Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Degtindariai pašiepė siūlymą į taromatus brukti ir butelius nuo stipraus alkoholio

Lietuvoje pradeda veikti taromatų sistema
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lietuvoje pradeda veikti taromatų sistema
Šaltinis: 15min
8
A A

Butelių taromatuose surinkimo sėkmė Lietuvoje įkvėpė valdančiuosius naujiems pasiūlymams. Seime įregistruota įstatymo pataisa, kuri leistų į taromatus priiminėti stiklinius stipraus alkoholio butelius. Tačiau stipriųjų gėrimų gamintojai abejoja, ar būtų naudinga – buteliai nuo vyno, degtinės ar tekilos pernelyg skirtingi.

„Valstietė“ Virginija Vingrienė įsitikinusi, kad užstato sistema turėtų būti pritaikoma ir stiklinei tarai nuo stipraus alkoholio, taip pat ir stiklainiams. „Papildomai atsirastų apie 250–300 mln. vienetų sistemoje dalyvaujančiųjų pakuočių ir būtų išspręstas apie 50–60 tūkst. tonų pakuočių atliekų surinkimo ir sutvarkymo klausimas“, – įstatymo aiškinamajame rašte teigia parlamentarė.

Stipresnio alkoholio buteliai yra labai skirtingi – jų ir talpa, ir formos, ir svoriai skiriasi, – sakė A.Čiburys.

Šiuo metu buteliai nuo vyno, degtinės ar kitų stipriųjų gėrimų nepriimami.

Parlamentarė, be to, teigia, kad neprireiktų papildomų kaštų ar investicijų. Taigi stikliniai buteliai būtų priimami į tuos pačius taromatus, kuriuose dabar priimami plastikiniai bei stikliniai buteliai nuo vandens, sulčių, alaus ar sidro. Šie buteliai, kaip ir stipraus alkoholio, taip pat yra skirtingų dydžių bei formų.

Kainuotų 3 milijonus

„Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas Gintaras Varnas 15min teigė, kaip tik šiuo metu vyksta pasiūlymo vertinimas. „Paklausėme įrangos tiekėjų, ar dėl to nekiltų techninių kliūčių. Atsakymo turėtume sulaukti dar šį mėnesį“, – teigė G.Varnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Varnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Varnas

Tačiau jau paskaičiuota, kiek kainuotų taromatų pritaikymas priimti stiklinę tarą nuo stipriųjų gėrimų.

„Reiktų papildomai investuoti 3 mln. eurų“, – teigė „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas. Tačiau jis nemano, kad dėl naujų butelių priėmimo gali kilti didelių techninių keblumų.

„Degtinės ir alaus buteliai pernelyg smarkiai nesiskiria“, – pastebėjo jis.

Sako, kad neapsimokėtų

Tačiau stipraus alkoholio gamintojai sako, kad kaip tik dėl butelių skirtumų taip daryti ekonomiškai neapsimokėtų.

„Stipresnio alkoholio buteliai yra labai skirtingi – jų ir talpa, ir formos, ir svoriai skiriasi. Pavyzdžiui, „Anykščių vynas, „Alita“ ir „Stumbras“ gamina 1000 skirtingų pavadinimų produktus. Tad surinkimo kaštai gali būti didesni nei nauda“, – 15min tikino alkoholio gamybos įmones valdančios „MV Group“ marketingo vadovas Algirdas Čiburys.

Todėl jis mano, kad įdiegti užstato sistemą per taromatus bus ekonomiškai nenaudinga. Dabar stipraus alkoholio gamintojai mokestį už surenkamus butelius įtraukia į produkto kainą. O patys buteliai kaupiami specialiuose konteineriuose šalia gyventojų namų.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Šiukšlių konteineriai
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Šiukšlių konteineriai

Beje, įstatymo projekto autorė V.Vingrienė BNS prisipažino, kad tokia idėja jai kilo po švenčių, pamačius šalia namų tuščius butelius nuo alkoholinių gėrimų. „Tokia idėja kilo po švenčių, kada pamatėme, kad pakelės nusėtos pakuotėmis“, – sakė ji.

Siūlo rinkti ir tetrapakus

A.Čiburys mano, kad į klausimą, ar verta įtraukti į tokią užstato sistemą butelius nuo stipraus alkoholio, turi atsakyti šios srities profesionalai.

Kaip veikia taromatai
Kaip veikia taromatai

„Aš techniškai neįsivaizduoju, kaip tai įmanoma padaryti. Nesu niekur pasaulyje girdėjęs, kad buteliai nuo degtinės būtų priimami taromatuose“, – sakė jis.

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas neseniai siūlė, kad į užstato sistemą būtų įtraukiami ir tetrapakai, tačiau įstatymo pataisa nėra įregistruota.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką