Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiausia reikalavimų – maisto ir pašarų saugai

Karvės
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Karvės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiemet įsigalioja keturios naujos valdymo reikalavimų grupės: augalų apsaugos produktų naudojimo, maisto ir pašarų saugos bei ūkinių gyvūnų sveikatingumo. Mažiausia iš jų – augalų apsaugos produktų naudojimo grupė, o daugiausiai reikalavimų skirta maisto ir pašarų saugai.

Visų reikalavimų laikytis turės pareiškėjai, dalyvaujantys Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonėse „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „NATURA 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“, „NATURA 2000 išmokos“, „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir „Miškų aplinkosaugos išmokos“. Naujieji reikalavimai galios ir gaunantiems tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, perdirbti skirtas braškes ir avietes bei atskiras tiesiogines išmokas už baltąjį cukrų.

Teikti rinkai saugų maistą

Maisto saugos reikalavimai nustato, jog maisto tvarkymo subjektai (maistą tvarkantys juridiniai ir fiziniai asmenys), atliekantys bet kokį poveikį maistui arba veiksmus su juo ar atskiromis jo sudedamosiomis dalimis, galinčius turėti įtakos maisto saugai, kokybei ir mitybos vertei, turi imtis adekvačių priemonių, užtikrinančių, kad tik saugus maistas būtų tiekiamas rinkai. Poveikiu maistui, veiksmu su juo ar jo sudedamosiomis dalimis laikomas maistui skirtų augalų ir gyvūnų auginimas, maisto gaminimas, ruošimas, perdirbimas, pakavimas, laikymas, saugojimas, gabenimas, paskirstymas, tiekimas, pateikimas parduoti, pardavimas.

Parama1

Maistą tvarkantys juridiniai ir fiziniai asmenys turi atlikti produktų ženklinimą pagal teisės aktų reikalavimus, užtikrinti maisto ir maisto ingredientų atsekamumą visuose maisto tvarkymo etapuose ir laikytis kitų numatytų reikalavimų.

Naudoti registruotus pašarus

Remiantis pašarų ūkio saugos reikalavimais, pašarų ūkio subjektai, naudojantys ne savo išaugintus ir pagamintus pašarus, juos turi įsigyti ir naudoti tik iš tų pašarų ūkio subjektų, kurie yra registruoti ir / arba patvirtinti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) nustatyta tvarka. Pašarų ūkio subjektai – tai asmenys, įstatymų nustatyta tvarka gaminantys, laikantys, fasuojantys, pakuojantys, transportuojantys, naudojantys ir tiekiantys rinkai pašarus.

Minėti subjektai turi vykdyti privalomus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) nurodymus, susijusius su pašarų tyrimų rezultatais, neatitinkančiais teisės aktų reikalavimų. Jiems taip pat privaloma užtikrinti pašarų atsekamumą ir tvarkyti apskaitą, susijusią su tiekiamų rinkai pašarų paskirties vieta bei kiekiu.

Parama

Siekiant išvengti pavojingo pašarų užteršimo, pašarai turi būti sandėliuojami atskirai nuo medžiagų, draudžiamų naudoti ūkiniams gyvūnams šerti. Vaistiniai pašarai turi būti laikomi ir tvarkomi taip, kad būtų išvengta kitų pašarų užteršimo ir nekeltų rizikos ūkiniams gyvūnams, kuriems vaistiniai pašarai nėra skirti.

Informuoti apie ligą

Remiantis ūkinių gyvūnų sveikatingumo reikalavimais, ūkinių gyvūnų laikytojas privalo nedelsdamas pranešti VMVT apie galvijams, avims ir ožkoms pastebėtus užkrečiamosioms spongiforminėms encefalopatijoms būdingus centrinės nervų sistemos pažeidimo klinikinius požymius. Informuoti VMTV reikia ir apie galvijų, avių ir ožkų gaišimus, kai šie gyvuliai turėjo minėtų klinikinių požymių.

Jei gyvuliui pasireiškia ar įtariama snukio ir nagų liga, kiaulių vezikulinė liga, mėlynojo liežuvio liga, galvijų maras, smulkiųjų atrajotojų maras, epizootinė hemoraginė elnių liga, avių ir ožkų raupai, vezikulinis stomatitas, Tešeno liga, žvynelinės liga ar Rifto slėnio karštligė, ūkinių gyvūnų laikytojas apie tai privalo nedelsdamas pranešti VMVT. Jis taip pat privalo laikytis ir kitų šios grupės reikalavimų, susijusių su gyvūnų šėrimu, veterinarinių vaistų naudojimu ir panašiai.

Mažiausia reikalavimų grupė – augalų apsaugos produktų naudojimo - apibrėžia, jog augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai žemės ūkio valdose turi naudoti tik registruotus augalų apsaugos produktus.  Jų apskaitos žurnalą privaloma tvarkyti pagal Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklėse nustatytą formą.

 

15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką