TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl kylančių kainų euras nekaltas

Euras
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Euras
Šaltinis: lietuviams.com
0
A A

Dabartinio ekonominio sunkmečio metu neretai prabylama apie tai, kas būtų, jei Lietuva naudotųsi bendra europos valiuta – euru. Visgi, dažniausia tokiose diskusijose paaisškėja, kad lietuviai bijo euro, nes mano, jog pastarojo įvedimas reikštų dar didesnį finansinį spaudimą.

Praeitą savaitę Nyderlandų centrinio banko vadovas dr. Noutas Wellingas Leideno universiteto bei Montesque istituto studentams skaitė paskaitą apie ekonominę krizę bei euro šalių ekonomiką. Pranešimas ir diskusija pakrypo kiek netikėta linkme, kuomet auditorijoje buvo iškeltas paprastas klausimas: „Visi be išimties pastebi, jog kainos, šalyse, kuriose buvo įvestas euras šoktelėjo – tai kodėl turėtume manyti, jog tai yra mums naudinga?“ Į šį klausimą Europos Centrinio Banko narys atsakė pavyzdžiu iš savo asmeninio gyvenimo.

Visgi, jo nuomone, atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, šiuo metu tikimybė į euro-zoną priimti naujas nares yra minimali.

„Tai bene dažniausias nusiskundimas, kurį girdime dėl euro. Mano žmona, mano vaikai – visa mano šeima kartais priekaištauja dėl to, kad, pasak jų, gyvenimas įvedus eurą pabrango. Aš tuomet jų klausiu kas pabrango – o jie atsako: viskas. Tuomet aš pasiūlau panagrinėti išsamiau. Mano duktė pasakė, kad suknelė, kurią pirko praeitais metais buvo pigesnė. Ji pamiršo tai, kad šiais metais pirko garsios firmos suknelę. Taigi, ne suknelė pabrango, o norai išaugo. Kitas pavyzdys – technikos kainos. Jos iš esmės lieka stabilios ar net mažėja, o technologijos vystosi labai greitai. Taigi mes gauname inovatyvesnes technologijas už ta pačią stabilią kainą.“

Šio pavyzdžio moralas yra tas, kad reikia žvelgti, ne į konkrečią kainą, o į visą krepšelį, kurį turime prekėms įsigyti, prisiminti tai, kad tame krepšelyje esančių prekių kokybė kyla ir įvertinti visų prekių, o ne tam tikros jų grupės, kainas. Pasak N.Wellingo, prieš keletą metų atlikti tyrimai parodė, kad žmonės linkę manyti, kad jei brangsta kasdienio vartojimo prekės, tai brangsta viskas, tačiau tai netiesa.

N.Wellingas, iliustruodamas savo žodžius paminėjo dar vieną pavyzdį „Iš tiesų tai Nyderlandų pavyzdys parodė, kad kainos krenta, o ne kyla. Kuomet 2002-aisiais buvo įvestas euras, visa šalis pradėjo skųstis: euras buvo katastrofa, Europos Sąjunga buvo katastrofa ir aš buvau katastrofa taip pat, kadangi jiems aiškinau, kad įvedus eurą kainos kris, o buvo užfiksuotas nežymiai didesnis infliacijos lygis. Įdomus dalykas yra tas, kad kainos aukščiausios buvo 2001 metų viduryje, o ne įvedus eurą. Staigus kainų kilimas tuomet buvo sąlygotas įtemptos darbo rinkos, o ne būsimo euro įvedimo. Taigi, jei pasižiūrėtume atidžiau, tai euras tikrai neblogina situacijos – jis kaip tik garantuoja spartesnį ekonomikos vystymąsi, kuris pozityviai atsiliepia gyventojams.“

Pratęsiant euro temą, Nyderlandų centrinio banko vadovui studentai uždavė klausimą apie galimą spartesnį naujų narių priėmimą į euro-zoną, siekiant išsaugoti jų ekonomiką. Į šį klausimą N.Wellingas atsakė, jog Maastrichto kriterijai, galioję iki šiol, nesikeis. „Tokios žaidimo taisyklės ir jų privalu laikytis visiems. Jei pradėsim taikyti išimtis, bus chaosas, o to tai mums tikrai nereikia“.

Į komentarą apie Estijos planus sutvarkyti savo ekonomiką ir įsivesti eurą jau 2010 metais, pranešėjas atsakė, kad jei jiems tai pavyktų, būtų puiku, tačiau labai labai sunku. Visgi, jo nuomone, atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, šiuo metu tikimybė į euro-zoną priimti naujas nares yra minimali.

Į juokus, kad tokiomis prognozėmis vadovaujantis, lietuviai euro gali tikėtis tik po dešimt metų, N.Wellingas atsakė, kad tai neišvengiamai nutiks daug greičiau. Vis dėlto paklaustas, kada jo nuomone tai galėtų įvykti, jis priminė Maastrichto kriterijus, kuriuos privalu išpildyti, norint įsivesti šią valiutą ir atsakyti į klausimą išvengė.

lietuviams.com
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką