Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 21d. 09:00

Dažnos ukrainiečių komandiruotės Lietuvoje sukėlė karą tarp verslo ir valdžios

Darbininkai 15min tema
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Darbininkai

Valstybė užsimojo sunaikinti vadinamąją migracijos „pilkąją zoną“ arba vadinamuosius tarpininkus, kurie Lietuvoje įdarbina ukrainiečius. Migracijos departamentas ir Vidaus reikalų ministerija mano, kad prisidengę fiktyviu įdarbinimu, tarpininkai pelnosi iš ukrainiečių. Verslininkai teigia, kad čia viskas legalu, o ukrainiečius jie komandiruoja į konkrečius darbus. Ginčai persikėlė į teismus.

Lietuvoje dirbti norintys ukrainiečiai dabar gali rinktis iš kelių būdų – nacionalinės vizos prašyti patiems Ukrainoje arba Lietuvoje arba ieškoti tarpininkų. Ukrainoje procesas trunka tris ir daugiau mėnesių, o darbdaviams Lietuvoje vis labiau ima trūkti specialistų.

Mes ne tarpininkai, o teikiame tam tikrą paslaugą, – sakė A.Račkauskaitė.

Dar vienas būdas – ieškoti įmonių, kurios ukrainiečius komandiruoja į Lietuvą konkretiems darbams.

Komandiruotė ar fiktyvus įdarbinimas?

Kaune įsikūrusi bendrovė „Inoverslas“ būtent tuo ir užsiima. Nors oficialiai įmonėje dirba tik du žmonės, bet ši bendrovė gausiai parūpina ukrainiečių įvairiems darbams Lietuvoje.

15min nuotr./Apgautieji ukrainiečiai Klaipėdoje
15min nuotr./Apgautieji ukrainiečiai Klaipėdoje

Migracijos departamentas sako, kad tai yra fiktyvus ukrainiečių komandiravimas, todėl jau atsisako išduoti nacionalines vizas „Inoverslo“ komandiruojamiems ukrainiečiams. Pasipiktinę verslininkai sako, kad jiems tyčia kaišiojami pagaliai į ratus.

„Mūsų komandiruojami specialistai atvyksta su sertifikatais, diplomais. Ukrainoje jie dirba konkrečiose įmonėse, o kai atsiranda jų poreikis Lietuvoje – jie komandiruojami čia“, – pasakojo „Inoverslo“ vadovė Aistė Račkauskaitė.

Bet ne viskas taip gražu, kaip sakoma oficialiai, teigia Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelina Gudzinskaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelina Gudzinskaitė

„Ukrainiečiai departamentui teigė kvalifikaciją patvirtinančius sertifikatus, išduotus UAB „Improva“. Šiai bendrovei vadovauja ta pati A.Račkauskaitė“, – 15min tvirtino E.Gudzinskaitė.

Pasak jos, tiek Ukrainos, tiek Lietuvos įmonės veikia kaip įdarbinimo agentūra.

„O direktorė pati patvirtino, kad įmonė nevykdo veiklos gamybos srityje, komandiruoti Ukrainos piliečiai dirba kitų užsakovų patalpose, su kitų užsakovų įrengimais ir medžiagomis. Su kitomis gamybinėmis įmonėmis (užsakovais) yra sudarytos paslaugų teikimo sutartys, gaunamas apmokėjimas už suteiktus darbuotojus“, – vardino kritikos pastaruoju metu daug sulaukusi Migracijos departamento vadovė.

Kratosi fiktyvaus verslo

Toks išaiškinimas kelia nuostabą verslininkams. Jie sako pateikę visus dokumentus, įrodančius, kad ukrainiečiai į Lietuvą komandiruojami ne fiktyviai.

„Mes ne tarpininkai, o teikiame tam tikrą paslaugą. Specializuojamės tik pramonėje, tad komandiruojame specialistus į pramonės įmones, aukštos kvalifikacijos specialistus. Nei statybininkų, nei vežėjų mes nekomandiruojame“, – kartoja „Inoverslo“ vadovė A.Račkauskaitė.

Tačiau departamentas teigia išsiaiškinęs, kad atranka Ukrainoje vykdoma užsiregistravus internetu, o darbuotojų tinkamumą vykdo neįvardinta įmonė Lietuvoje „Skype“ pagalba.

Darbo biržos inf./Užsieniečių įdarbinimas pagal sektorių ir pilietybę
Darbo biržos inf./Užsieniečių įdarbinimas pagal sektorių ir pilietybę

„Tiek Ukrainos įmonė „Toltek“, tiek ir Lietuvos įmonė veikia kaip įdarbinimo agentūra, o Lietuvos įmonės direktorė pati patvirtino, kad įmonė nevykdo veiklos gamybos srityje, komandiruoti Ukrainos piliečiai dirba kitų užsakovų patalpose, su kitų užsakovų įrengimais ir medžiagomis“, – vardino Migracijos departamento vadovė. Verslininkai čia stebisi – „Toltek“ yra Ukrainos pramonės gamintoja.

Veikia daug tokių įmonių

Tačiau Migracijos departamentas sako, kad „Inoverslas“ teikia tarpininkavimo paslaugas , o „Toltek“ rengia dokumentus dėl darbuotojų fiktyvaus komandiravimo į Lietuvą.

Todėl priimtas sprendimas atsisakyti „Inoverslui“ išduoti nacionalines vizas komandiruotiems užsieniečiams. Verslininkai sprendimą apskundė, o pirmadienį turėjęs vykti teismo posėdis buvo nukeltas.

„Inoverslas – ne vienintelė tokia įmonė, kariaujanti su migracijos specialistais. Bendrovė „Emila“ pateikė 36 Ukrainos piliečių prašymus išduoti nacionalines vizas. Kaip skelbia Migracijos departamentas, dalis užsieniečių pateikė kelių skirtingų, tarpusavyje nesusijusių, Ukrainos profesinių mokyklų diplomus, įformintus vienodos formos blankuose, kurių serija yra ta pati, o blankų numeriai eina eilės tvarka vienas po kito. Diplomuose nurodytos mokymo programos, kurių nėra.

„Yra rimtas pagrindas manyti, kad siekiant gauti nacionalines vizas buvo tiesiog pildomi diplomų blankai. Šiuo metu rengiami neigiami sprendimai“, – skelbia departamentas.

O išvada viena – visos tokios įmonės užsiima tik įdarbinimo paslaugomis.

Nauja tvarka – nuo balandžio 1 dienos

Vidaus reikalų ministerija (VRM) taip pat piktinasi tarpininkais. Kaip teigiama ministerijos komentare, "užsienietis gali dirbti tik pas tą darbdavį, kuris įsipareigojo jį įdarbinti. Užsienietis negali būti įdarbintas pas vieną darbdavį, o dirbti kitam, būti išnuomotas ar pan. Todėl tokia tarpininkavimo veikla nėra teisėta".

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vidaus reikalų ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vidaus reikalų ministerija

Todėl, matydama vis daugiau bandymų komandiruoti ukrainiečius į Lietuvą, nuo balandžio 1 dienos keisis tvarka, skelbia VRM. Užsieniečiai prašymą dėl vizos darbo pagrindu išdavimo galės pateikti tik per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas.

„Tokiu būdu siekiama kontroliuoti užsieniečių, vykstančių dirbti į Lietuvos Respubliką, srautus, taip pat norima išvengti situacijų, kai užsieniečiai į Lietuvą vyksta tarpininkų, o ne tikrųjų darbdavių kvietimu“, – sako ministerija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką