavimas

Anot Jurgio, analogišku atveju „Sodrai“ būtų sumokami tik 152 eurai. Išsimokant pinigus kaip pelną būtų sumokamas 15 proc. pajamų mokestis. Įprastai naujos įmonės gauna pelno mokesčio lengvatų.

„Sodra“ įmokų gaus net 10 kartų mažiau, tačiau sveikatos apsauga bus tokia pati. Tai ar apsimoka mokėti? Gyvenime ir taip apstu konkrečių pavyzdžių, kai rimtai susirgus tenka išparduoti visą turtą gydymui. Nes mūsų valstybėje viešosios paslaugos yra niekinės vertės. Žinoma, gamyklos darbininkas tuo nepasinaudos, tačiau Europos vidurkį atitinkančius atlyginimus gauna ne jie, o programuotojai, vadybininkai ir kiti specialistai, kuriems tokia schema yra lengvai pritaikoma“, – vertina J.Gylys.

Siūlo nuimti lubas

Kad turtingieji būtų labiau suinteresuoti mokėti mokesčius, anot J.Gylio, pirmiausia reikia panaikinti „lubas“ išmokoms.

Tikrai norėčiau, kad pagal sumokamus mokesčius „be lubų“ atitinkamai gaučiau ir socialinių paslaugų, bent jau tos lubos kad nebūtų nustatytos sulig pelės urvo aukščiu.

„Elementari logika yra, kad kuo draudimo įmoka yra didesnė, tuo didesnę vertę gausi atsitikus draudiminiam įvykiui. Tikrai norėčiau, kad pagal sumokamus mokesčius „be lubų“ atitinkamai gaučiau ir socialinių paslaugų, bent jau tos lubos kad nebūtų nustatytos sulig pelės urvo aukščiu“, – teigia skaitytojas.

Jis vertina, kad dalį sumokamų mokesčių gyventojams reikėtų leisti panaudoti patiems sveikatos paslaugoms pirkti – apmokėti už tas pačias paslaugas poliklinikose ar net vaistams pirkti, kadangi taip daroma, kuomet sveikatos draudimą papildomai apmoka darbdavys.

Jis pasigenda visiems vienodos mokesčių sistemos ir prieštarauja esamoms mokestinėms lengvatoms, ypač ne socialinėms, bet veiklos grupėms, tokioms kaip ūkininkams taikomos lengvatos.

„Noriu akcentuoti, kad vis dar noriu būti pilietiškas. Man ne vis vien vėliava, su kuria gyvuoja ši valstybė“, – tikino pasipiktinęs skaitytojas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Verslas

Absurdas kvadratu: valstybės kompensacija didesnė už kyšius, kurių gal net nebuvo?

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą pratęsęs teisėjas: „Tai neeilinė, rezonansinė byla“

Verslas

Įmanoma ir taip: namus įrengė vandens rezervuare

Aktualu

Kaimą Sibire nori pavadinti „Sirija“, kad galėtų prašyti humanitarinės pagalbos

Gyvenimas

Atlėpusioms ausims nepadės nei kepurė, nei ausinės

Sportas

Lionelis Messi – už borto: paskelbti trys kandidatai tapti UEFA metų futbolininku

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Verslas

15min atnaujina komandą: nauji komercijos ir rinkodaros vadovai

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Aktualu

Vilniuje užsidegė mūrinio namo mansarda

Sportas

Andro Švrljuga: „Glazgo „Celtic“ – prizas už tai, ką nuveikėme“

Aktualu

Aušvice apsilankęs vokiečių ministras: tai – siaubingiausia vieta pasaulyje

Naujienos

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Verslas

Absurdas kvadratu: valstybės kompensacija didesnė už kyšius, kurių gal net nebuvo?

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą pratęsęs teisėjas: „Tai neeilinė, rezonansinė byla“

Verslas

Įmanoma ir taip: namus įrengė vandens rezervuare

Aktualu

Kaimą Sibire nori pavadinti „Sirija“, kad galėtų prašyti humanitarinės pagalbos

Gyvenimas

Atlėpusioms ausims nepadės nei kepurė, nei ausinės

Sportas

Lionelis Messi – už borto: paskelbti trys kandidatai tapti UEFA metų futbolininku

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Verslas

15min atnaujina komandą: nauji komercijos ir rinkodaros vadovai

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Aktualu

Vilniuje užsidegė mūrinio namo mansarda

Sportas

Andro Švrljuga: „Glazgo „Celtic“ – prizas už tai, ką nuveikėme“

Aktualu

Aušvice apsilankęs vokiečių ministras: tai – siaubingiausia vieta pasaulyje

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką